Один донор крові може врятувати трьох поранених бійців: як долучитися аби допомогти «фото»

Один донор крові може врятувати трьох поранених бійців: як долучитися аби допомогти

За даними МОЗ, понад 60% смертей, яких можна було б уникнути, на полі бою спричиняються крововтратою. Часто її недостатньо просто зупинити, аби врятувати бійця — необхідно якомога швидше компенсувати крововтрату, переливши кров або компоненти крові. Згідно з актуальними нормативними документами, робити це найкраще у перші 3 години після поранення.

Про це повідомляє кореспондент Української Служби Інформації із посиланням на портал ДонорUA.

Проте ми маємо довге плече евакуації — вона може тривати 6, 8, а інколи і 12 годин. Тому критично важливою для порятунку бійців була можливість робити переливання крові на догоспітальному етапі.

До літа 2023 року бойові медики не мали права проводити таку процедуру, проте після активної суспільної дискусії Уряд врешті дав відповідний дозвіл. Для того, аби робити переливання крові на догоспітальному етапі, медики мають пройти відповідне навчання та мати необхідне обладнання. І перше, і друге забезпечує для них благодійний фонд PULSE, який у співпраці з СДУ “Український центр трансплант-координації” проводить навчання з основ трансфузіології.

Співзасновник і медичний директор БФ PULSE Леонід Копус розповів ДонорUA, як саме роблять переливання крові пораненим, кров якої групи використовується, яке обладнання для цього потрібне та які навички мусить мати медик.

Перша мінус і фізрозчин

Для забезпечення кров’ю бойових медиків існує чітка система. Насамперед визначається регіональний координатор, через якого замовляється кров. Далі нею забезпечуються стабпункти, потім — медична евакуація, і лише потім кров і відповідне обладнання отримують медики для роботи на місцях. Хоча наразі переливання в окопах — це радше окремі випадки, ніж налагоджена відпрацьована практика. На сьогодні такий досвід мають лише окремі підрозділи. Переливати кров в окопах, якщо нею не забезпечені стабпункти — недоцільно.

Показанням для переливання крові є геморагічний шок. Показник успіху — підвищення тиску до 100 мм рт. ст., покращення свідомості та відновлення пульсу.

Є два варіанти переливання крові на догоспітальному етапі. Перший — з дотриманням офіційного холодового ланцюга. Це означає, що медики отримують заздалегідь підготовану охолоджену цільну кров або її компоненти. В цьому випадку використовується кров або еритроцитарна маса O (I) Rh (-) — першої групи з негативним резус-фактором, незалежно від того, яку групу крові й резус має поранений. Для зберігання й переливання крові потрібне спеціальне обладнання, про яке йтиметься далі.

Другий варіант — так званий крокуючий банк крові (Walking blood bank). Це донор з військовослужбовців, попередньо обстежений на групову та Rh належність, а також на наявність ВІЛ, сифілісу та гепатитів. В такому разі використовуються спеціальні набори для забору крові в донора та негайного переливання реципієнту.

Проводиться гемотрансфузія сумісної крові за системою А В 0 та Rh фактором.
Фізрозчин у якості замінника крові в сучасній тактичній медицині не використовується. Він слугує лише розчинником для препаратів для зупинки кровотечі, які вводяться окрім гемотрансфузії. Компенсація крововтрати з його допомогою не лише марна, а може ще більше нашкодити пораненому.

Холодильники й підігрівачі

Якщо йдеться про холодовий ланцюг, кров зберігається при температурі +2 – +6 градусів. Ця умова має дотримуватися на всіх етапах транспортування і при зберіганні на стабпунктах. Це є критичним для її якості та безпеки. Для цього на стабпунктах використовуються холодильники, які вміщують до 40 доз крові.

На етапі евакуації використовують портативні холодильники, у яких зберігається до 6 доз крові. Як і більші, такі холодильники можуть працювати від мережі або від батарей, а в разі, якщо живлення зникне, зберігати температуру до 70 годин. Щоправда все залежить від умов. Якщо температура повітря мінусова, холодильники мають нагрівати свій вміст, а не охолоджувати, і розряджаються швидше. Якщо ж надворі спекотно, на підтримання температури також іде більше ресурсу, і холодильник може розрядитися за 20-25 год. Є також термобокси, що вміщують 2 дози крові. Вони не мають власного живлення чи батареї, але можуть пасивно зберігати необхідну температуру до 48 год.

Аби перелити кров пораненому, її слід нагріти до 38 градусів. Підігрівачі існують контурні та проточні — другі зарекомендували себе краще, оскільки нагрівають кров до необхідної температури при швидкості вливання не менше 150 мл на хвилину.

Додатково використовуються внутрішньовенні та внутрішньокісткові системи, через які й переливається кров.

Хто може переливати кров і як цьому навчитися

Пройти навчання може не кожен — слід мати медичну освіту або посаду бойового медика в ЗСУ. Так, протягом 2024 року програму пройшли близько 150 людей. Чотириденний курс, розроблений спільно з СДУ УЦТК, проходить на базі обласних центрів крові.

Перший день — переважно теоретичний: основи гемотрансфузії, імунологія, допомога при геморагічному шоку тощо. На другий день курсантів вчать визначати групи крові та резус-фактор, а також встановлювати внутрішньовенні та внутрішньокісткові системи. Третій день присвячується зупинці кровотеч.

Четвертий день — інтенсивна практика. Курсанти діляться на трійки та разом відпрацьовують забір і переливання крові. І якщо встановлювати катетери вони вчаться спочатку на манекенах, то в цьому випадку все відпрацьовується на людях: у курсанта беруть кров як у донора і йому ж вливають як реципієнту. Двоє інших, відповідно, в цей час виконують роль трансфузіологів.

Як кожен може допомогти рятувати поранених військових

Кров до фронту транспортують практично з усієї України. Якщо у вас немає протипоказань, реєструйтеся на ДонорUA і здавайте кров у своєму місті — великі шанси, що потрапить вона саме до військових. Якщо ж через стан здоров’я чи інші причини ви не можете ділитися кров’ю, підтримайте БФ PULSE донатом. Зараз триває збір 300 000 грн на навчання для військових медиків та на обладнання для переливання крові. Кошти збирають платформа ДонорUA та Ювелірний дім ZARINA, підписавши з БФ PULSE Меморандум про співпрацю.

У жовтні 2024 року БФ PULSE отримав перші 200 000 грн, зібрані завдяки проєкту “Моя група крові”. В межах цієї ініціативи ДонорUA та ZARINA розробили благодійну колекцію прикрас, прибуток від продажу яких спрямовується на організацію навчання з гемотрансфузії для бойових медиків. Зробіть собі або близьким подарунок, який стане символом порятунку життів.

Раніше на  USIonline.com

16-річний хлопчик з Одещини отримав донорське серце: лікарі розповіли як проходить його реабілітація (відео)

Читайте нас у FacebookTelegram та Instagram, дивіться на Youtube.