Переживання та виживання: як бізнес релокується під час війни
У часи конфліктів і військових загроз бізнеси стикаються зі значними викликами. Підтримка нормальної роботи компанії може виявитися практично нездійсненним завданням. Однак деякі підприємці виявляють надзвичайну рішучість і винахідливість, переводячи свій бізнес в умови, де виживання буде їх головним завданням.
Кореспондент Української Служби Інформації Галина Фалей розповість нам, куди можна завітати, щоб підтримати релокований бізнес.
З початком повномасштабного вторгнення росіян в нашу країну, ми частіше стали чути термін релокований бізнес. Зазвичай, йдеться про переведення бізнесу з однієї країни в іншу. Але з приходом на нашу землю російських солдатів, в межах України частіше говорять про переведення бізнесу, його співробітників з окупованих території, з місць, де ведуться бойові дії, у більш спокійні.
Всі міста України знаходяться під прицілом ворога. Частково окупована Херсонщина, постійні бойові дії в Миколаєвській, Харківській, Донецькій, Запорізькій областях… У багатьох містах неможливо жити, працювати, займатися своїми маленькими бізнесами та саморозвитком – це і стало причиною переїзду для багатьох людей. Жителі цих населених пунктів забирали не тільки родину, тварин, речі та кімнатні рослини, а почали перевозити свої малі та великі підприємства.
Першим містом-прихистком стала колоритна та сонячна Одеса. Вона разом зі своїми жителями радісно прийняла нових гостей. Тут оселилися, зокрема, перша харківська ресторація шаурми Mon Cher, херсонські кав’ярні Godshot coffe та «Базіліка», миколаївська шашлична «Шампурофф».
Mon Cher
Перша ресторація шаурми
В закладі шаурма готується з м’яса на мангалі та лаваша власного приготування. Коли почалась війна, власники мали всього один заклад у Харкові, який відновив роботу з травня місяця.
Але багато харків’ян переїхало до Одеси та Києва та писали нам, що сумують. Так ми вирішили відкрити в Києві, а вже потім в Одесі свою ресторацію, — згадують власники.
В закладі частина працівників з Харкова, але в більшості одесити. Одеса прийняла Mon Cher чудово: Ми поїхали для пошуку приміщення, побачили в Аркадії класну локацію і того ж дня підписали договір.
Базіліка
Херсонське pet-friendly кафе
Заклад в Херсоні закрили в перший день вторгнення та окупації — 24 лютого.
Виїжджали на Великдень, поки русня на посту була п’яна. Вирішили їхати до Одеси, бо близько від Херсону. Після звільнення рідного міста, найняла вантажівку та вивезла майже все майно кафе, — згадує власниця Ліка.
Працівники закладу – одесити, але частково зберігся штат херсонського кафе. Одеса прийняла Ліку та її кафе добре, але через те, що переїзд був вимушений, вона мріє повернутися додому та відкрити ще один заклад. Втім, за її словами, планувати в нашій країні зараз, та на перед нічого не можна.
Godshot coffee
Херсонська кав’ярня
Кав’ярня під назвою «Херсонський кавун» працювала в Херсоні цілих 7 років та планувала розширюватися. Але з вторгнення орків на Україну плани та мрії зруйнувалися та змінилися.
На початку квітня співвласниця та бренд-шеф Валерія з родиною приїхала до Одеси. Свою частину команди, яка залишилася в Херсоні, вона не забувала: Ми з чоловіком надсилали продукти та все необхідне.
Потім, після деокупації міста, перевезли обладнання та прийняли рішення відкриватися в Одесі. Приміщення для закладу знайшли випадково: гуляючи вулицею, ми побачили та закохалися з першого погляду, — згадує Валерія.
90% персоналу — херсонці. Більшість команди, дізнавшись про відкриття кав’ярні, переїхали до Одеси та долучилися до роботи.
Валерія каже, що у Херсоні залишився шматочок її душі, але, каже вона, потрібно відпустити старе, щоб почати нове, і Godshot допоміг мені в цьому.
Шампурофф
Миколаївський магазин шашлику
Наша сім’я залишалась в Миколаєві. Лише інколи на декілька днів їздили до Одеси, щоб відволіктися. Але згодом прийняли рішення спробувати відкрити бізнес в цьому місті. Бо в Миколаєві ми працювали тільки в мінус, через постійні вибухи та обстріли, — згадує власниця бізнесу.
На початку вересня 2022 Шампурофф почав своє існування у туристичному місті. Спочатку працювали та були клієнтами наші миколаївці, які знали магазин. Згодом багато одеситів куштували шашлик та інші страви. Одеса прийняла прекрасно! — розповідає Тетяна.
Звісно, дуже складно розвивати бізнес у багатомільйонному місті за великої конкуренції, але, за словами керівниці, у них класний та якісний продукт. Тому всі нові клієнти залишаються, і заклад завойовує прихильність одеситів.
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.