«Куточок Європи в центрі Одеси»: у Кірсі відзначають 220-річчя лютеранства у місті  (фото) «фото»

«Куточок Європи в центрі Одеси»: у Кірсі відзначають 220-річчя лютеранства у місті (фото)

220 років тому в Одесі була створена лютеранська громада Святого Павла. Згодом з'явилась одна з найкрасивіших будівель міста – лютеранська церква, яку називають ще просто кірхою. З того часу церковний комплекс реконструювали й перебудовували, будівля кірхи не раз приходила у занепад, у радянські часи служителів храму репресували, приміщення було пристосоване під телецентр, а згодом й у спортивну залу. У 1970-х церква була повністю знищена вогнем, після цього довгий час залишалася покинутою спорудою. Проте попри це громаді вдалось врятувати та відновити храм, якій и сьогодні вважається візитною карткою Одеси.

Через які перевтілення пройшла кірха та як одеська лютеранська громада відзначає ювілейну дату, дізнавалась фотокореспондент Української Служби Інформації Наталя Довбиш.

Лютеранська громада Одеси святкує 220 років з дня свого заснування. 28 та 29 жовтня у кафедральному соборі Святого Павла пройшов круглий стіл «Лютеранство, як спосіб життя». Під час урочистих заходів презентували новий переклад українського Нового Завіту та Псалмів та провели святкове богослужіння, а також екуменічну молитву за справедливий мир.

На парафіян чекав концерт оркестру Муніципального театру ім. Саліка та концерт органної музики.

Нагадаємо, кірха вважається пам’ятником історії та архітектури 19 століття національного значення.

Її побудували та відкрили у 1827 році. Наприкінці дев’ятнадцятого століття було прийнято рішення реконструювати одеську кірху внаслідок деякого занепаду будівлі. Цей процес тривав з 1895 по 1897 роки. Фактично будувалася нова церква. Класичний стиль змінився готичним та романським, а місткість споруди була значно збільшена.

Найскладнішим періодом для кірхи стали радянські часи. У 1921-му більшовиками було вилучено з храму низку спеціальних метричних книг, а в 1922-му було проведено вивіз усіх церковних цінностей. Після війни кірху, а точніше, її будівлю надали Одеському інституту зв’язку. У храмі стали проводити спортивні заняття, а поряд була прибудована пральня. У 1960-х почалися розмови про знесення споруди, але студенти та одеська творча інтелігенція не допустили цього і стали на захист будівлі.

В 1976 році кірха дуже сильно постраждала під час пожежі. Були знищені залишки внутрішнього оздоблення, стіни покрилися величезними тріщинами і провалився дах. Більш ніж 30 років храм був в стані руїни.

Відродження громади Святого Павла стало можливим у 1990 році. Люди збирали кошти для проведення реконструкції: загалом спільними зусиллями вдалося зібрати 6,5 млн євро.В результаті церква була не лише якісно відремонтована, але також вдалося оснастити її дзвіницею з чотирма дзвонами.

Сьогодні церква Святого Павла вважається символом лютеранства в Одесі – представники громади роблять свій внесок у збереження історичної спадщини, української культури та підтримки містян у нових умовах життя та допомагають українським бійцям.

Як розповіли представники духовенства, на межі тисячоліть чисельність лютеранської громади в Одесі налічувала близько 500 членів. З початком хвилі еміграції, потім ковіду та згодом великої війни її чисельність значно зменшилася. У 2023 році вона складається з 40 членів, частина з яких долучилася з початком повномасштабної війни.

Раніше на USIonline.com

До Одеси прибув митрополит Епіфаній: глава ПЦУ освятив хрести над куполом головного храму міста (фото, відео)

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.