
Контракт 18–24: пільги, участь у боях та юридичні ризики. Що чекає молодь у новій військовій ініціативі – пояснює адвокат
Ініціативу Міноборони «Контракт 18–24», запущену державою у 2025 році, позиціонують як добровільну альтернативу мобілізації. Молодим людям віком 18–24 роки пропонують підписати контракт на рік служби - з бойовою підготовкою, соцгарантіями та головне наголошують на фінансовій винагороді до 1 000 000 гривень по завершенню.
У юридичній компанії «Мережа права» проаналізували правові умови Постанови Кабміну №153 та виділили як основні переваги, так і «підводні камені», з якими можуть стикнутися нові військовослужбовці, після підписання Контракту. До прикладу такі умови, за яких доведеться не лише гарантовано брати участь в боях, а й взагалі повернути всю суму грошової винагороди.
Для початку розберемося, хто може розраховувати на підписання контракту, яким критеріям потрібно відповідати, й основні умови ініціативи Міноборони «Контракт 18-24».
Основні умови:
- Вік учасників: 18–24 роки;
- Термін служби: 12 місяців;
- Підрозділи: ЗСУ, Нацгвардія, Держприкордонслужба;
- Підготовка: базова (45 днів), фахова (14–30 днів), бойове злагодження (14 днів);
- Фінансова винагорода:
200 000 грн – одразу після підписання (протягом 5 днів),
• 300 000 грн – після проходження навчання,
• 500 000 грн – після завершення служби або пропорційно у разі поранення, травми тощо. - Гарантовані пільги: компенсація за оренду житла, можливість безоплатного навчання у вишах, право виїзду за кордон на 12 місяців після завершення служби, відстрочка від мобілізації, а також нульовий відсоток на іпотеку за програмою «єОселя».
Контракт укладається на конкретні початкові бойові посади. Це, в першу чергу, стрілець, гранатометник, розвідник та інші. Тобто молодь одразу готують до війни. І це підводить нас до наступного ключового моменту: участь в бойових діях є обов’язковою умовою контракту. Мало того, на неї ще має припадати не менше шести місяців”, – пояснює адвокат Дмитро Корсун, ЮК «Мережа права».
Цікавий момент – можливість вибору військової частини. Громадяни, які хочуть проходити службу в конкретному місці, можуть отримати направлення від командира частини або від рекрутингового центру ЗСУ. Наскільки це буде працювати на практиці – покаже час.
Виплату можуть змусити повернути в повному обсязі під час проходження служби
Крім переваг та низки пільг, які може отримати новобранець Постановою Кабміну передбачено причини для позбавлення та навіть повернення вже отриманої фінансової допомоги.
Хочу акцентувати вашу увагу на пункт про відповідальність. Якщо військовослужбовець двічі або більше разів за сукупністю притягувався до кримінальної, адміністративної відповідальності за вчинення військового адміністративного правопорушення, або на підставі письмового наказу до дисциплінарної відповідальності за порушення військової дисципліни, і строк дії дисциплінарних стягнень за які не закінчився, він зобов’язаний повернути в повному обсязі вже виплачену грошову допомогу. А неотримані частини коштів, звісно, не будуть виплачені, – наголошує Дмитро.
Ще однією підставою для скасування так званої пільги та зобов’язання повернути вже отримані кошти є дострокове припинення (розірвання) контракту через сімейні обставини. Наприклад, якщо у новобранця дружина перебуває в статусі інваліда та потребує догляду, але він уклад контракт, отримав перші виплати й після цього вирішує звільнитися достроково через сімейні обставини, він змушений буде повернути всі отримані кошти за цією пільгою.
Звичайно, за цих же умов будуть скасовані інші додаткові бонуси Контракту.
Які проблемні питання з реалізацією проєкту існують сьогодні?
Розуміючи те, що цей експериментальний порядок є орієнтованим на молодих людей, проте необхідно досягти справедливості у тому, щоб чітко і справедливо визначити коло осіб, які мають право на отримання виплати у 1 млн грн.
На сьогодні від захисників надходить багато питань, на які немає прямої відповіді через відсутність деталізованої нормативно-правової бази, зокрема посилань у тексті самої постанови. До таких питань можна віднести, наприклад: чи ті військовослужбовці, хто був прийнятий або призваний на службу до 13 лютого 2025 року, але на сьогодні їм виповнилося 25 років мають таку можливість. Аналогічна ситуація з військовослужбовцями, які приймалися чи призивалися рядовими, сержантами чи старшинами, а згодом, навіть після 13 лютого 2025 року стали офіцерами, – наголошує адвокат.
Від прийняття постанови пройшло трохи більше двох місяців, отож ще зарано робити висновки про те, чи наявні порушення прав військовослужбовців та в чому саме вони полягають.
Що очікувати військовим, хто підписав контракт до Постанови Кабміну №153?
Постанова Кабміну №153 від 11 лютого стосується не лише людей, які зараз підпишуть контракт. Вона передбачає одноразову грошову допомогу для захисників віком до 25 років, які вже проходять службу. Відноситься ця норма не лише до структури ЗСУ, а й інших військових формувань та спецпризначенців правоохоронних органів. Вимоги аналогічні: вік від 18 до 25 років і сукупний час участі в бойових діях не менше 6-ти місяців станом на 13 лютого 2025 року.
Якщо ж військовослужбовець не набрав шести місяців бойового досвіду, у цьому випадку передбачена пропорційна винагорода з розрахунку 1/6 від мільйона гривень за кожні 30 днів участі в бойових діях.
І ще один важливий момент: військовослужбовці, які отримали поранення, травми, контузії, каліцтво під час захисту Вітчизни або перебували та були звільнені з полону, отримують винагороду в повному обсязі, незалежно від терміну бойового досвіду.
Звернемо увагу на спірний момент – це потенційна можливість односторонньої зміни умов контракту або його розірвання за ініціативи Міністерства оборони.
Адвокат Дмитро Корсун зазначає, що Збройні Сили – це ієрархічна структура, але критерії мають бути максимально чіткими.
Військовослужбовці повинні мати можливість захищати свої права та оскаржити неправомірні рішення, – наголосив Дмитро.
Підсумуємо, що наразі ініціатива Міністерства оборони України «Контракт 18-24» ще потребує уточнення та нормативного врегулювання зі сторони держави. А для тих, хто хоче більш детально розібратися в умовах такого контракту, ЮК «Мережа права» готова надати безоплатну консультацію й подальшу правову підтримку молоді та військовослужбовцям, які мають намір підписати його, або вже це зробили.
Раніше на USIonline.com —
Шлях від цивільної медицини до війська і назад: історія професорки Світлани Галич (відео)
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.