Насичені заходи сонця не диво – краса атмосферних явищ пов’язана з відгуками війни – Владислав Балінський (фото, відео)

З початком війни українці стали помічати нові, незвичні для нашої місцевості природні явища — багрові пилові бурі та насичені барвами заходи сонця. Ці феномени викликають подив і захоплення, проте їхня поява має тривожні причини. За словами екологів, зміни в атмосфері, спричинені викидами великої кількості отруйних речовин, є прямим наслідком військових дій. Пожежі, вибухи та руйнування сприяють утворенню пилу й хімічних сполук, які потрапляють в повітря та насичують його токсичними речовинами - це призводить до страшних наслідків для довкілля й здоров'я людей. Екологи зауважують, вплив війни на екосистеми України має глобальні наслідки, оскільки забруднювачі можуть поширюватися на великі відстані, порушуючи природну рівновагу в усьому світі.

Що найбільше забруднює повітря під час війни, як це впливає на стан здоров’я людей та чому заходи сонця над Україною стали більш насиченими та яскравими, кореспондентка Української Служби Інформації Тетяна Горбонос дізнавалася у екологів та науковців.

Як війна впливає на стан повітря

Систематичні обстріли та розриви снарядів, масове вигорання лісів, руйнування об’єктів енергетики та нафтобаз спричиняють викиди в атмосферне повітря великих обсягів хімічних речовин та твердих частинок дрібнодисперсного пилу (PM2.5, PM 5 та PM10), здатних викликати шкоду для людини та довкілля.

З хімічних речовин особливо небезпечні важки метали, діоксини, чадний газ, оксиди сірки та азоту, тощо. Оксиди сірки, наприклад, можуть утворювати кислотні опади, які призводять до опіків рослин, слизових тканин органів людей та тварин.

Варто зазначити, що воєнні дії розв’язані росіянами є особливо тяжкими злочинами проти довкілля або екоцидами. Відомо, що у травні 2023 року, коли тривали бойові дії навколо столиці й через обстріли спалахнули пожежі у Чорнобильських лісах, у Києві були перевищені усі гранично допустимі норми з забруднення повітря. Пожежі тривали понад тиждень, їх не могли загасити через контроль росіян над цією територією.

За даними моніторингової системи Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів «Екозагроза», найбільшої шкоди внаслідок воєнних дій завдається саме атмосферному повітрю. Так, станом на 25 червня 2024 року орієнтовні розрахунки збитків внаслідок забруднення повітря склали 1,17 трлн. грн., що становить 47,5% від загальної шкоди довкіллю, яка на сьогодні в цілому оцінюється у 2, 462 трлн. гривень. Загальна шкода атмосферному повітрю від горіння нафтопродуктів – 138,14 млрд грн (3 млн тонн), від лісових пожеж – 1,02 трлн грн, від загоряння інших об’єктів – 6,46 млрд грн.

Так, Всесвітня організація охорони здоров’я встановила норми якості повітря за концентраціями 6 основних забрудників, які вважаються найнебезпечнішими для здоров’я людини.

Зокрема, у всьому світі за рекомендаціями ВООЗ моніторингові системи відстежують якість повітря для запобігання його забрудненню за наступними показниками:

  • щільність у повітрі дрібнодисперсного пилу (PM2.5, PM 5 та PM10);
  •  рівень озону (O₃);
  • концентрація діоксиду азоту (NO₂);
  •  діоксиду сірки (SO₂);
  •  кількість оксиду вуглецю (CO).

Державні системи моніторингу слідкують за показниками цих даних як у атмосферному повітрі, так і у повітрі всередині приміщень.

Однак, за словами українських екологів та науковців, в Україні на сьогодні відсутній єдиний інструмент вільного доступу до всіх даних державного моніторингу для населення. Відповідні фахові служби збирають, обробляють та використовують дані самостійно, переважно без публікації первинних джерел.

Це створює значні труднощі для громадськості та науковців які прагнуть отримати повну картину стану довкілля, зауважує співзасновниця та голова ГО SaveDnipro Ірина Черниш. Вона підкреслює, що відсутність прозорості та доступності інформації перешкоджає ефективному контролю за екологічною ситуацією та прийняттю своєчасних заходів для її покращення.

На фото: голова ГО SaveDnipro Ірина Черниш 

 

Ми бачимо, як працюють такі системи моніторингу якості повітря в інших державах, коли держава сповіщає про погіршення якості повітря. Такі системи дають людям якісну оперативну інформацію для управління своїм життям. На жаль, у нас під час війни нічого не фінансується з таких напрямів, і власне альтернативні системи, як-от громадські або системи бізнесу, є єдиним джерелом відповідної інформації, — пояснює Ірина Черниш.

Барви неба війни

За словами хіміка та біолога Владислава Балінського, дрібні частки ґрунту зі своєю органічною, хімічною та мікробіологічною складовою потрапляють в атмосферу під час вибухів, а також у результаті вітрової ерозії внаслідок знищення шару дерну та деградації ландшафту. До цих забруднювачів додаються інші шкідливі речовини, зокрема продукти горіння вибухових речовин та ракетного палива боєприпасів. Підіймаючись у верхній шар атмосфери, вони можуть переноситися на великі відстані й випадати у вигляді опадів, навіть, на інших континентах.

На фото Владислав Балінський

 

Війна спричиняє ерозію ґрунтів, ось коли відбувається вибух – та пил, який є складовою частиною подрібненого ґрунту, весь він перетворюється на ці PM частки й інтенсивно підіймається вверх. Проте необхідно розуміти, що, крім того, до пилових часток доєднуються ще частки забруднюючих хімічних речовин, продуктів горіння, які входять у склад вибухових речовин – це гримуча суміш токсичних сполук важких металів, хлору, оксиду азоту, діоксинів, а також частки гумусу. Коли гумус у ґрунті – це добре, а коли він у повітрі, це канцерогенні сполуки, – зазначив Владислав Балінський.

Уся ця органіка із токсинами при вдиханні її людиною вкрай негативно впливає на організм, пояснює біолог, оскільки дрібнодисперсні частки можуть глибоко проникати у дихальні шляхи. Крім того, PM2.5 може потрапити у кров та спровокувати серцево-судинні захворювання, пошкодження легень та інших органів, викликати й ракові хвороби.

За словами Балінського, велика концентрація забруднювачів у повітрі веде до зменшення прозорості атмосфери і відбивної здатності поверхні – відомої як альбедо. Ці зміни у природному середовищі, каже еколог, відбуваються вже зараз і це окрім всього дуже сильно впливає на клімат.

Так, жителі тилових міст, зокрема Одеси, з початком повномасштабного вторгнення почали помічати незвично насичені та різнобарвні заходи сонця. Люди милуються відтінками неба, фотографують красиві пейзажі аби закарбувати їх на пам’ять. Проте радіти цьому захоплюючому дійству не варто, адже його природа пов’язана із забрудненням атмосфери «відходами» бойових дій.

Люди роблять селфі. Однак насправді немає приводу для захоплення – ця краса спричинена викидами в атмосферу сотень тисяч тонн частинок пилу, отруєного ґрунту, сажі, які відбивають сонячні промені, надаючи небу фантастичного вигляду. Наслідки таких масштабних забруднень повітря потрібно додатково вивчати. Адже зараз прийнято, навіть модно слідкувати за накопиченням парникових газів, про вплив вуглекислого газу, сірководню, метану та інших парникових газів. Проте якось мало міжнародна спільнота стурбована ось таким фактором війни, який дуже сильно впливає на кліматичні процеси на планеті Земля в цілому, – зауважив Владислав Балінський.

Яскраві пейзажі, у яких містично переплітаються усі кольори немов у витворі живопису, ще до війни часто спостерігали жителі промислових регіонів Запоріжжя, Дніпра та Кривого Рогу. Для них ці мальовничі краєвиди – вже звична картина, додає Балінський. А от для мешканців півдня України та інших регіонів, які останні роки піддаються постійним обстрілам – ці атмосферні явища пов’язані із відгуками війни.

Коли я на початку 2000-х приїздив до Кривого Рогу, дивувався, наскільки там красиві заходи сонця, настільки вони яскраві. Я не міг для себе це ніяк пояснити. Згодом, коли почали з’являтися карти забруднень, я зрозумів, що це результат дуже сильного забруднення атмосфери. Адже там велика кількість гірничозбагачувальних підприємств, і знову ж таки, це процеси горіння, коли в атмосферу виділяється велика кількість сажі, – розповів Балінський.

Пилові хмари мають вищу відбивну здатність і відрізняються за оптичними властивостями від води та пари. Тому саме зараз, додає еколог, незвично яскраві заходи сонця та багряні пилові бурі привертають стільки уваги людей.

Запилений захід сонця на Волині

 

Пилові бурі з Сахари

Як у людському організмі, у природі все взаємопов’язано, каже Владислав Балінський, — процеси, які відбуваються у одній частині світу, можуть впливати на іншу.

Кожен з нас міг бачити, як пилові бурі принесли до нас пісок та дрібні пилові частки з Сахари. Це фактично інший континент, це дуже далеко, проте ми відчували на собі цей вплив та під час заломлення світла ми мали змогу спостерігати ці ефектні багряні хмари. Тож ми говоримо, що й на нас впливають процеси, які знаходяться на іншому континенті. Активні бойові дії в Україні
залежно від напряму вітру так і від інтенсивності погодних процесів, також можуть впливати як на довкілля Європи, так і в цілому на глобальні процеси на планеті, – пояснив еколог.

Полярне сяйво над Україною

Водночас Полярне сяйво має іншу природу походження, тож його поява в Україні не пов’язана з воєнними діями. За словами Балінського, це незвичне для наших широт явище, яке українці не раз спостерігати останнім часом, насамперед пов’язане з активністю Сонця та з властивостями геомагнітного поля Землі.

Фактично це сонячна радіація. Північне сяйво, або краще сказати Полярне, адже його можна спостерігати не тільки на північній півкулі Землі, напряму пов’язане з активністю сонця. Якщо на сонці з’являється протуберанець – через декілька днів ми можемо побачити таку красу, – зазначив Владислав Балінський.

фото «ГО Зелений лист»

 

Вигорання лісів отруює атмосферу

Українські ліси стали черговою поживою для окупантів – аналіз супутникових знімків показує, що після 24 лютого 2022 року росіяни повністю знищили понад 60 тисяч гектарів лісів на окупованих територіях. Загалом Держлісагентство оцінює, що внаслідок війни шкоди було завдано майже третині усього лісового фонду України. Збитки оцінюють у щонайменше 183 млрд грн.

Внаслідок горіння лісів відбувається сильне задимлення території та виникає значне забруднення атмосфери. Наслідки від пожеж нагадуватимуть про себе ще довго, якщо Україна не відтворюватиме екосистеми, які продукуватимуть чисте повітря.

НПП «Святі гори» – після обстрілів російської армії вціліло не більше 20% лісу. Фото Івана Мойсієнка

 

Розв’язанням проблеми може стати активна співпраця України з партнерами та додаткове фінансування з Європи. У ЄС зараз готують інструмент Rebuild Ukraine — акумулювання грошей для підтримки України. Поки що, за планом, ці кошти в тому числі будуть витрачати згідно з зеленими принципами Євросоюзу.

Проте, на даному етапі євроінтеграції — наші успіхи не найкращі. У лютому 2023 року Європейська комісія опублікувала аналітичний звіт про виконання Україною умов членства в ЄС. У царині зміни клімату та кліматичних змін Україна отримала лише 1 бал за п’ятибальною шкалою.

Були великі очікування у політиків та великі розчарування, коли оцінка за екологічним напрямком, була найнижчою. Вони «отримали «диницю» – вони, тому що ми, екологи, відносимо себе до тих громадських діячів, хто бореться з незаконними проявами цієї політики. Наші політики можуть казати все що завгодно, проте один з основоположних етапів євроінтеграції в сфері довкілля провалено. Це Законопроект №4661 «Про збереження смарагдової мережі» – мережі земель з особливим статусом територій — це землі, через які пролягають шляхи міграції птахів та тварин, землі які повинні бути збережені, так отой закон не пройшов в Україні навіть і перше читання. Це чітко говорить про те, що в нас зберігаються латифундистські тенденції. Однак багато законів вже імплементовані, – зазначає біолог.

Загалом Україні належить прийняти 18 законів які стосуються захисту екології, каже еколог, водночас більша частина нормативних актів з євроінтеграції нині імплементована.

Застосування хімічної зброї

Кількість загроз під час війни зросла в рази. Зокрема, додались нові виклики — імовірність хімічного чи радіаційного забруднення через російський тероризм.

Росія не раз використовувала у війні з Україною заборонену зброю, порушуючи Женевську конвенцію. Так, з самого початку повномасштабного вторгнення у березні 2022 року окупанти застосували під Попасною фосфорні боєприпаси — цей вид зброї вважається одним з найнебезпечніших та заборонений третім протоколом конвенції ООН. Кадри сяючих вогників над позиціями українських бійців на Сході країни, які майже кожен з нас не раз бачив у соцмережах – це один із доказів злочинної тактики РФ у війні.

Так, навесні 2023 року російські військові обстріляли Бахмут запалювальними та фосфорними боєприпасами — про це повідомляв Генштаб ЗСУ. Пізніше, у жовтні 2023 Державна прикордонна служба України опублікувала у своєму офіційному телеграм-каналі відео із фактом скиду фосфорних бомб на позиції ЗСУ на Бахмутському напрямку.

Останній раз росіяни застосували фосфорні снаряди під час боїв за Авдіївку — скинувши на коксохімічний завод самозапальні речовини через які сталося загоряння цистерн із мазутом. Отруйний смог поширився величезною територією.

Порятунком від палючого фосфору може стати непропалювальне укриття, кажуть військові. Під час ураження допоможе швидка реакція на події — необхідно якомога швидше скинути одяг, до якого прилипли частки білого фосфору, що палає.

Вибух боєприпасу з білим фосфором нагадує розкриту в небі велетенську білу парасольку, розповідає Владислав Балінський, «промені» якої розкриваються за сотні метрів від землі й падають донизу. При контакті з киснем частки цієї отрутної речовини легко займаються та розжарюються до тисячі градусів за Цельсієм. У радіусі ураження кожного боєприпасу вигоряє усе живе, навіть верхній родючий шар ґрунту з усіма живими організмами. Потрапляння часток фосфору на шкіру людини призводить до страшних глибоких опіків, важких каліцтв, у разі вдихання – до випалювання легенів. Відомо, що смертельна доза фосфору для людини становить 150 мг.

Фосфорні боєприпаси страшна зброя! Особисто спостерігав їх застосування РФ у Пісках ще в березні 2015 року. У той район їздили на позиції ДУК ПС – доставляли техніку і волонтерські вантажі. Я опинився збоку, на височині, якраз у цей час монтував на даху антену для зв’язку… Тоді побачив, як після запуску кількох таких снарядів довго горіла гола оранка. Горіло ціле поле, – згадує еколог.

Удар фосфорною бомбою по Азовсталі

 

При використанні такої зброї повітря значно забруднюються сполуками фосфору, випадають кислотні опади. Білий фосфор та продукти його горіння – це отрута, яка у повітрі може переноситися до місцевості, де бойові дії не проводилися. Надлишок фосфатів у ґрунтах також приносить шкоду рослинам та тваринам.

Реакція світу на подібне має бути рішучою, впевнений хімік Владислав Балінський, адже вплив на довкілля дуже значний.

Крім того, росія має заплатити за свою агресію на території України, адже терористичні акти проти довкілля та екоцид є частиною воєнних злочинів. Згідно з Женевською конвенцією «заборонено застосовувати методи або засоби ведення воєнних дій, які мають на меті завдати або, як можна очікувати, завдадуть широкої, довгочасної та серйозної шкоди природному середовищу».

Екологи попереджають, що руйнівні наслідки війни ми відчуватимемо багато десятиліть, а спадок нестиме загрозу й після того, як гармати стихнуть.

Матеріал створений в межах грантової угоди, що фінансується CFI, Agence française de développement médias, як частина Hub Bucharest Project за підтримки Міністерства закордонних справ Франції

Раніше на USIonline.com —

Мертві землі: війна випалює українські ґрунти та нищить лісові зони півдня (фото, відео)

Читайте нас у FacebookTelegram та Instagram, дивіться на Youtube.