Окупанти викрали цінності, важливі для історії Одещини (фото) «фото»

Окупанти викрали цінності, важливі для історії Одещини (фото)

У Херсоні окупанти вивозять унікальну колекцію античної та середньовічної епіграфіки з обласного краєзнавчого музею. Саме в цьому музеї зберігалися чотири заставні плити XV століття із фортеці Білгород на Дністрі, значущі для Одещини.

Про це на своїй сторінці в Facebook написав історик Андрій Красножон.

Значення цих пам’яток для науки та історії Білгорода-Дністровського, пояснив історик, важко переоцінити. Проте, крім наукового, ці плити мають ще й ідеологічне значення.

Вперше їх вкрала ще 1942 року румунська окупаційна влада з археологічного музею Одеси. Після війни їх повернули, але, через непорозуміння, чомусь у Херсон. Нікому зі спеціалістів нове місце перебування плит відомо не було і вони вважалися загубленими назавжди.

У 2013 р. я випадково відкрив цю колекцію наново і розпочався новий період в історії вивчення їх текстів, що дав кардинально нові результати. Він не припиняється досі: Олександр Джанов, наприклад, нещодавно поставив питання прочитання в одному з них імені магістрату, який керував Білгородом у 1440 році… Для точності епіграфічних досліджень треба мати справу з оригіналами. Або їх якісними копіями, – розповів Красножон.

Пізніше, у 2016 році реставратори зняли форми з цих плит, за якими були зроблені виливки високої якості, додав історик, для експозиції Білгород-Дністровського краєзнавчого музею та самої фортеці. Копії плит були встановлені у первісні ніші на стінах середньовічної твердині.

І тепер, на жаль, лише ці копії доступні подальшого вивчення дослідників. Самі ж форми незадовго перед війною були передані мною до фондів Національного заповідника «Софія Київська» за сприяння того ж таки Олександра Джанова. Як з’ясувалося, все робилося недаремно, – зазначив він.

Історик впевнений, що викрадену унікальну колекцію херсонського музею невдовзі буде повернено, а імена всіх посібників, що сприяли злочину, стануть відомими та увійдуть до історіографії.

Раніше на  USIonline.com

Голод, курорти, кримінал. Що було в Одесі сто років тому – за матеріалами газетних хронік

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.