Культура емоційних донатів
Ви звернули увагу наскільки швидко з'являється збір коштів від різноманітних фндів, волонтерів та лідерів думок, коли стається біда та лихо? Яскравий приклад - трагедія з найбільшою дитячою лікарнею Охматдитом. Після ракетного удару буквально через пів години - годину всі могли побачити десятки зборів коштів. Так само відбувалось під час екологічної катастрофи з Каховською ГЕС, яку зруйнувала рф. Всі почали збирати на гроші на їжу, одяг, лодки, воду і т.д. І все це дуже зрозуміло, адже емоції в благодійності – це сильний фактор, який часто визначає, коли та як ми допомагаємо іншим. А коли стаються великі лиха, люди часто реагують серцем. Нас охоплює почуття співчуття, бажання підтримати, допомогти тим, хто постраждав. Ми відчуваємо співпереживання, лють від несправедливості, а також гордість за можливість бути корисними. Це все дуже природно і важливо.
Емоційні кадри, розповіді про страждання та заклики до дії викликають у нас сильні почуття, і ми реагуємо через пожертви. Крім того, відчуття солідарності з постраждалими спонукає багатьох людей робити більше, ніж зазвичай.
Але, на жаль, саме на таких сильних емоціях можуть грати ті, хто хоче скористатися чужою добротою. Іншими слова шахраї, які зловживають довірою вразливих людей. Знову ж таки історія з Охматдитом це дуже яскраво підсвятила…Були збори від людей, які потім просто зникли з зібраними грошима.
Тож давайте розглянемо деякі поради, які варто тримати в голові, щоб уникнути шахрайства і не стати жертвами емоційних донатів. Наприклад:
1. Намагайтесь перевірити організацію або людину, яка збирає кошти.
Чи відома ця благодійна організація? Скільки років вона працює? Чи є відгуки про неї? Перевіряйте офіційні веб сайти та реєстрації благодійних організацій.
Якщо це приватний збір, спробуйте дізнатися більше про ініціаторів. Чи має ця людина хорошу репутацію? Чи відомі їхні попередні ініціативи? Чи активна сторінка в соціальних мережах?
2. Уникайте імпульсивних пожертв.
Коли бачите терміновий або емоційний збір, зупиніться на кілька хвилин. Подумайте: чи є достовірна інформація про цей збір? Чи є підтвердження від інших людей чи організацій? Чи має фонд або людина компетенцію в цій сфері?
3. Запитуйте конкретику.
Куди та на що будуть витрачені кошти? Яка конкретна допомога планується? Як часто організатори звітують про витрачені гроші? Надійні організації та волонтери завжди готові відповісти на ці питання.
4. Шукайте прозорість.
Переконайтеся, що організація або особа, яка збирає кошти, має хоча б один реалізований проєкт та звіт про витрати. Зазвичай таку інформацію легко знайти на сторінках тих, хто постійно збирає кошти.
5. Використовуйте перевірені платформи для пожертв.
Сьогодні є безліч перевірених платформ, таких як dobro.ua, GoFundMe, Razom, або офіційні фонди допомоги різним категоріям населення. Краще допомагати через ті інструменти, де вже є певні гарантії прозорості та перевірки.
Розумію, що коли стається біда, дуже важко включати раціо та задавати собі безліч питань, займатися пошуком, щось уточнювати і так далі. Але будемо чесні, коли після гучних зборів ми дізнаємось про маніпуляції, шахраїв або крадіїв, то бажання допомагати в майбутньому взагалі зникає. Як показує практика, люди в принципі перестають кому небудь довіряти свої кошти. І виходить, що страждає весь благодійний сектор, всі перевірені та прозорі організації, волонтери. У висновку страждають ті, кому потрібна допомога.
Пам’ятайте: кожна пожертва має значення, але тільки тоді, коли вона справді доходить до тих, хто її потребує. Відповідальний підхід до благодійності не тільки зменшить ризик потрапити в пастку шахраїв, але й забезпечить, що ваші кошти принесуть справжню користь.
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.