«Пішов на війну, бо терпіння вже не було» – про службу та чергування на свята розповів в інтерв’ю оборонець одеського неба (фото)
Останні три роки окрім подарунків на Новий рік, українці також очікують на обстріли, які регулярно російська армія влаштовує на свята. Для когось ці дні зовсім не про застілля чи подарунки, вони про роботу та про захист. Коли знайомишся з героями, які оберігають українців від ворожих атак, стає спокійніше, адже бачиш – це мотивовані, сильні та сміливі люди.
Напередодні свят, Українська Служба Інформації навідалася до одного з таких героїв – військового ЗСУ, який служить у протиповітряній обороні.
Військовослужбовець Сергій — один із тих, хто щодня боронить мирне небо Одеси. Минулоріч він ще не служив. Він був цивільною особою та займався волонтерською діяльністю.
Що стосується свят, то я більше не відчуваю того піднесення. Все робиться на автоматі: ялинка, гірлянди, стіл. Навіть запах мандаринів не викликає того захоплення, яке бувало раніше. Зникло відчуття безтурботності, — ділиться Сергій.
Однак традиції він не полишає. В службовому приміщені все як завжди: ялинка, іграшки, святковий стіл. До Нового року він купив хамон, холодильник заповнений безалкогольним пивом. Сергій принципово не вживає алкоголь, це питання принципу.
Після минулого року свята почали асоціюватися з відповідальністю. Пам’ятаю, як смажив м’ясо, а над головою летів шахед, а з Іванівського моста стріляв крупнокаліберний кулемет. Тоді відчуття свята змінилося на усвідомлення того, що ти повинен захищати, — згадує він.
Сергій пояснює, як важливо розуміти, що небезпека може бути буквально у повітрі:
Розумієш, що куля має параболу, політ. Розумієш, що вона може летіти з Іванівського моста, і шахед може пролетіти менше 100 метрів точно по твоїй траєкторії. Це все над головою.
Робота в ППО — це не тільки боротьба з ракетами, а й постійне очікування нових ударів, пояснив захисник.
Ми чекаємо та готові до нових ‘феєрверків’, особливо у святкові дні. Ми розуміємо, що ворог любить прив’язуватися до символічних дат. На Різдво, Новий рік — чекаємо активізації. Ми до цього готуємося. Шахеди можуть летіти навіть без повітряної тривоги. Іноді вони заходять у Румунію, кружляють там, а потім повертаються і потрапляють по нашим об’єктам, як в Орловці. Якщо я не встигаю збити — це відчуття складно описати. Все всередині кипить, бо ти знаєш: приліт міг бути запобіганий, — зізнається він.
Сергій зазначає, що для нього важливе завдання — захищати рідне місто і область. “Я прийшов сюди з конкретною метою — захищати своє місто, свою область. У мене родичі в Біляєвці, в Маяках, де теж постійно прилітає. Одеса — це окремий біль. Коли пропускаєш шахеда, який ударяє по місту, це наче особиста поразка“, — підкреслює він.
Чесно кажучи, я міг би зовсім не йти воювати. У мене батько — інвалід другої групи з епілепсією після травми. Це вже було б достатньо, щоб залишитися вдома. До того ж якби я підтягнув свої медичні документи, то міг би отримати обмеження і не служити.
Я прийняв рішення йти до ЗСУ, бо два роки до того займався волонтерською роботою, а потім терпіння закінчилося. У нас вдома постійні обстріли. Ми живемо поруч із районом Шкільний, вибухи – регулярні. До найближчої воронки від ракети було всього 140 метрів. Пам’ятаю момент: ударна хвиля вибила закрите металопластикове вікно і збила мою дружину з дивана. Це вразило. Один раз, другий, третій, — зізнається він.
Військовослужбовець згадує про своє волонтерство:
З перших днів війни ми патрулювали у складі громадських формувань. Разом з поліцією забезпечували порядок, працювали в комендантську годину. Потім почалась волонтерська діяльність: спочатку вода, потім продукти, одяг і так далі, — розповідає він.
Переломним моментом для Сергія став приліт в одеський ЖК Тірас:
Цей удар змінив багато чого й змусив прийняти рішення. Я бачив ці ракети на власні очі. Бачив, куди вони летять, як їх не збивають. І бачив, як вони потрапляють. Ми приїхали на місце навіть раніше, ніж МНС, швидка або пожежники. Люди в обгорілому одязі йшли вулицею. Це неможливо передати словами.
Основні руйнування були на третьому поверсі. Ми піднялися по приставній драбині на рівень даху, де був козирок. Там панорамні вікна, і людей від вибуху вибило прямо на козирок. Причому ракета навіть не вибухнула — спрацював спалах пального. Бойова частина пробила будинок наскрізь і випала з іншого боку. А всередині все спалахнуло: пальне рознесло перегородки, — розповідає він про те, як рятував постраждалих.
Один з найстрашніших моментів для нього був, коли перебуваючи в районі дачі Ковалевського, Сергій бачив, як багато людей загинуло.
Ми з хлопцями стояли в оціпленні, бо туди понеслись батьки дітей — поруч багато шкіл і дитячих садків. Всі знали, що летить друга ракета, але вони все одно ломилися. Діти, які були в укритті, залишились неушкодженими, а люди, хто був на вулиці — загинули, — згадує він.
Загинула продавчиня з маленького магазинчика поруч з мийкою. Загинули поліцейські і рятувальники, які вже прибули на місце після першого удару. Коли почалися поранення і крики, я перегородив дорогу машиною і побіг допомагати. Пам’ятаю, намагався реанімувати бабусю, але шансів уже не було. А дідусь, попри контузію та осколкові поранення, відмовлявся евакуюватися. – додав Сергій.
Для Сергія кожен збитий шахед — це не просто виконана місія, а й особисте досягнення:
Коли збиваєш шахеда — це неймовірне відчуття. Для мене це як трофей мисливця. Я з дитинства єгерствував, полював, і тут відчуття виконаної справи дає сили. Я прийшов сюди вже мотивованим, але коли бачиш результат, це надихає ще більше.
Цього року, напередодні свят, Сергій вперше не буде з родиною, і це додає додаткового відчуття небезпеки.
Коли ти на відстані від родини, будь-яка небезпека здається більш відчутною. Я в каналах моніторингу, бачу, де летять шахеди. Хлопці на місці коригують траєкторії, і я знаю, звідки вони йдуть. Ми сидимо за столом і обговорюємо, а люди сидять в підвалах, — говорить він.
Сергій впевнений, що ті, хто хоче стати справжнім чоловіком, мають діяти: «Той, хто хоче бути впевненим, повинен прийняти рішення і діяти. Пускай йде в ППО, МВГ, штурмову. Це честь. Я горджуся тим, що охороняю небо над Одесою. Нам потрібні люди, озброєння вдосталь».
Сергій переконаний, що готовий до найскладніших ситуацій:
Я готовий до такого, морально налаштований. У мене не дригне палець. Я, звісно, пацифіст, люблю полювання, але ніколи не стріляв у молодих тварин, завжди їх відпускав. Дрібних зайців також не чіпаю. Але якщо мені доведеться захищати своє місто, я буду битися, і на своєму шматку землі я зроблю все, щоб навести порядок. Я готовий за це боротися. Це вже не про полювання, це питання життя і смерті, – підкреслив він.
Раніше на USIonline.com —
Собаки-захисники загону «Антарєс»: як вони шукають людей під завалами після прильотів (фото)
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.