На фасаді Одеської кіностудії відкрили пам’ятну дошку режисерці Кірі Муратовій (фото) «фото»

На фасаді Одеської кіностудії відкрили пам’ятну дошку режисерці Кірі Муратовій (фото)

Кіра Муратова пропрацювала на Одеській кіностудії більше пів сторіччя. Сьогодні, до 90-річчя з дня народження видатної режисерки на фасаді будівлі кіностудії урочисто відкрили меморіальну дошку на її честь.

На відкритті пам’ятного знаку побував кореспондент Української Служби Інформації.

З нагоди 90-річчя з дня народження легендарної української кінорежисерки Кіри Муратової на фасаді Одеської кіностудії з’явилася меморіальна дошка. Церемонія відкриття пройшла урочисто, зібравши шанувальників таланту Муратової, колег, представників кіноіндустрії та небайдужих мешканців міста.

До дня народження режисерки на кіностудії заплановані й інші заходи. Так, увечері 4 листопада відбудеться прем’єра Альманаху переможців ІІ Конкурсу короткометражних проєктів «Короткі зустрічі» ім. К. Муратової. У п’ятницю, 8 листопада, кіностудія покаже фільм «Не хочу, щоб про мене розповідали інші. Кіра Муратова», а кінознавець Євген Женін представить стрічку режисерки «Короткі зустрічі».

Довідка

Кіра Муратова — народилася під час Другої світової війни в родині румунських комуністів, у місті Сороки, яке зараз входить до складу Молдови. Її шлях у кіно був нелегким. У період розквіту Одеської кіностудії, з 1961 року, Муратова разом із чоловіком Олександром Муратовим почала свою кінокар’єру, а згодом стала працювати самостійно.

За словами директора кіностудії Андрія Осіпова, попри переслідування й обмеження радянської доби, які змусили її навіть працювати бібліотекарем і прибиральницею на кіностудії, Муратова врешті повернулася до кіно. Вона не лише стала найвідомішою українською режисеркою, а й винайшла власну кіномову, унікальну та неповторну.

Глядач має бути готовий до її фільмів — не Муратова служить глядачу, а навпаки, — наголосив Осіпов.

Свою першу самостійну стрічку – «Короткі зустрічі», як режисерка, Кіра Муратова зняла на Одеській кіностудії в 1967 році. У її стрічках грали Богдан СтупкаВолодимир ВисоцькийРената Литвинова та багато інших відомих акторів.  У 2017 році Кіра Муратова стала членом Американської кіноакадемії, що присуджує «Оскар». Загалом, режисерка займалася кінематографістикою більш як 50 років  й отримала безліч престижних міжнародних нагород.

Серед найбільш відомих робіт Кіри Муратової – «Зміна долі» (1987 р.) і «Астенічний синдром» (1989 р). Ці фільми привернули до себе значну увагу, а остання картина була відзначена спеціального призу журі «Срібний ведмідь» 40-го Берлінського кінофестивалю у 1990 році і кінопремії «Ніка» за найкращий ігровий фільм у 1991. Останньою її роботою стала картина «Вічне повернення», презентована у 2013 році на Одеському міжнародному кінофестивалі.

Кіра Муратова була не просто режисеркою — вона була феноменом, що перевершував межі звичайного глядацького кіно, зазначають кінознавці. За словами кінокритика Євгена Женіна, її фільми були порівнянні з роботами Фелліні та Антоніоні.

Якось я запитав її, для кого вона знімає, і Муратова відповіла: “Для тих, кому це цікаво”. Її принцип, наче кішка, що грає з мишкою, не сприймаючи компромісів. Після гри кішка мишку з’їсть, але все одно грає. Мишка теж знає, що після гри її з’їдять, але все одно грає. Так і у людей.

Кіра Муратова – не глядацький режисер. Але кожний її фільм несе в собі стільки нового та незвичайного, нових відкриттів, прийомів та елементів кіномови, що саме це стає параграфами та главами у підручниках для майбутніх кінематографістів,  — поділився Женін.

Нині в музеї Одеської кіностудії відкрита оновлена експозиція, присвячена режисерці.