Міністр культури оглянув пошкоджені пам’ятки Одеси та розповів про плани відновлення історичного центру (фото, відео)
Перебуваючи з робочим візитом в Одесі, 15 квітня т.в.о. міністра культури та інформполітики України Ростислав Карандєєв відвідав Спасо-Преображенський собор, Будинок вчених та Одеський Національний художній музей. Він зустрівся з представниками місцевої влади та мистецької галузі та обговорив питання збереження культурної спадщини в місті, відродження української реставраційної школи, внеску ЮНЕСКО у процес відновлення пошкоджених пам'яток та співпрацю з Італією.
Про це повідомляє кореспондент Української Служби Інформації.
В Одесі Ростислав Карандєєв на власні очі побачив наслідки руйнувань та зустрівся з представниками влади та мистецтва, щоб обговорити виклики війни та шляхи їх подолання, щоб мати змогу не тільки виживати, а й розвиватися.
Я приїхав, щоб побачити наслідки трагічних руйнувань від влучань російських ракет в об’єкти культурної спадщини і в національні пам’ятки, якими є сьогодні практично більшість будівель в центрі міста Одеса. Щоб почути людей, які живуть в Одесі, одеситів, про те, як вони в непростий воєнний час справляються з викликами, почути діячів культури, керівників закладів. Як їм не просто, але які вони знаходять рішення, а головне – яке ми повинні прийняти рішення, як центральна влада. Яка повинна бути підтримка і які мають бути пріоритети,- пояснив мету свого візиту Ростислав Карандєєв.
За ініціативою України історичний центр забудови Одеси було внесено до Основного списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Тож, т.в.о. міністра обговорив з представниками місцевої влади процедурні питання щодо уточнення меж об’єкта всесвітньої спадщини «Історичний центр Одеси». Наступними кроками повинні стати розроблення науково-проєктної документації щодо режимів використання «об’єкта всесвітньої спадщини», а також створення відповідної структури з його управління. Очільник міністерства зазначив, що орган управління має бути там, де знаходиться об’єкт ЮНЕСКО.
Руйнування російської ракетою Свято-Преображенського собору стало подією, яка отримала великий резонанс у світі, бо вразило своєю цинічністю. В тому числі це відгукнулося і в Італії, яка одразу зголосилася допомогти відновити зруйнований собор та виділила 500 тисяч євро на реконструкцію, які були перераховані до ЮНЕСКО.
У листопаді минулого року, після підтоплення храму зливою, Одеська єпархія УПЦ, яка є власником будівлі, розпочала нагальні роботи для консервації будівлі, і тільки у березні цього року накрили центральну частину даху.
Тож, т.в.о. міністра культури відвідав собор та на власні очі побачив процес відновлення.
Помічник настоятеля Спасо-Преображенського кафедрального собору протоієрей Мирослав Додович показав та розповів про роботи з відновлення храму – полагоджені металеві опори, вставлені вікна та початок будівлі нової стіни замість зруйнованої.
Італійська сторона через ЮНЕСКО забезпечить проведення в Одесі протиаварійних робіт на Спасо-Преображенському соборі та деяких інших постраждалих пам’ятках архітектури, — запевнив т.в.о. міністра.
Також Карандєєв анонсував підписання протягом двох тижнів Мінікультом України та відповідним органом влади Італії меморандуму, за яким Україна отримає 45 мільйонів євро на проведення нагальних протиаварійних та консерваційних робіт в постраждалих об’єктах культурної спадщини охоронної зони ЮНЕСКО в Одесі.
Також Ростислав Карандєєв відвідав й значно пошкоджений у липні минулого року під час російської атаки Будинок вчених та зустрівся з керівництвом закладу, яке розповіло та показало аварійний стану будівлі. У пам’ятці архітектури вибиті вікна, пошкоджено дах та підпірні стіни. Через це будинку загрожує обрушення. Вікна у Будинку вчених закрили фанерою, та через погану вентиляцію, всередині будівлі розвилася пліснява. Тож, як повідомляє Укрінформ, директорка установи наголосила, що терміново необхідно вирішити питання зсуву грунтів, що є загрозою обрушення, та облаштувати будівлю системами вентиляції. Також у пам’ятці архітектури внаслідок атаки рашистів були розбиті 22 аутентичних вітражі, які вціліли навіть під час Другої світової війни, і зараз вони зберігаються у підвалі будинку.
Ростислав Карандєєв зазначив, що одеський Будинок вчених можна включити до списку будівель, нагальні роботи зі стабілізації та консервації в яких профінансує Італія.
Також, т.в.о. міністра відвідав Одеський Національний художній музей та зустрівся з представниками мистецької галузі. Директорка ОХМ Катерина Кулай показала Карандєєву стан будівель музею, які постраждали від ракетного удару 5 листопада 2023 року. Наразі вибиті вікна закрили фанерою, а стеля продовжує обвалюватися. Досі 20 працівників музею, чиї кабінети знаходилися в адмінбудівлі, яка найбільш постраждала, бо російська ракета впала та вибухнула всього в 4 метрах від неї, вимушені працювати в основному корпусі.
Керівництво музею розуміє, що будівля знаходиться біля порту і виключати повторні рашистські атаки не можна. Музей готовий підтримати міжнародний фонд ALIPH, та виділити гроші на невідкладні роботи. Але попри те, що музей отримав статус Національного, через бюрократичні питання він ще не перейшов у підпорядкування МКІП, і керівництво музею ще раз акцентувало це питання перед т.в.о. профільного міністерства.
Ростислав Карандєєв запевнив, що це питання буде вирішено найближчим часом, адже за таких умов музей зможе брати участь у різноманітних державних програмах з фінансування.
На зустрічі з представниками мистецької галузі в Одеському театрі опери та балету Ростислав Карандєєв наголосив, що підтримка мистецтва під час війни є не менш важливою, ніж підтримка війська, та подякував митцям за працю.
Він вислухав побажання представників культурних установ Одеси та пообіцяв посприяти у їх вирішенні. Зокрема, йшлося про облаштування додаткових фондосховищ, вивезення колекцій за кордон на час війни та труднощі з виїздом артистів на гастролі.
Ми мусимо підняти культуру з останніх рядків порядку денного значно вище. І коли ми ставимо питання: що важливіше – дрони чи мистецька продукція, вистави, інша продукція, яка наповнює інформаційний простір – у нас є одна відповідь — важливі обидва напрямки. Ми мусимо забезпечити наші Збройні сили, але не можна забувати про потреби цивільного населення. Про духовну стійкість нашої країни, – наголосив Карандєєв.
Питанню фондосховищ т.в.о. міністра приділив окрему увагу, бо наразі від їх відсутності потерпають всі міста країни. Навіть у тих регіонах, куди наразі евакуюють артефакти з музеїв Миколаївщини, Херсонщини та Одещини, за словами Карандєєва, немає достатньої спроможності прийняти та належним чином зберегти експонати.
Будуть прийняті рішення щодо модернізації алгоритмів з евакуації та збереження культурних цінностей. За допомогою партнерів буде зроблена відповідна державна програма реконструкції фондосховищ в наявних музеях, а також будування нових сховищ, щоб на воєнний період ми могли надійно зберігати наші культурні цінності. Ця робота буде розпочата в найкоротші строки, – повідомив Ростислав Карандєєв.
Також він зауважив, що наразі немає субвенцій для фінансування будування укриттів у закладах культури, в той час, як на облаштування сховищ в освітніх закладах гроші виділяються.
Тож Ростислав Карандєєв наголосив на важливості скорішого підписання з італійською стороною додаткового, змістовного меморандуму, який передбачає виділення 45 мільйонів євро на відновлення конкретних обєктів в Одесі та збереження культурної спадщини.
Дуже важливо, щоб ці гроші надійшли якнайшвидше, адже в деяких об’єктах великі руйнування. Повноцінні ж реставраційні роботи ми проведемо після перемоги. Це унікальні об’єкти культурної спадщини не тільки для України, а й для цілого світу. Ми не маємо права їх втратити, – сказав Ростислав Карандєєв.
Раніше на USIonline.com —
На відбудову історичного центру Одеси Італія виділить 45 млн євро
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.