Одеська Опера запрошує на світову прем’єру опери «Катерина» (фото)
Одразу дві визначні події анонсували в Одеському театрі опери та балету – міжнародний VII фестиваль «Оксамитовий сезон» і світову прем'єру опери «Катерина».
Про створення опери під час війни розповіли на бріфингу, повідомляє кореспондент Української Служби Інформації.
З 17 вересня по 1 жовтня у стінах Оперного пройде сьомий міжнародний фестиваль «Оксамитовий сезон». У цьому році фестиваль має ще одну назву – The Art of Victory, або «Мистецтво перемоги».
Кожною подією фестивалю митці прагнуть донести твердження, що мистецтво – теж зброя, і треба тримати наш культурний фронт, кожного дня наближаючи перемогу.
Генеральна директорка та художня керівниця театру, авторка ідеї створення «Катерини» Надія Бабіч підкреслила, що нова опера – це жадана подія для театру за мотивами творчості Тараса Шевченка, яка і відкриє фестиваль. У виставі можна буде побачити багато інновацій у декоративному оформленні, велику кількість костюмів, але це все не легко зробити в умовах війни. Наприклад, у Харкові розбомбили склад з тканиною, але людям вдалось виїхати, вони працювали в Оперному, шили костюми.
Вчора вперше побачила наближений до фіналу результат. Ми сьогодні живемо у такий непростий час, коли все, що ми робимо, це дійсно титанічні зусилля. Зусилля команди постановочної, зусилля митців-виконавців, зусилля всіх тих причетних, хто стоїть за сценічним обладнанням, це і люди, які робили декорації. І можете уявити, наскільки непросто це сьогодні зробити. Найголовніше, що подія відбувається під час страшної війни, все трансформувалось під час народження цієї вистави. Ідея народилась давно, десь три роки тому, у нас в репертуарі є опера «Катерина» Аркаса, але нова опера – це абсолютно самостійний твір. Час диктує зовсім інший підхід до трактовки сучасного українського мистецтва. Треба сьогодні заявляти світу, що ми європейська держава, і ця європейськість має бути не лише на словах, а і звучати в музиці, і в меседжах, які ми посилаємо світу. Ідея твору дуже проста, але Олександру Родіну вдалось торкнутись українського коріння. Звідки ми, чому ми прийшли в цей світ, що ми з себе являємо? А це настільки сьогодні актуально, коли ти бачиш усі ці свята обрядні, – це наші корені, це показує, чого ми сьогодні такі. Сьогодні ми декларуємо, що українське мистецтво має бути саме таким, за яке не соромно, яке можна презентувати на будь-якій сцені світу, і ми будемо дуже цікавими глядачу. Ми будемо відчувати, що робимо абсолютно не пересічну справу, це дійсно культурний фронт, – поділилась емоціями Надія Бабіч.
Надія Бабіч
Головний диригент театру, диригент-поставник опери «Катерина» В’ячеслав Чернухо-Воліч додав, що це мистецький подвиг, а весь колектив театру зараз відчуває себе єдиним організмом.
Дуже складний фестиваль, не схожий на інші, попередні, в цьому його унікальність. Додам, що ми будемо робити максимально все, щоб і прем’єра, і всі події пройшли на високому мистецькому рівні, – підкреслив В’ячеслав.
В’ячеслав Чернухо-Воліч
Композитор і автор лібрето опери «Катерина» Олександр Родін надихаючись, їздив по містах на Черкащині, де жив поет Тарас Шевченко.
Це реалізувалось на рівні підсвідомості, нашої національної ментальності, це все лягло на мелодіку того матеріалу, який почуєте на прем’єрі. Коли Надія Матвіївна запропонувала мені цю роботу, я не розумів, як це можна зробити, тому що «Катерина» – це дуже маленька повість, це не п’єса, там немає діалогів, монологів, матеріалу для опери точно замало. Я подумав, що треба писати лібрето, але лібрето писати на твір Тараса Шевченка, я подумав, що ні, я цього робити не буду, мені соромно перед Тарасом Григоровичем буде. А потім прийшла така ідея, щоб Катерина була основною драматургічною лінією, але ж Шевченко писав про народ, і навіть про наше сьогодення. І ця опера теж має бути про це. Почав шукати шевченківські твори, які підійдуть для арій, дуетів. Хотілося показати атмосферу, наші народні традиції, задіяти в цьому хор. Я зараз дивлюсь, з яким ентузіазмом працює колектив театру, і інколи думаю: «Шкода, що я написав лише два акти, а не три, – розповідає Олександр Родін.
Олександр Родін
Під час «Оксамитового сезону» заплановані також події – 23 вересня балет-гала сюїта «À LA DANSE: Від класики до сучасності», 1 жовтня відкриється оновлена експозиція музею театру, а також о 17:00 пройде опера-гала «День народження перлини» з нагоди 135-річчя будівлі Одеської національної опери.
У цей ж день в Афінах (Греція) відбудеться балет «Жизель», на гастролі відправиться балетна трупа та головний диригент театру.
Раніше на USIonline.com —
Мистецтво під обстрілами: одеська команда створює фільм про оперу «Катерина» (відео)
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.