Одеський виконком ствердив перелік памʼятників на демонтаж – дії узгоджують з Мінкультом «фото»

Одеський виконком ствердив перелік памʼятників на демонтаж – дії узгоджують з Мінкультом

Під час зібрання виконавчого комітету Одеської міської ради погодили кількість пам'ятників, які необхідно демонтувати за розпорядженням військової адміністрації від 26 липня. Згідно з документом ОВА, в Одесі під знесення підлягають 19 пам'ятників - 7 з них мають статус пам' яток культурної спадщини.

Про це повідомляє кореспондент Української Служби Інформації.

Як зазначили у мерії, лист одеського міського голови щодо перегляду розпорядження голови ОВА від 26 липня було відхилено.

Під час засідання виконком погодив перелік пам’ятників на демонтаж. У списку 7 з 19 об’єктів мають статус пам’яток культурної спадщини.

Це, зокрема, погруддя Пушкіну та його новоділ на однойменній вулиці, пам’ятники Бабелю, Горькому у парку Марка Твена, Висоцькому, Чкалову, Нілусу, Черняховському, Посмітному, Мічуріну, Космодем’янській, Маринеско, Глушку, Малиновському. Також будуть вилучені стіна чекістів на вулиці Мечникова, макети ордена Леніну на площі Десятого квітня, братська могила червоногвардійців на Куликовому полі, а також “Олександрійський стовп” у парку Шевченка.

Як відбуватиметься демонтаж?

Значна частина пам’ятників, що підлягають демонтажу, були встановлені багато років тому, через це проєктна документація не збереглася, зазначили члени виконкому.

З метою дотримання безпеки під час демонтажу та збереження самих об’єктів, що мають мистецьку та культурну цінність потрібно провести передпроєктні обстеження цих пам’ятників та отримати рекомендації спеціалістів щодо проведення демонтажу та потреби розробки технічної документації та її вартості в розрізі всіх 19 об’єктів. Потім буде визначено потребу у фінансуванні з бюджету міста та буде складено графік демонтажу, – проінформували у мерії.

Розроблена технічна документація відповідно до процедури буде передана до органів охорони культурної спадщини вищого рівня.

Замовником проєкту демонтажу з публічного простору пам’ятників та пам’ятних знаків визначили Управління Капітального будівництва Одеської міської ради. За вимогами закону, фахівці відомства із залученням експертів проведуть обстеження визначених пам’яток. Тільки після цього, розповіли у мерії, буде сформовано бачення, чи всі пам’ятки потребують розробки наукової та технічної документації проєктних робіт. Для визначених об’єктів буде проведено експертизу проєктних робіт, необхідно отримати погодження. Лише після цього Одеська міська рада зможе оголошувати тендери на закупівлю цих проєктів та виділяти кошти на демонтаж. Усі рішення прийматимуться на сесії.

Також члени виконкому зазначили, що Закон України про захист культурної спадщини забороняє зносити, переносити та змінювати пам’ятки та їх частини. Тому для демонтажу пам’ятки, її спочатку потрібно виключити з держреєстру. Це рішення приймає Мінкульт за зверненням Обласної військовї адміністрації. Водночас закон допускає вийняток про те, що переміщення пам’ятки на інше місце допускається у випадку, коли неможливо зберегти пам’ятку на місці за умови проведення комплексу наукових досліджень з вивчення пам’ятки. Для такого перенесення також потрібен дозвіл Мінкульту, та Обласна військова адміністрація  має звернутися за таким дозволом та подати пакет документів.

Окремо потрібно узгодити з Міністерством культури питання вимог міжнародних конвенцій про проведення перетворень в межах в межах об’єкта ЮНЕСКО.

Також було озвучено, що вартість знесення 19 памʼятників «може коштувати, наприклад, декілька мільйонів гривень – може 2 мільйони, може 50, поки що невідомо».

Раніше на  USIonline.com

Пушкін, Бабель, Олександр II, Висоцький… В Одесі демонтують низку пам’ятників

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.