Одесит виготовляє польові кухні та буржуйки, щоб зігріти бійців ЗСУ (фото, відео)

Зварювальник з Одеси Ігор Романов перепрофілював своє виробництво під воєнні потреби. Йому вже вдалося передати на фронт більше сотні виробів, інші майстер разом із волонтерами направили до мешканців прифронтових міст. Зараз одесит розробив нові, ще більш функціональні моделі кухонь та планує виготовити близько 40 комплексів різного типу для ЗСУ та для Пунктів Незламності. Проте, без підтримки йому не обійтись.

З чого все починалося та як саме виготовлюються польові кухні, кореспонденту Української Служби Інформації Тетяні Агатій  розповів розробник польових комплексів Ігор Романов.

Більш детальніше про це дивіться у відео.

До повномасштабного російського наступу Ігор працював зварником та ковалем. З початком війни він перепрофілював своє виробництво на оборону мста. Одесит почав  виробляти протитанкові їжакі та шипи, розуміючи, що потрібно більше.

У мене багато знайомих, друзів, які надавали колосальну допомогу від перших днів війни, її було багато. Ми робили протитанкові їжаки, за п’ять днів у майстерні я зробив більше тисячі шипів, які розкидалися на трасу. Ми шукали матеріали, їздили по металоприймальням. У моїй майстерні було матеріалу на десятки тисяч їжаків, і ми все це порізали і все пішло на фронт, – розповів одесит.

Ігор Романов

Потім Ігор спробував зробити перші буржуйки та пічки, а ще згодом – польові кухні для воїнів ЗСУ південного напрямку. Тепер в майстерні одесит виготовляє модернізовані польові комплекси, що трансформуються.

Всього за час війни Ігор Романов самотужки виготовив вже майже 200 виробів з обігріву: пічок, буржуйок та польових кухонь. Одну частину він передав на фронт українським воїнам, іншу – жителям прифронтових міст.

Нові моделі польових кухонь майстер розробив за власними ідеями та за побажаннями українських бійців. Ці  комплекси більш зручні у використанні. Наприклад, польова кухня з великою варильною поверхньою та двома топками горіння може працювати майже цілодобово і вигодувати  до 200 людей. Ігор впевнений, що така кухня стане у нагоді як бійцям ЗСУ, так і мешканцям міст, які зруйнували окупанти. Близько 10-15 таких комплексів одесит планує виготовити та разом із волонтерами передати у міста, які наразі перебувають без газу та світла – у Харків, Херсон та Миколаїв. Інші – українським захисникам.

Цей комплекс довготривалого горіння і може працювати не зупиняючись майже цілодобово, тому що виповнений з достатньо товстого металу. Також ними ми готові доукомплектувати Пункти Незламності. На момент тривалих відключень світла це буде дуже потрібне пристосування, – зазначив майстер.

Комплекс 1

Середній польовий комплекс, розповідає майстер, трохи менший за попередній, він може попрацювати як тривалий час, так і застосовуватися для одноразового приготування їжі, на об’єм до 10-12 літрів. Дані кухні, додає одесит, розроблювались на кількість мешканців невеликих багатоповерхових будинків.

Один комплекс  – це під’їзд 5-ти поверхового будинку. У середньому вільно можна приготувати до 30 літрів їжі, а це до 70-80 осіб.

Так само завдяки своїм середнім розмірам і мобільності, такі комплекси ідеально підійдуть для позицій без світломаскування, але з великою кількістю наших хлопців. Гаряча їжа це дуже добре, а якщо вона підготовлена ​​комфортно, то це вдвічі добре. А наші хлопці потребують комфорту. Їм там зовсім не солодко, – додав Ігор Романов.

Комплекс 2

Майстерня виготовляє і менші польові комплекси (на зразок польової кухні) для невеликої кількості людей: до 20-25 осіб. Їх планують відправляти до невеликих міст чи до мікрорайонів – там, де залишилося дуже мало людей, а також військовим.

Спочатку подібні міні-кухні дуже добре зарекомендували себе на фронті. Ми їх трохи модернізували, за проханням військових – додали функціональності, та готові забезпечувати наших захисників. На відміну від польової кухні, тут є два мангали, зручне бічне завантаження дров, є дві більші решітки, –  розповів одесит.

В планах у чоловіка – також виготовлення бронежилетів та підставок під кулемети. Перший зразок вже був задіяний на фронті та отримав відгук від українських захисників.

Проте зараз Ігор планує налагодити виробництво монофункціональних польових комплексів, виготовити близько 40 кухонь. Але без помочі донаторів це зробити не вдасться. Щоб закупити матеріали та погасити витрати на електроенергію, необхідні кошти.

Плануємо розпочати масштабну роботу з виготовлення польових кухонь для ЗСУ та мешканців прифронтових міст. Наразі ми шукаємо матеріал та намагаємося залучили інвесторів, меценатів, та готові співпрацювати з міською владою. Наразі готові лише комплекси для презентації, – розповів одесит.

Комплекс 3

Проте зараз Ігор планує налагодити виробництво монофункціональних польових комплексів, виготовити близько 50 кухонь. Але без помочі донаторів не обійтись.

Волонтерська Майстерня» готується до початку великомасштабного проекту. Наразі ми шукаємо матеріал та намагаємося залучили інвесторів, меценатів. Попереду дуже багато роботи, яку потрібно зробити максимально швидко та якісно. Відповідно для цього потрібно налаштувати виробничі потужності, провести багато підготовчої роботи та обладнати робочі місця, – розповів одесит.

Кожен, навіть дуже маленький, донат важливий. Тож, якщо ви можете допомогти:

Номер картки Монобанку: 5375411420903051.