Наслідки війни: що відбувається з Чорним морем і чому гинуть дельфіни (фото)
Війна, яку розпочала росія, торкнулась не лише людей, а і беззахисних тварин. У Чорному морі загинуло багато дельфінів та китоподібних, на це вплинули як російські військові кораблі, так і численні бомбардування.
Про це розповів співробітник нацпарку «Тузлівські лимани», еколог Іван Русєв на брифінгу в Ukraine Media Center Odesa, повідомляє Українська Служба Інформації
Доктор біологічних наук Іван Русєв підкреслив, що найбільш трагічно війна вплинула на морських ссавців, тіла яких дуже часто знаходять на узбережжі. Екологи почали моніторинг територій узбережжя, але військові дозволили проводити його на 6 км при наявних 44 км.
У Чорному морі є три види китоподібних: азовка, афаліна, білобочка. До війни ми спостерігали максимум три мертвих дельфіни на цих 44 кілометрах упродовж року. З початку війни і до кінця липня ми знайшли 44 дельфіни на шести кілометрах. До війни на тілах ссавців знаходили сліди від сіток браконьєрів. Зараз усі знайдені тіла ссавців ззовні без пошкоджень. Дослідження показали, що на дельфінів ніколи не було такого сильного впливу бомбардувань та сонарів або гідролокаторів, які є на військових кораблях, – підкреслив Іван Русєв.
Іван Русєв
За його словами, у північно-західній частині Чорного моря ще на початку війни знаходилось дуже багато підводних човнів, які створювали потужні звукові сигналі, що уразили дельфінів.
Всі китоподібні мають ехолоти. На віддачу та сприйняття сигналу дельфіни витрачають майже 60% енергії. Тому коли працює високочастотній пристрій на судні, він повністю знищує вухо дельфінів, ссавці втрачають можливість орієнтуватись у просторі і навіть можуть потрапити на міну. Таких дельфінів знаходили у Румунії та Болгарії. Коли дельфін втрачає ехолокацію, він водночас не може полювати на рибу, а афалінам потрібно споживати від 15 до 30 кг риби щодня. Без їжі вони втрачають вагу, падає імунна система, починається зараження вірусами. З російських джерел стало відомо, що біля Криму знайшли 600 загиблих дельфінів, вони кажуть, що це природно, але я можу стверджувати, що будь-яка інфекція чи вірус у тілі ссавця не опановує увесь організм, якщо у нього нормальна імунна система, – розповідає еколог.
Цю тезу підтверджує і статистка загиблих дельфінів та китів під час навчань НАТО у різних частинах світу. Було доведено, що військові сонари сильно впливають на морських ссавців.
За словами науковця, рух у дослідженнях ссавців Чорного моря почався, коли прокуратура відкрила провадження за фактом екоциду. Від румунських колег вдалось дізнатись, що у 50% дельфінів було уражено кістки внутрішнього вуха. Дослідження проводили через комп’ютерну томографію, і це підтверджувало гіпотезу про сонари.
Також вплинули і бомбардування біля Зміїного. У воді звук розповсюджується швидше, ніж у повітрі. Дельфіни отримували кесонну хворобу (або декомпресію), тому що азот, який є у крові, виходить і формує бульбашки, що закупорюють капіляри. Це може провокувати інфаркт міокарда. По нашій інформації, всього загинуло понад 2 тисячі дельфінів, і це не враховуючи окупованих та російських територій, а також тих ссавців, яких не викинуло узбережжя, – підкреслив Іван Русєв.
Щодо наслідків загибелі дельфінів – зменшення чи зникнення популяції китоподібних вплине на екосистему Чорного моря, оскільки ссавці є вершиною ланки. Для того, щоб уникнути таких наслідків, на думку науковця, потрібно створити спеціальний морський резерват.
Нагадаємо, мова йде про Центр порятунку дельфінів, постраждалих від війни, який планують створити у заповідній зоні національного парку «Тузловські лимани».
Раніше на USIonline.com —
В Одеській області хочуть створити Центр порятунку дельфінів, постраждалих від війни
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.