«Полярне сяйво стане звичним явищем для Одеської області», – біолог «фото»

«Полярне сяйво стане звичним явищем для Одеської області», – біолог

Вчора жителі Одеси та області знову спостерігали у небі незвичне для нашого регіону явище, - північне сяйво.

Про те, як воно дісталося нашіх країв та чи стане частим гостем Українська Служба Інформації запитала Владислава Балінського, голову ГО «Зелений лист», хіміка, біолога.

Північне сяйво – це дещо застаріла назва того, що ми вже не вперше спостерігаємо у небі над Одесою та областю. Тому пропоную поговорити про полярне сяйво. Адже це явище характерне як для Північного, так і для Південного полюсів Землі.

Вчені, які займаються питанням сонячної активності, пояснюють полярне сяйво максимальним піком сонячної активності, який, на їхню думку, трапляється кожні 11 років. І зараз ми спостерігаємо саме такий пік. Але мене таке пояснення не задовольняє. Тому що я жив і в періоди попередніх піків сонячної активності, але полярного сяйва в Одесі не пригадую.

Першим фактором появи полярного сяйва дійсно є сонце та пік його активності. Але є важливий аспект. Під час сонячної бурі (спалаху на сонці) у космосі з великою швидкістю поширюється так званий сонячний вітер. Це іонізовані гази і заряджені елементарні частинки (електрони, протони та інші) плазми розігріті до сотень тисяч мільйонів градусів. Сонячний вітер досягає атмосфери землі і його радіація (позитивно заряджені частинки (α (альфа)випромінювання), негативно заряджені частинки (β (бета)- випромінювання) не спопеляє життя на нашій планеті тільки завдяки тому, що його у високих прошарках атмосфери затримує геомагнітне поле землі.

Другий чинник – це висота геомагнітного поля. Над Північним та Південним полюсами воно знаходиться максимально низько. І там заряджені частинки сонячного вітру прориваються до атмосфери, взаємодіючи з атомами азоту, кисню та інших газів та збуджуючи їх електрони. Ось ці збуджені електрони випромінюють фотони світла. Зазвичай зеленого або зеленувато-жовтих кольорів.

Якщо ж бачимо світіння червоних і малинових відтінків, значить вищеописаний процес відбуваються у високих шарах атмосфери. Тому що сонячний вітер “упирається” у високе геомагнітне поле. Саме тому в Одесі та області ми бачимо рожеве, а не зелене свічення у небі.

А тепер про головне. Чому полярне сяйво на Одещині спостерігається все частіше і частіше? Нові наукові дослідження свідчать, що геомагнітне поле землі теж має свої цикли. Воно може слабшати, а може й посилюватись. Дослідження показують, що за останні 200 років геомагнітне поле землі ослабло на 10%. А це – мегатони енергії. Як довго триватиме цей цикл магнітного поля землі – сказати неможливо. Але, ймовірно, йдеться про сотні, а то й тисячі років. Враховуючи, що від піків сонячної активності нам теж нікуди не подітися, я порадив би мешканцям Одеської області (та і всієї Європи) звикати до полярного сяйва.

Ще додам, що полярне сяйво не має значного впливу на людей, тварин, або техніку. Більшу загрозу для здоров’я та функціонування електромереж несе саме електромагнітна складова, яка спостерігається одночасно з сонячним штормом, за дві-три доби до появи полярного сяйва.

Матеріал підготувала Наталія Костенко

Раніше на  USIonline.com

Насичені заходи сонця не диво – краса атмосферних явищ пов’язана з відгуками війни – Владислав Балінський (фото, відео)

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.