«Наших солдат набагато менше, ніж росіян» – одеські волонтери шукають тіла загиблих героїв (фото)
Їхнє завдання - ексгумувати тіла та передати їх на експертизу та упізнання. Пошуковці проводять повну фотофіксацію загиблого, встановлюют, до якої армії належить знайдений та доставляють до медиків. Працюють волонтери в тяжких умовах на прифронтових територіях, нерідко під звуки ворожих обстрілів.
Про роботу пошукових груп гуманітарної місії «На щиті» в Ukraine Media Center Odesa розповів заступник голови громадської організації «Воєнно-історичний центр «Пам’ять і слава» Сергій Суднік.
За його словами, здебільшого тіла полеглих захисників з поля бою забирають військовослужбовці чи медики. Проте в деяких випадках це неможливо. В такому разі пошук полеглих з прифронтових зон та на деокупованих територіях відбувається за допомогою волонтерів гуманітарної місії «На щиті».
Волонтери кажуть, що не можуть розголошувати, скільки тіл загиблих українських героїв вони повернули додому. Проте попередньо відомо, що за час місії їм вдалося знайти більше сотні полеглих воїнів.
Офіцери та солдати цивільно-військового співробітництва СIMIC головні у справі пошуку на фронтах цієї війни, а ми працюємо під їх егідою. З початку роботи проєкту наша пошукова група вже працювала у Київській, Херсонській, Миколаївській, Харківській та Донецькій областях, – зазначив Сергій Суднік.
Діяльність організації регламентується Женевською конвенцією щодо обміну тілами загиблих військових. Тож, на місцях боїв, розповів Суднік, волонтери шукають не лише українських воїнів, але й військових країни-агресора. Це потрібно для обміну та повернення з окупованих територій тіл наших захисників та повернення їх родичам.
Ми не завжди знаємо, кого з солдатів, з якої сторони – нашої чи противника, ми знайдемо. Ми до цієї роботи ставимось професійно. Процедури, які ми проводимо з тілами, вони ніяк не відрізняються. Тому у цій роботі важливо бути не емоційним, а професійним, – зазначив волонтер.
За словами голови громадської організації «Воєнно-історичний центр «Пам’ять і слава» Леоніда Ігнатьєва, на деяких тілах наших воїнів знайдені сліди катувань: вони були застрелені у потилицю, а у деяких були знайдені сліди скотчу на руках. Проте, якщо говорити про переважну кількість знайдених – це, в першу чергу, знешкодженні російські військові.
Із досвіду своєї роботи – наших захисників набагато менше, ніж російських солдатів, – зазначив Ігнатьєв.
З волонтерами працюють сапери та військові, в пошуках допомагають і місцеві мешканці. Поспілкуватися та отримати інформацію від останніх, розповідають пошуковці, – це велика вдача. Часто після окупації люди розгублені, є й ті населені пункти, де майже не залишилося мешканців.
Щодо статистики по населених пунктах: 12 тисяч населення – залишилося 1,5 тис., 10 тис – ще менше. Є такі, які ближче до нуля: з 12 тисяч населення – 5 людей залишилося. Тому, коли ми працюємо зі свідками, це дуже цінна інформація, – зазначив Сергій Суднік.
Самі ж пошуковці – це, в першу чергу, ентузіасти. Вони впевнені, що кожний полеглий український воїн має бути знайдений та похований із почестями. Тож, вся діяльність пошукової групи забезпечується з власних ресурсів.
Ми вдячні всім, хто нас підтримує. Усіх небайдужих до нашої роботи, ми просимо приєднатися до підтримки пошукової групи в рамках гуманітарного проєкту «На щиті». Ми представлені на Фейсбуці, всю нашу поточну діяльність ви зможете побачити на нашій сторінці. Там зможете знайти інформацію, як кожен може підтримати місію, – зазначив Сергій Суднік.
Зазначимо, центр «Пам’ять і слава» був заснований 2007 році в Одесі. До початку війни в Україні волонтери організації займалися пошуками та перепохованнями воїнів, загиблих під час Другої світової війни. Наразі актив організації складається з 14 осіб – це небайдужі до гуманітарної місії ЗСУ люди.