Перший потужний бунт проти Голокосту: в Одесі проходить фотовиставка (фото, відео)

19 квітня в Одесі відкрилася фотовиставка «Безпека. Дім. Свобода», присвячена 80-ти річчю повстання у Варшавському ґетто - першому повстанню в окупованій Європі під час Другої світової війни.

На виставці побував кореспондент Української Служби Інформації Арсен Подосян.

Дивіться відео на нашому каналі в  Youtube.

Повстання у Варшавському ґетто стало першим потужним бунтом проти політики Голокосту і надихнуло на збройний виступ в’язнів інших ґетто і таборів на території Польщі.

Виставка проходить в Одеській національній науковій бібліотеці (вул.Пастера, 13) за підтримки Генерального консульства Республіки Польща в Одесі.

Найголовніше, про що ми маємо пам’ятати і ставити перед собою завдання, як члени суспільства, – не допускати в майбутньому повторення таких страшних трагедій, – відзначила Ірина Бірюкова, генеральна директорка Одеської національної наукової бібліотеки.

Найбільше повстання у Варшавському ґетто розпочалося в ніч на єврейське свято Пасхи, 19 квітня 1943 р. За різними даними, загальна кількість повстанців становила 1 тис. осіб.

Це було перше повстання в окупованій Європі під час Другої світової війни.

На жаль, «ніколи знову» не вийшло. На жаль, росія вирішила повторити. Тому ми проводимо паралелі між тим, що відбувалося в єврейському ґетто і тим, що відбувається сьогодні в Україні, – додала Анастасія Стрельцова-Ніколенко, член правління Одеського відділення Спілки поляків України ім. Адама Міцкевича.

Історична довідка

19-21 квітня 1943 року – це перші дні повстання євреїв у Варшавському ґетто. Цей виступ проти нацистської політики винищення євреїв у роки Другої світової війни став найбільшим серед подібних заворушень.

Варшавське ґетто створили у жовтні 1940 р. Звідси депортували та знищили у Треблінському «таборі смерті» понад 254 тис. євреїв. Усвідомлюючи, що подібна доля очікує на всіх, в’язні, які залишилися живими (загалом 55-60 тис.), почали готуватися до збройного повстання.

Перші прояви опору тут виникли ще у березні-квітні 1942 р. Втім, гестапо їх швидко викрило та ліквідувало. У жовтні-листопаді 1942 р. у ґетто створили «Єврейську бойову організацію» (ЄБО), до якої увійшло спочатку 220 бойовиків, озброєних вогнепальною зброєю, гранатами та «коктейлями Молотова»: польські Армія Крайова та Армія Людова намагалися контрабандою доставляти сюди зброю та амуніцію.

У січні 1943 р. німці почали другу депортацію євреїв, що призвела до першого випадку збройного опору у Варшавському ґетто. Бійці ЄБО разом із членами «Єврейського військового союзу» (ЄВС) відкрили вогонь по нападниках, вступаючи у прямі збройні сутички з каральними військами.

Найбільше повстання у Варшавському ґетто розпочалося в ніч на єврейське свято Пасхи, 19 квітня 1943 р.

Зазнавши втрат, німці разом з допоміжними силами відступили, але вибрали іншу тактику: розпочали систематично знищувати населення ґетто, спалюючи будинки та знищуючи усіх євреїв на своєму шляху. До 29 квітня 1943 р. основні сили збройного опору були придушені, але деякій частині повстанців вдалося втекти з ґетто через підземний тунель. Втім, «бункерна війна» у Варшавському ґетто тривала ще близько місяця. Окремих повстанців із каналізації та схованок німцям довелося буквально «викурювати». Окупанти спалили і зрівняли із землею все ґетто, а після цього в 1-ій пол. травня 1943 р. підірвали Велику синагогу. 16 травня 1943 р. німецька влада оголосила про придушення повстання.

Загальні втрати євреїв під час повстання у Варшавському ґетто становили 13 тис. вбитими (серед них 6 тис. спалених заживо або померлих від димового отруєння). Решту 50 тис. в’язнів депортували і знищили в екстермінаційному таборі у Треблінці. Втрати німців та допоміжних сил поліції становили 110 осіб – 17 вбитими та 93 пораненими.

Раніше на  USIonline.com

В Одесі біля меморіалу жертвам Голокосту висадять понад 110 дерев (фото)

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.