Нові МММ в Україні: схеми, за якими українці віддають шахраям мільйони
В Україні набирає обертів нова шахрайська схема нібито-то заробітку на лайках та повідомленнях.
Олег Гороховський — співзасновник monobank:
За останній місяць осені в підтримку monobank звернулось більш як 3000 клієнтів. Вони витратили на цей «заробіток в інтернеті» близько 65 мільйонів гривень. І це при тому, що більшість спроб вдається заблокувати та запобігти шахрайським діям. Це не просто, але банк робить все можливе, щоб зберегти гроші своїх клієнтів.
Здається, що всі методи простого заробітку давно відомі — можна заробляти в онлайн Vip Casino або шукати віддалену роботу в IT-секторі. Але люди продовжують шукати легкі варіанти заробітку. І часто ці пошуки приводять їх до шахраїв. Варто зазначити, що схема досить нова та добре пропрацьована, тому багато українців потрапляють на гачок.
В чому полягає шахрайство з заробітком
Серед постраждалих є люди, які переказували гроші та ті, хто їх отримував. Тож навіть розуміючи, як це працює, не варто сподіватись, що можна отримати від шахраїв 1-2 транші та спокійно припинити співпрацю. Адже коли виявиться наступний постраждалий, банки почнуть блокувати картки всіх, хто отримував від нього кошти. Як мінімум, їх доведеться повернути, а як максимум — доказати, що ви не причетні до злочинів. Експерти радять в такому випадку одразу звертатись в банк та блокувати картку, щоб надалі не було питань до її власника з боку правоохоронних органів.
Схема доволі проста, але спланована на високому рівні, з залученням багатьох людей:
- людина отримує пропозицію щодо заробітку онлайн або сама відгукується на оголошення;
- пропозиція виглядає досить серйозно, у шахраїв є сайт та сторінки в соціальних мережах;
- охочих до заробітку знайомлять з «куратором», через якого відбувається подальша комунікація;
- куратор дає дрібні завдання, на кшталт лайкати відео чи залишати під ними коментарі. За цю дрібну роботу обіцяють досить непогані кошти: 25-50 грн за одне завдання. Одразу зауважимо, що реальні біржі з лайків, платять в сотні разів менше;
- після дрібних завдань, коли людина починає довіряти «роботодавцям», вони пропонують вкладати свої кошти з отриманням бонусу. І тут починається найцікавіше. Можна вкласти 500 грн і отримати 600, вкласти 1000 і отримати 1250. Розрахунок йде на азарт людини, яка бачить, що вона отримує вкладене та прибуток зверху.
На наступному етапі люди починають вкладати вже десятки тисяч, сподіваючись отримати надприбуток. І саме на ньому шахраї зникають. Є люди, які втратили в цій схемі 100-200-300 тисяч гривень.
Чому не варто намагатись «переграти» шахраїв
Дехто може подумати, що знаючи про схему, він може отримати гроші за перші легкі завдання та на цьому припинити співпрацю із шахраями. Але кошти, які людина отримує, надходять не від шахраїв, а від інших постраждалих. Коли вони отримують завдання вкладати гроші — кошти розподіляються поміж тих, хто виконує завдання. Тож, коли постраждалий заявляє про шахрайство, всі ланки потрапляють під фінансовий моніторинг. Картки можуть бути заблоковані, а «зароблене» на легких завданнях доведеться повернути одуреним громадянам.
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.