«НАТО буде на нашому боці»: прогноз політолога Миколи Волковського «фото»

«НАТО буде на нашому боці»: прогноз політолога Миколи Волковського

В новий рік Україна увійшла з почуттям тривоги. Адже розвідка продовжує говорити про можливий напад РФ на Одесу та Маріуполь. Важливе питання: як у 2022-му складатимуться стосунки з такими сусідами, як Білорусь і Польща?

Прогнозами з кореспондентом Української Служби Інформації Анною Городенцевою поділився політолог і громадський діяч Микола Волковський.

Найбільш обговорювана тема: можливий напад Росії на Україну. Які прогнози на даний час?

Нещодавно авторитетне британське видання Daily Mail випустило новину про те, що ескалація конфлікту відбудеться 25 грудня. Ці дані підтверджувала і британська розвідка, зокрема, Мі-6 і Мі-5. Зараз наші союзники проводять переговори з Кремлем, щоб урегулювати будь-які загрози, які можуть бути вздовж кордону України з Білоруссю.

Це почалося з вересня, під час так званих військових навчань, які спільно проводили РФ, Білорусь, тоді навіть приєднався Казахстан. Нині відбувається гібридна війна з погляду агресії Російської Федерації — економічна, інформаційна та навіть міграційна. У своїй промові президент Білорусі Олександр Лукашенко розповів, що він не стримуватиме більше мігрантів. І це може бути продовжено в тому, що буде міграційна криза. Хоча мало хто знає, що конфлікт, який розпочався вздовж білорусько-польського кордону, насправді розпочався біля латвійського кордону, а потім кордону Литви.

Європейське представництво внесло певні зміни та поставило Ірак у таку ситуацію, що прямі рейси були заборонені з курдської частини Іраку, де переважно знаходилися ці мігранти. Щодо реальної загрози: ми не можемо заперечувати цей факт, але є позитивний момент — переговори президента України Володимира Зеленського з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом. Це означає, що дії НАТО буде спрямовано в бік України і надалі. Я був на цих переговорах і повернувся з Брюсселя два тижні тому. Столтенберг зазначив, що в жодному разі НАТО не використовуватиме як акт маніпуляції проти РФ вступ України до НАТО.

Також важливо наголосити, що Столтенберг залишить свою посаду буквально за кілька місяців і стане новим керівником Національного банку Норвегії. Можна сказати, що це останні дружні акти між ним як керівником організації та президентом України.

Щодо військової техніки на кордоні: у квітні її було значно більше, ніж зараз. Але тоді не так обговорювали ці питання. Ми користуємося розвідданими, які нам дають ЦРУ та Рада національної безпеки США, оскільки ми не маємо такої техніки. І вони були першими, хто через американських журналістів опублікував ці матеріали.

Президентові України запропонували на розгляд петицію про заборону в’їзду для росіян. Чи можуть такий закон прийняти?

Ми знаємо, що дуже часто ці петиції реєструють громадські організації або громадяни держави. Кожна людина має право зареєструвати петицію. Щодо того, чи я підтримую цю петицію: це стосується того, хто хоче приїхати в Україну. Ми знаємо, що є Росія й уряд, а є громадяни Російської Федерації, які мають тут своїх родичів чи мають якесь відношення до України. Тому я вважаю: ця петиція навряд чи внесла б якийсь позитивний зміст у те, що відбувається.

Перспективи вступу України до НАТО: чому знову озвучено інформацію, що найближчими роками це не відбудеться?

Це виключно регламентовано статутними документами. Якщо НАТО піде врозріз із цими документами, то організація порушить свій статут. Але перспектива є, і якщо зараз реальна загроза з боку Російської Федерації, союзники нас підтримають. Хоча Європейський Союз більше залежить від економіки. І Росія у відповідь на європейські санкції також підвищує ціни на енергоносії: газ, електрику. І хоча Європейський Союз — це 27 незалежних держав, це заважає їм повною мірою підтримати Україну.

Але НАТО як альянс, я впевнений, підтримуватиме Україну незалежно від того, хто буде генеральним секретарем. І зараз обговорюють, як обійти статутні документи та чи реально є для України перспективи вступу в альянс. До НАТО незабаром вступить Фінляндія, а це країна, яка межує з РФ.

Військова допомога, яку надають Україні – чи досить її? Чому немає активної допомоги?

Треба збільшувати співпрацю з такими державами, як Канада, США, Велика Британія, Туреччина. Збільшувати імпорт воєнної техніки для України. В повній мірі недостатньо того, що ми зараз маємо. Але наш воєнний стан нині та воєнний стан Міністерства оборони у 2014-му – це не порівняти. Ми за декілька років збільшили потенціал, ми збільшили військовий промисловий комплекс. І те, що союзники нас підтримують – це також великий плюс.

Війська ООН на Донбасі: про це багато говорять уже декілька років, але це не відбувається. Чому?

Тільки Рада безпеки ООН має право вводити свої війська, і Росія є постійним членом цієї Ради. Тому РФ завжди не буде підтримувати дане рішення. Є 5 постійних членів і 3 таких, що змінюються. Тому це рішення не прийняте, тому що існує ціла система прийняття рішень. Всі 5 країн мають проголосувати за введення так званих «блакитних шоломів». Тому цей закон не приймається. Російська Федерація зробить усе можливе, щоб даний акт ніколи не був проголошений.

Як складатимуться стосунки України з Білоруссю та Польщею у 2022 році?

Останні 3 місяці я займаюся науковою роботою у Варшавському університеті, і я вивчаю обстановку на кордонах і досліджую ситуацію, що стосується Білорусі, а саме демократичної Білорусі. До 8 серпня РФ навіть на своєму телебаченні показувала, що Лукашенко є негативним лідером. Ми розуміємо, що міграційну кризу штучно створено, щоб дестабілізувати Європейський Союз. Ми знаємо, що Олександр Лукашенко в одному з інтерв’ю заявив російському журналістові, що Крим — це фактично та юридично вже частина Російської Федерації.

Ми знаємо, що такі заяви не несуть нічого доброго з погляду налагодження двосторонніх стосунків його як лідера. Ми знаємо, що європейські держави не визнають його легітимним президентом. Навіть зараз вони кажуть не “президент”, а просто Олександр Лукашенко.

Щодо демократичної Білорусі, тобто Світлани Тихановської, яка зараз має офіс у Литовській республіці, що її повністю спонсорує. Ми знаємо, що з нею більше спілкуються європейські лідери, які визнають Тихановську переможницею виборів і демократичним лідером Білорусії.

Стосовно Польщі можна сказати: дуже важливий той факт, що 1 січня 2022 року вона стає головуючою країною ОБСЄ та головним в ОБСЄ стає міністр закордонних справ Польщі. Ми бачимо, як відбувається зараз наше двостороннє партнерство. Коли відбувалась мігрантська криза, Анджей Дуда постійно тримав контакт із Володимиром Зеленським щодо контролю територіальних кордонів. Тому що ми знаємо: намагалися певні іноземці, які були на цих кордонах, потрапити на територію Польщі. І це показало, що зараз в Польщі йде активна політика з будування муру між Республікою Білорусь, Росією, а саме Калінінградською областю, і також є ідея побудувати мур і з Україною.

Ні до чого доброго це не призведе, і такі заяви Дуди непокоять. Тому що ми знаємо: будування муру – це відділення кращого світу від гіршого. Ми знаємо, що є мури між Палестиною та Ізраїлем, і ми розуміємо, де кращий світ, а де гірший. Існує мур між Марокко й Іспанією — ми знаємо, де кращий світ, а де гірший. Є кордон-мур між Сполученими Штатами та Мексикою.

Таким чином, якщо побудувати мур, це не тільки обмежить людей, які там живуть, а навіть з точки зору біології, наприклад, навіть у Біловезькій пущі буде проблема. Я скажу, що це дуже крайня міра, і якщо її реалізують, це буде неправильно. Дуже позитивно, що протягом останнього року президент Польщі 3 рази з офіційним візитом відвідав Україну, Зеленський теж часто їздить у Польщу. Це дуже велика тенденція до того, що наші двосторонні стосунки з Польщею продовжуються та розвиваються.

І те, що відбувся Люблинський трикутник і зустрілись Анджей Дуда, Володимир Зеленський та президент Літви Гітанас Науседа — це добрий знак. Це означає, що ми об’єднуємося заради спільних цілей — боротьби з РФ і цілісності України.

Закон про подвійне громадянство: якщо його приймуть, як це змінить Україну?

Ще з часів проголошення незалежності є питання, чи можна вводити в Україні подвійне громадянство. І завжди такі проекти зупинялися на тому чи іншому етапі. Але є факт, що люди, які мешкають на кордоні з європейськими державами, мають паспорти інших держав. Еталон подвійного громадянства — це Закарпаття, багато хто має угорські паспорти, багато своєї проблематики стосовно того, що робить уряд Віктора Орбана у бік українців. Наші стосунки з цією державою погіршуються.

В Україні подвійне громадянство заборонено, але ми знаємо, що люди це використовують. Якщо депутати приймуть цей закон і президент його реалізує — це буде великий плюс. Щоб у майбутньому ці люди мали це громадянство. Нещодавно ввели закон: якщо люди воювали в ОРДЛО, щоб їм надавали громадянство за спрощеною процедурою. На мою думку, це правильний закон і треба його реалізовувати.

Раніше на USIonline.comЧому РФ нагнітає антинатовську істерію і навіщо це Кремлю.

Читайте нас в Facebook, Telegram и Instagram, смотрите на Youtube.