«Народжене з відчаю»: засновниця «Українки в Чехії» – про адаптацію біженців
Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну журналіст і сценаристка Оксана Маслова, як і багато українців, вимушена була виїхати з донькою за кордон. В Чехії, шукаючи відповіді на різні питання, вона заснувала свій власний Телеграм-канал «Українка в Чехії»: він допомагає землячкам адаптуватися на новому місці. Згодом, коли аудиторія групи значно розширилася, а джерел інформації стало значно більше, з'явився і сайт. Медіа Оксани відповідає на багато питань українців – де можна знайти житло і як зареєструватися на новому місці, де надають психологічну та іншу допомогу, а також висвітлює культурні події діаспори та радить місця із співрозмовниками.
Поспілкувалася з Оксаною Масловою кореспондент Української Служби Інформації Тетяна Агатій.
Про що говорить «Українка у Чехії»?
«Українка в Чехії» надає найактуальнішу, свіжу та перевінену інформацію з основних питань життя біженок в Чехії. Віза та всі права, медична допомога, можливості працевлаштування, дитячі, фінансові питання, пошук роботи, транспорт та події, що можуть бути цікавими для українок. Власне, сайт складається з одноіменних розділів, де щодня оновлюється інформація.
Звідки отримуєте інформацію? Ви співпрацюєте із волонтерами, місцевою діаспорою, знаєте чеську мову?
Інформацію отримую шляхом моніторингу офіційних джерел – зокрема, сайтів міста Праги, центрів зайнятості, перевізників, музеїв, міністерства освіти, охорони здоров’я. А також щоденний моніторинг чеських медіа, офіційних представництв «Дія», Міністерства освіти, сайту Верховної Ради тощо. Дуже допомагає з пошуком моніторингова система Newtone Media. Ця організація від початку підтримала проєкт, відкрила безкоштовний доступ та створила систему моніторингу по ключовим словам по ключових чеських та українських медіа. Нерідко новини приносять і членкині комьюніті «Українки в Чехії», яку я створила в телеграмі.
Коли створювався канал, ви очікували, що буде так багато підписників?
Цей медійний проєкт народився з мого особистого відчаю.
Згодом проект розширився – як з’явився сайт?
Я зрозуміла, що важлива інформація губиться в стрічці телеграму – навіть хештеги не дуже допомагали, коли кількість постів стала більша за сотню. Так виникла ідея створити веб-сайт. З цією ідеєю я звернулась до великої радійної групи, яка на тот момент започаткувала «Радіо Україна». І отримала підтримку, за що дуже вдячна всій чеській команді та особисто Лукашу Надворніку.
Технічна команда радіогрупи допомогла технічно втілити ідеї сайту і наразі робить так, щоб кожна людина 24/7 могла звернутися на сайт та отримати вичерпні відповіді на свої питання.
Зараз співпрацюєте з владою Чехії? Якщо так, чи йдуть вони на контакт, як реагують на поради?
Влада Чехії робить дуже багато для адаптації українців та допомоги їм в цій ситуації. Я не ставила собі за мету співпрацювати з владою Чехії. І не вважаю себе в праві давати поради. Моє завдання – стати інформаційним містком між тим, що надає Чехія, та українцями.
Загалом багато українців переїхали до Чехії з початку повномасштабного вторгнення Росії до України?
Офіційно мова йде про 343 тисячі. Переважно, це жінки з дітьми.
Як вам життя у Чехії загалом і чи плануєте повернутись в Україну? За яких умов, якщо так?
Чехія – дуже гарна країна з привітними людьми. Зі зрозумілою та зручною системою транспорту. В Празі майже що вихідні – фестивалі, відкриття виставок, воркшопи, оркестри. Це дуже нагадує мені літо в Одесі. В той же час мова досить близька до української.
Чомусь це найпопулярніше питання. В Україні наразі йде війна. росіяне показали свою підступніть та жорстокість. Українці показують свою сміливість та вміння допомагати один одному. Кожен з нас воює. І кожен – на своєму фронті. Я обираю бути там, де від мене є користь. Зараз я допомагаю тисячам українок знайти важливу, іноді життєво важливу для них інформацію: я вірю, що правдива інформація береже здоров’я та навіть рятує життя. А також, завдяки кураторській діяльності, допомагаю говорити про війну мовою мистецтва, робити так, щоб про це почули люди, підтримка яких нам так необхідна для перемоги.
Фото: Оксана Маслова/Facebook
Раніше на USIonline.com —
Ми на своєму фронті: в Одесі пластичні хірурги повертають обличчя жертвам війни
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.