
Обстеження Тузлівських лиманів виявило мазут на піщаному пересипу
Наприкінці червня науковий відділ парку провів повноцінне польове обстеження піщаного пересипу Тузлівських лиманів та виявив на відстані від 13-го до 19-го кілометра рівномірно розподілені згустки щільної темної речовини. Забруднення зафіксоване в зоні, де гніздяться десятки видів птахів, розмножуються ракоподібні, молюски, риби. Мазутні агрегати погіршують газообмін у піску, створюють хімічне навантаження на лагуни та можуть бути смертельно токсичними для молоді тварин.
Про це повідомили у Громадській організації «Зелений лист».
Усі зразки були класифіковані як важкі деградовані фракції мазуту, характерні для багатомісячного перебування у воді. Частина згустків містила домішки водоростей та піску, інші були щільними однорідними утвореннями з глянсовою поверхнею. Крім того, були виявлені й медичні маски, які використовувалися при ліквідації забруднень в районі Анапи.
На думку екологів «Зеленого листа», Міністерство охорони довкілля України продовжує спиратися на застарілу модель поширення забруднень, яка розглядає винятково поверхневе поширення плям. Вона не враховує: осадження мазуту на дно, формування псевдоседиментів, транспортування щільних агрегатів течіями. Ця модель принципово не передбачає, що мазут з Керчі міг досягти берегів НПП «Тузлівські лимани». Це стало зручним приводом Міністерству нічого не робити. В реальності ж, саме ці важкі фракції — найбільш токсичні для екосистеми: вони прилипають до піску, накопичуються, потрапляють у донну фауну.
Активісти вважають, що факт виявлення мазуту на території нацпарку — це не просто «екологічний сигнал», це матеріальний доказ міжнародного злочину.
Проте держава: не розробила алгоритму реагування; не проводить незалежного моніторингу; і досі ігнорує польові дані, зібрані фахівцями на місцях. Зважаючи на підтверджене природоохоронцями забруднення, слід: терміново організувати регулярний моніторинг берегової зони; здійснити додатковий відбір проб донних відкладів і піску; вимагати перегляду державної моделі прогнозу поширення забруднень; припинити ігнорування наукових сигналів і створити систему превентивного реагування на морські аварії, – наголошують в ГО «Зелений лист».
Раніше на USIonline.com —
В нацпарку «Тузлівські лимани» знову виявили російський мазут (фото)
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.