Як одесити в Ірландії відзначали Різдво та Новий рік «фото»

Як одесити в Ірландії відзначали Різдво та Новий рік

Перед Різдвом прохолодний Дублін вражає казковою атмосферою. Вже на початку грудня ірландці слухають новорічні мелодії, а будинки підсвічуються різдвяними гірляндами. Традиція святкувати Новий рік в Ірландії не дуже розвинена. На початку січня країна повертається до повсякденного життя.

Про новорічні свята в Ірландії Українській Службі Інформації розповіла одеситка Оксана Цимбалова, яка покинула Україну через велику війну.

Трохи історії про одеситку в Дубліні

Оксана Цимбалова – арт-терапевт, викладачка креативного мислення для дітей. В Одесі була активним членом велоруху. З квітня 2022 року мешкає в Дубліні.

Зараз Оксана у команді найпотужнішої в Ірландії волонтерської організації Ukrainian Action, яка постійно допомагає Україні. Безпосередньо у Дубліні функціонує великий Український центр, де проводять різного роду заходи: танці, хор, фортепіано, шахи, арт-терапевтичні заняття та багато іншого.

У центрі багато людей з різних куточків України, у тому числі є одесити.

За весь період великої війни Оксана не поверталася до рідної держави.

Це для мене наразі важко морально та матеріально. Краще я буду допомагати своїй сім’ї, яка залишилася в Одесі – мама з татом та братом, а також донатити В Ірландії я отримувала виплати, а з часом оформила інвалідність. Я з дитинства маю інвалідність, оскільки у мене немає легені. Хвороба майже не заважає жити. Я нормальна людина, але є певні фізичні обмеження. Я оформила тут інвалідність, оскільки ірландці не розуміють, що ти маєш обмеження працювати в певних сферах, – розповіла Оксана.

Окрім арт-терапії, Оксана інтенсивно займається англійською та співає в українському хорі.

Новорічні та різдвяні свята в Ірландії

Новий рік ірландці не святкують. У цей день вони можуть зібратися з друзями на вечірку. Головне свято – це Різдво, яке святкують з 24 на 25 грудня. 24 грудня – Вечеря, а зранку 25 грудня усі відкривають подарунки, які приносить Санта Клаус.

Оксана вже не перший рік зустрічає Різдво в Ірландії. З даного приводу відмічає, що Різдво у Дубліні – це комерційне свято.

З листопада у ірландців починається напружений час.

Коли йдеш по Дубліну, то складається враження, що це свято притягнуто до вух комерцією. Всі святкують не тому, що весело, а тому що потрібно святкувати. Тут багато корпорацій – всі роблять корпоративи. Дублін – це європейська столиця інтернет-корпорацій. Не має відчуття щирості. Всі збираються у барах, пабах і просто п’ють, спілкуються. Інколи я відчуваю, що це нещиро. Вони бояться показати себе такими, якіми вони є. Можливо це через те, що всі мої роботи в Одесі були більш сердечні і я ніколи не відчувала такого напрягу на корпоративах. Наші корпоративи в Одесі були більш душевні, – ділиться своїми враженнями Оксана Цимбалова.

Різдвяні святкування

Більшість українців, які знаходяться зараз в Ірландії, намагаються створювати настрій Різдвяного дива попри все, і підтримувати один одного.

20 грудня у великому готелі у Дубліні, де проживає близько 1 000 українців, відбувся великий різдвяний концерт. Оксана виступала із хором українського ком’юніті.

Ми виконували різдвяні колядки, співали пісні англійською та українською. Люди підспівували, інколи плакали, бо в репертуарі є дуже зворушливі твори, – розповіла Оксана.

У ніч на 22 грудня одеситка як активістка велоруху зустрічала велопробіг, який організували ірландець та українець. Вони перетнули Ірландію з західного узбережжя міста Salthill на східне Dublin у самий короткий світовий день року.

Ціль – висловити величезну подяку Ірландії за підтримку та прихисток українського народу та привернути увагу до проблем із житлом серед людей, які опинились у складних життєвих обставинах.

А 23 грудня українці планували 2024 рік разом із Ukrainian action in Ireland.

Різдвяні традиції

Святкова вечеря та подарунки

Цьогоріч напередодні Різдва Оксана захворіла, тому свята для неї пройшли у невеликому колі з друзями. Із жагою приготували страви з «довоєнного життя».

Була моя фірмова печена картопля з часником і салом, оселедець з цибулею та олією, «Олівʼє» з печених овочів та «Шуба». На вареники сил не вистачило, – розповіла одеситка.

Майже всі продукти до святкового столу Оксана придбала у мережі магазинів Moldova (молдавський) та Polonez (польський), де продаються товари українського виробництва. А ось «Київський» торт знайти не вдалося – купила подібний, але польського виробництва.

Якщо для більшості українців Різдво – це сімейне затишне свято, напередодні якого господині із любов’ю та радістю готують смачну вечерю, то для мешканців Дубліну це напружений час. Дорослі не люблять готувати святкову вечерю.

Це для них тотальний напряг. Ми могли приготувати олів’є та курку, і були від цього дуже щасливі. А вони дуже напружуються, що треба багато готувати – багатий різдвяний стіл. Але я думаю, що є люди, які відносяться інакше, – розповіла одеситка.

Втім ірландці обов’язково дарують подарунки всім родичам та друзям. В Україні такого обов’язку немає – все робиться за щирим бажаням.

Ельф на полиці

Одна з найвеселіших традицій передріздвяного часу – “Ельф на полиці”. Цих ляльок можна зустріти в ірландських магазинах.

“Ельф на полиці” – це особистий помічник Санти, який таємно спостерігає за дітьми до Святвечора. Він слідкує, щоб кожний залишався у списках Санти для отримання подарунків.

Ця чарівна традиція стала неабияким квестом для дітей та їхніх батьків, які креативно розташовують свого ельфа в найнеймовірніших ситуаціях у різних куточках будинку.

Головне правило: дітям заборонено торкатися іграшки – вони можуть лише розмовляти з нею та розповідати різдвяні побажання. Щоранку ельф опиняється в новому місці в домі, де його можуть знайти діти.

Батьки перевершують самих себе, створюючи смішні та неочікувані місця, де розміщують своїх ельфів. Існують навіть веб-сайти, присвячені веселим ідеям.

Знаю багато українських сімей, діти яких приходять до мене на заняття, які залюбки мають «Ельфа на полиці». Це гарна взаємодія між батьками та дітьми, – розповідає Оксана.

Таємний Святий Миколай

Деякі традиції люди самі створюють – близькі люди найкращі надихачі цього. Наприклад, для своїх учнів Оксана вигадала подарунки від таємного Святого Миколая. Кожна дитина, яка зробила іграшку під час її заняття, отримувала українські цукерки.

Оксана згадує, що вперше таку тематичну поробку з дітьми зробила ще у 2013 році.

Я дуже вдячна Ірландії за все те, що ця країна зробила для мене та для всіх українців. Але ж моє серце вже зайняте назавжди. Я люблю Україну, – резюмувала Оксана.

Раніше на USIonline.com

Святковий настрій в Україні: що означає Новий рік та Різдво для українців

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.