П’ятнадцять хвилин на збори: в Одесі провели перформанс у пам’ять про депортацію кримських татар (фото, відео)

Вісімдесят років тому розгублені люди ледве встигали вдягнути переляканих дітей та взяти з собою хоча б трохи речей, перш ніж їх загнали у товарні вагони й увезли далеко від рідної землі. Сьогодні, так само у часи важких випробувань, одеситам нагадали про ті події.

На заході побували фотокореспондент Української Служби Інформації Арсен Подосян і Ніна Ляшонок.

На залізничному вокзалі відбувся перформанс, присвячений 80-річчю злочинної депортації кримськотатарського народу. Організатори з Українського театру продемонстрували відтворені вагони, в яких людей вивозили з Криму. Перед присутніми виступив гурт «Барабанда» з піснею «Лист до мами»: мама одного з музикантів кримська татарка, і він не бачив її вже третій рік.
Представники кримськотатарської громади Одеси говорять, що дуже важливо пам’ятати про злочини московського режиму саме зараз, під час великої війни.

Геноцид з боку Росії не зупиняється. Ми маємо пам’ятати Голодомор 30-х років, ми маємо пам’ятати «Розстріляне відродження», ми маємо пам’ятати геноцид-депортацію, ми маємо пам’ятати Буч , Ірпінь, Маріуполь. Ми бачимо різні форми геноциду від однієї й тієї самої будівлі, від різних людей, які очолюють ту будівлю – Кремль, – говорить голова організації «Кримські татари Одещини» Февзі Мамутов.

Нагадаємо, депортація кримських татар почалася 18 травня 1944 року. За три доби з півострову до тодішніх радянських республік Центральної Азії вивезли понад 190 тис. людей. Повернутися додому більшість кримськотатарських родин змогли тільки наприкінці 1980-х років. Після окупації Криму Росією у 2014 році чимало кримських татар знову вимушені були залишати батьківщину. Одеса стала новою домівкою для багатьох з них. Крім того, після початку повномасштабного вторгнення чимало киримли переїхали до міста з окупованих районів Херсонщини, – це люди, які двічі втратили дім.