Переплавити Катерину на пам’ятні коїни: в Одесі ветерани та мерія розійшлися у поглядах на долю скульптури (фото, відео)
Бронзова Катерина ІІ, яку минулого року демонтували з п'єдесталу на Катерининській площі у середмісті, може перевтілитися. Одеські військові та патріотична спільнота хочуть таким чином переплавити російські наративи – у прямому та переносному сенсах. Але в міському департаменті культури є інше уявлення про майбутнє скульптури: зокрема, поки її хочуть продовжити зберігати у музеї, а після війни перенести до «парку деколонізації».
Про це дізнався кореспондент Української Служби Інформації Арсен Подосян.
Дивіться відео на нашому Youtube-каналі.
Як повідомляла УСІ, про ідею перевтілення скульптури Катерини ІІ на пам’ятні коїни першим розповів представник Українського інституту національної пам’яті Сергій Гуцалюк. Коїни, виготовлені з бронзи демонтованих монументів, хочуть подарувати воїнам та волонтерам. На цей час, як ми почули, хоча про конкретні ескізи того, що буде зображене на коїнах, не йдеться, вже є люди, які відгукнулися на ідею і готові надати свої пропозиції.
Ініціатива, здавалося б, далека від фронту, пішла від військових, бо насправді вона не далека – вона близька їм, зазначає керівник Veterans HUB ODESA Олександр Голопотелюк.
Тому що те, що відбувається в Україні, зокрема на півдні, зокрема в Одесі, – це надважливо і в контексті й ментальної окупації, й російських наративів. Тому протидія цьому, відновлення справедливості необхідна. Багато моїх побратимів, військовослужбовців, ініціюють переплавлення цих предметів, що не становлять жодної історичної або культурної цінності. Тому логічно, що воїни-українці будуть переплавляти російські наративи у прямому та у переносному сенсі, – зазначив керівник ветеранської організації.
Олександр Голопотелюк
Але наразі, як ми могли побачити, є діаметрально протилежний погляд на подальшу долю бронзових скульптур, які зберігаються поза суспільним простором, у музеї. Зокрема, директор міського департаменту культури, міжнародного співробітництва та європейської інтеграції Іван Ліптуга підкреслює, що було цивілізоване та законне рішення про демонтаж та пересування скульптури Катерини ІІ до Одеського худмузею на зберігання. Крім того, ця скульптура є на балансі департаменту культури, і як вважає він, має знаходитись у музейному просторі. Щодо подальшої її долі – у департаменті є один з перспективних проєктів, який зараз у стані війни неможливо реалізовувати. Це створення на відкритому просторі, мабуть, у парку Савицького, парку «деколонізованих» скульптур.
Ніяких інструкцій як поводитися зі скульптурами, ми не додавали. Були різні ідеї щодо проведення заходів, але думаю, що треба зберігати якусь цивілізовану етику та дивитись на досвід інших країн, – як вони поводяться з предметами мистецтва, і, попри те, що сьогодні війна, не робити якихось кощунських заходів навколо скульптур. Все ж таки це історія нашого міста. Так, вона має бути усунута з публічного простору відповідно до закону про деколонізацію. Але як інформація, як історія, це має бути ретельно збережено. І є закон про діяльність музеїв, і його треба дотримуватись, – наголосив керівник департаменту.
На зауваження про те, що зазначена скульптура не є оригіналом, а копією, який немає ще 20 років, Іван Ліптуга відповів, що дійсно, скульптура не є пам’ятником, бо оригінальна скульптурна композиція «Засновникам Одеси», була зруйнована ще більшовиками, – від Катерини залишився лише бюст.
Але збереглися фігури засновників, у них є статус пам’ятників. Катерина це новороб. Але вона стояла на центральній площі нашого міста, і вона є на балансі нашого департаменту і передана, відповідно акту, до музею на зберігання. Тому те, що вона не є історичною скульптурою, не означає, що її не треба зберігати і можна робити з нею все що завгодно, – зазначив Іван Ліптуга.
Проте у Veterans HUB ODESA вже йде обговорення того, якими саме будуть пам’ятні коїни з Катерини. Серед одеситів, які зараз на фронті, є також художники, і, хоча вони ще не розробили конкретних макетів коїнів, звернення від них вже є.
Щонайменше троє з них вже відгукнулися, вони готові надати свої пропозиції, мі відкриті. Думаю, що у колі наших однодумців оберемо найкращий варіант. Кого запросити до журі – думаємо над цим, звісно, це будуть історики, люди, які розуміються на геральдиці. Це має бути фахово, креативно, потужно і у найкращому розумінні цього слова – по-одеськи. І я думаю, так воно і буде. Вже є певні ідеї, але поки я їх не буду озвучувати, ми їх запропонуємо, коли будемо обговорювати конкретні варіанти, – повідомив УСІ Олександр Голопотелюк.
Додамо, що в початковому концепті йшлося про переплавлення на коїни також скульптури російського полководця Олександра Суворова. Вона була розташована у Пересипському районі Одеси й також є новоробом, а не пам’ятником історії або культури. Тому, скоріш за все, рішення, яке у підсумку буде прийняте щодо бронзової Катерини, застосують і до цього імперського маркера.
Раніше на USIonline.com —
Пам’ятники Катерині та Суворову в Одесі пропонують розпиляти на пам’ятні коїни
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.