Лабіринти МСЕК та як їх подолати: історія одеситки на кріслі колісному (фото)
«Віч-на-віч із власною проблемою» - так характеризують свою буденність люди з інвалідністю. Звернення до медико-соціальної експертизи (МСЕК) для них - справжній бюрократичний лабіринт. Точного алгоритму на інформаційних ресурсах, на кшталт сайту - немає. Співробітники медустанов теж не здатні чітко роз'яснити куди йти й що робити. Процедури отримання документів можуть бути надзвичайно складними і часом непрозорими, що створює додаткові труднощі.
Кореспондент Української Служби Інформації дізнався, наскільки складна ситуація з оформленням інвалідності на Одещині та як можна пришвидшити процес її оформлення.
Хочеш отримати підтвердження інвалідності? Доведи, що ти дійсно її маєш. А для того – пройди численні інстанції, збери купу документів, здогадайся сам яких, – каже героїня матеріалу УСІ, жінка з інвалідністю Ольга Володимирівна. Діабет 2 типу їй діагностували більше 15 років тому.
Нещодавно жінці виповнилося 70 років. Через хворобу вона має поганий зір, одне око зовсім не бачить. Влітку 2023-го у пані Ольги почала розвиватися діабетична стопа з подальшою ампутацією до коліна. Жінці також провели операцію з шунтування судин. З того моменту вона не ходить, переважно сидить та лежить. Через доволі важкий стан усі процедури з оформлення інвалідності проходить її донька Марія. Дівчина розповідає, що похід у МСЕК став для неї справжнім квестом.
Я все дізнавалася, відвідувала лікарів, тощо. І це зайняло набагато більше часу, ніж очікувала. Держава та інші інстанції не зацікавлені у наданні допомоги та проведенні інформаційних сесій. По суті ти залишаєшся віч-на-віч зі своєю проблемою і викручуєшся, як вмієш. Особисто для мене складністю було нерозуміння кроків, які мені потрібно зробити, щоб оформлення пройшло максимально швидко та “безболісно”. Я маю на увазі, що немає точного алгоритму на інформаційних ресурсах на кшталт сайту, співробітники медустанов теж не можуть розумно й чітко роз’яснити, куди йти і що робити. Все виходить методом спроб і помилок. Чи варто говорити, що і терапевт не завжди чітко може зорієнтувати, які потрібні документи, як їх оформлювати, які печатки ставити, якщо людина неходяча і не може особисто бути присутньою на комісії. Тому мені доводилося кілька разів переробляти документи і повторно їздити до лікарні, щоб проставити печатки лікарні на виписках, оскільки без них комісія не ухвалює документи. Це все затягує і так бюрократичний процес, – поділилася враженнями від відвідування МСЕК Марія.
Аби зібрати пакет необхідних документів, Марії треба було зо двадцять разів бігати по різним лікарнях, потім знову повертатися в МСЕК, через те, що ніхто не розповідав, які документи, підписи та печатки потрібні. Ніби зібрала усі документи, що назвали в МСЕК, та з’ясовується, що на якомусь папірці потрібна інша печатка. І так по колу.
Це бюрократична машина, де без папірця ти ніхто і без усіх печаток на папірці ти теж ніхто. Але як звичайний громадянин, незнайомий з повним переліком потрібних документів і всіх видів печаток на них, ти губишся і не знаєш, що де і як має бути, тому готуйтеся побігати по всіх інстанціях по кілька разів, щоб доробити\переробити\додати\дописати. Як правильно – скажуть лише в МСЕК, а терапевт та інші фахівці знають лише свою частину роботи, – додала дівчина.
У випадку Ольги Володимирівни, їй є кому допомогти – донька виконує весь обсяг завдань. А як бути тим, кому нема кому навідатися до МСЕК, лікарень та пройти цей бюрократичний лабіринт?
Гостро проблема стоїть у разі відсутності родичів або близьких. Треба долати великі відстані, чекати в довгих чергах і стикатися з недоброзичливим ставленням деяких медичних працівників та чиновників. З моменту операцій, мама практично стала лежачою і без дуже сильної потреби ми її не вивозимо. Складність полягає навіть у тому, що ми живемо на 6 поверсі 9-ти поверхового будинку, і між ліфтом та виходом з парадної, є кілька сходинок, які подолати на кріслі колісному неможливо без сторонньої допомоги. А мені не вистачає фізичних сил піднімати крісло колісне, тож якщо потрібно кудись поїхати, ми користуємося послугою медперевезення. Але це дуже невигідно у фінансовому плані і не кожен може дозволити собі таку опцію. Вважайте з моменту повернення зі стаціонару, вона не виходила на вулицю, це майже рік, – розповідає жінка.
Багато міст України, в тому числі і ті, що не зазнали прямих воєнних дій, не мають необхідної інфраструктури для людей з інвалідністью. Недоступність громадського транспорту в Одесі, відсутність пандусів, вузькі проходи та непридатні для представників мобільних груп тротуари – все це перетворює життя людей з інвалідністю на справжнє випробування.
Так, місто максимально не пристосоване до потреб людей з інвалідністю і без сторонньої допомоги їм неможливо пересуватися. Навіть вийти зі свого під’їзду, щоб подихати свіжим повітрям. Я мало бачу людей у кріслах колісних на вулицях без супроводу, все більше почало з’являтися протезованих молодих чоловіків. В обласній консультативній поліклініці на Заболотного дуже крутий пандус, підняти людину поодинці практично неможливо, не те, що самій людині по ній піднятися. Нам треба було там провести дослідження перед операцією в Обласній лікарні, і кілька людей допомагали мені підняти маму на кріслі, кілька разів вона мало не випадала з нього, – ділиться досвідом пані Марія.
Розмови про те, що Одеса не має відповідної інфраструктури для людей з інвалідністю тривають десятиріччями. Але змін відбулось не багато. Хіба що можна згадати появу інватаксі та спеціально облаштованих маршрутних таксі. Деякі пандуси в місті виглядають, як знущання.
Навіть розташування самого одеського МСЕК викликає багато питань. Його адреса – Чорноморського Козацтва, 40. Це важкодоступний район міста з незручною розв’язкою міського транспорту. Розклад спеціального транспорту є на сайті міськради, але не завжди він відповідає дійсності. Проте, як свідчать відгуки на сайті МСЕК: «відсутність єдиного гайду з отримання інвалідності – далеко не єдина проблема». Люди жаліються, переважно на хабарництво та хамство.
Кореспондент УСІ підготував покроковий перелік рекомендацій для оформлення інвалідності в Одеському МСЕК:
1. Підготовка документів;
1.1. Збір медичної документації:
- Треба відвідати лікаря-терапевта, який веде вашу медичну картку. Він повинен скласти висновок про стан вашого здоров’я та рекомендації щодо встановлення групи інвалідності;
- Потрібно отримати висновки від спеціалістів, які лікували вас. Це можуть бути кардіолог, ендокринолог, хірург та інші. Усі висновки повинні містити печатки та підписи лікарів;
- Необхідно зробити копії всіх медичних документів, які підтверджують ваше захворювання та потребу в отриманні інвалідності.
1.2. Оформлення виписки з історії хвороби:
- Виписка з історії хвороби повинна бути оформлена належним чином і містити всі необхідні печатки медичних установ.
2. Процедура оформлення інвалідності;
2.1. Звернення до терапевта:
- Потрібно прийти на прийом до лікаря-терапевта, який підготує направлення до МСЕК. Направлення повинно містити всі необхідні дані про ваше захворювання та стан здоров’я.
2.2. Відвідування спеціалізованих лікарів:
- Необхідно відвідати всіх спеціалістів, які зазначені в направленні від терапевта. Кожен спеціаліст повинен скласти свій висновок та підписати направлення.
2.3. Підготовка направлення до МСЕК:
- Після отримання всіх висновків від спеціалістів, потрібно повернутися до терапевта для оформлення кінцевого направлення до МСЕК. У направленні повинні бути зазначені всі результати обстежень та висновки лікарів.
3. Подання документів до МСЕК.
3.1. Збір повного пакету документів:
- Необхідно підготувати всі необхідні документи для подання до МСЕК. Це включає:
- Паспорт та копії всіх його сторінок;
- Ідентифікаційний код та його копію;
- Направлення до МСЕК від терапевта;
- Висновки від спеціалістів;
- Медичні виписки та документи, що підтверджують ваше захворювання.
3.2. Подання документів до МСЕК:
- Потрібно звернутися до секретаря МСЕК для подання документів. Секретар перевірить наявність усіх необхідних документів та призначить дату вашого засідання.
4. Засідання МСЕК;
4.1. Підготовка до засідання:
- Заздалегідь потрібно підготуватися до засідання МСЕК. Ознайомтеся з усіма вашими медичними документами та будьте готові відповісти на питання членів комісії.
4.2. Процес засідання:
- На засіданні МСЕК вас обстежуватимуть кілька спеціалістів, які складають комісію. Вони зададуть питання щодо вашого стану здоров’я, оглянуть медичні документи та проведуть обстеження.
4.3. Рішення МСЕК:
- Після завершення обстеження комісія приймає рішення про встановлення або відмову у встановленні інвалідності. Рішення оголошується на місці, а також надається письмово.
5. Оформлення та отримання документів;
5.1. Отримання посвідчення:
- Після затвердження інвалідності вам буде видано відповідне посвідчення. Це документ, що підтверджує ваш статус особи з інвалідністю.
5.2. Оформлення соціальних виплат:
- З посвідченням про інвалідність треба звернутися до Управління соціального захисту для оформлення соціальних виплат та пільг, на які ви маєте право.
Додаткові Поради
1. Залучайте допомогу родичів та друзів. Оформлення інвалідності – трудомісткий процес, який вимагає багато зусиль. Попросіть близьких допомогти вам у зборі документів та відвідуванні лікарів.
2. Зберігайте всі документи та копії. Кожен документ, який ви подаєте або отримуєте, має бути збережений. Це допоможе уникнути додаткових проблем у майбутньому.
3. Консультуйтеся з юристом або спеціалістом з соціального захисту. Якщо у вас виникають питання або труднощі, зверніться до фахівців, які допоможуть вам розібратися в процедурі.
Матеріал створено за підтримки громадської спілки «Ліга сильних» та Міжнародного Фонду «Відродження» у межах проєкту «Реформування МСЕК». Він не обов’язково відображає позицію партнерів та є відповідальністю авторів матеріалу.
Раніше на USIonline.com —
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.