Нещасні випадки: одеські медики наголошують про збільшення фатального травматизму дітей
Медики Одеської області фіксують збільшення кількості важких та летальних травм у дітей. Найпоширенішими в останні роки стали травми у побуті, вони трапляються частіше навіть за ДТП. Фатальні (смертельні) випадки можна попередити, наголошують лікарі, якщо бути уважнішими до своєї дитини.
Про це під час брифінгу в Ukraine Media Center Odesa розповіли медики швидкої та лікарень Одеської області, повідомляє кореспондент Української Служби Інформації.
У порівнянні з минулими роками, медики фіксують збільшення випадків дитячого травматизму. Наразі цей фактор займає третє місце від загальної кількості захворювань на Одещині. Так, у 2022 році у регіоні було зареєстровано майже 17 тисяч дітей, які отримали травми у той час, як у попередніх роках цей показних був значно меншим.
Динаміка зростання цього показника збільшується з кожним роком на 10%, – розповіла начальник медичного управління Департаменту охорони здоровʼя Одеської ОВА Оксана Рокунець-Сорочан.
Раніше, за словами медикині, діти частіше отримували вуличні травми, 35% були побутовими, інші – спортивні та через ДТП. Проте з 2022 року фіксується велика кількість саме побутових травм. Це пов’язано із домашнім способом життя, до якого діти були залучені через пандемію та воєнний стан, та через які вимушені перебувати в ізольованих колективах на дому, сидячі самі із собою в гаджетах.
Збільшились і летальні випадки внаслідок травматизму – якщо за весь період минулого було зафіксовано 35 смертей через нещасні випадки, то у 2023 цей показник зріс більш ніж у 1,5 рази.
Так, з 1 січня по 24 травня 2023 року в Одеській області від отруєнь, травм та інших причин загинули 16 дітей, віком від народження і до сімнадцяти років. За аналогічний період минулого року таких випадків було 10.
З початку року на Одещині зросла і кількість фатальних випадків через недогляд за дітьми. Через ураження електричним струмом загинув однорічний хлопчик, двоє дітей – дворічна та десятимісячна дитина – трагічно загинули через падіння у колодязь, ще одна дитина померла внаслідок утоплення в каналізації. Крім того, з 1 по 24 травня в Одеській області трапилися два випадки падіння з вікон житлових будинків – в наслідок яких загинули двоє дітей 2 та 7 років.
Найбільше число травм відбувається із хлопчиками – майже у 2-3 рази частіше, ніж у дівчаток, що можна пояснити їх більшою активністю.
Не зменшується в регіоні і статистика дитячих отруєнь хімічними речовинами. Тільки за перший квартал цього року медики швидкої отримали понад 80 викликів, пов’язаних з інтоксикацією малечі різними хімічними речовинами.
Багато випадків можна попередити, додають медики, якщо правильно організувати дитині дозвілля та бути пильнішими до неї.
Особливо це побутові засоби для прання, для прибирання дому, медикаменти. Всі ці речі та речовини мають бути фізично недоступні для дитини. Хочу сказати, що дуже важко морально приїжджати на виклики, коли дитина була здорова буквально декілька хвилин назад і лише фатальна мить видділяє її від цього стану.
Тож хочу порадити батькам убезпечити простір, де знаходиться дитина. Це саме той випадок, коли треба вчитися на чужих помилках, – зазначила лікар з медицини невідкладних станів Одеського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Стасья Комадінко.
Серед нових видів травм, які отримують неповнолітні – це, на жаль, травми через війну: мінно-вибухові та травми після прильоту ракет, контузії, які несуть серйозну загрозу подальшому здоров’ю та життю дитини.
Окрім фізичних травм, ми ще говоримо про психологічні. Це так звані діти війни. Якщо дорослі розуміють, що звучить на телефоні сигнал тривоги і потрібно спуститися в укриття, то дитина не розуміє того, що відбувається зовні. Це страх зовнішнього середовища, коли вона бачить тривогу батьків, ця сукупність факторів формує у дитини психологічну нестійкість, – зазначила Рокунець-Сорочан.
Раніше на USIonline.com —
В Одесі 11-місячна дитина ледве не захлинулась у ванній – її врятувала сусідка-медик
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.