
Кір: новий спалах хвороби через відмову від вакцинації?
Кір — це гостре вірусне захворювання, яке є одним з найбільш заразних і передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом. Причому не лише при кашлі або чханні, а навіть просто при розмові. До того ж інфекція досить «живуча» – вона може чекати на поверхнях предметів близько двох годин перед тим, як її перенесуть на слизові.
Про небезпеку хвороби та про шляхи захисту поговорили з педіатром Медичного дому Odrex Оксаною П’ятківською.
Нові епізоди захворювання. В чому небезпека?
На Одещині зафіксували два випадки захворювання на кір – інфекцію підхопила жінка з її трирічною дитиною. За інформацією Центру громадського здоров’я, дитина була невакцинована, а статус матері невідомий.
Хвороба має високий ступінь заразності, тобто якщо хворий перебуває в колективі, в якому ніхто не має щеплення, 95% осіб з нього, скоріше за все, заразиться. Вакцинація ж забезпечує потужний захист від інфекції. Так, не на всі 100%, все-таки мізерна ймовірність зараження у 2-3% залишається – але навіть за такого сценарію все не дарма – хвороба протікає без ускладнень, – наголошує педіатриня.
Серед симптомів кору підвищення температури (до 40°C), загальна слабкість, сильний кашель, нежить, почервоніння очей, висип, який спочатку з’являється на обличчі, потім на шиї, а далі розповсюджується по всьому тілу (в період висипань, до речі, фіксується найбільший рівень збудника в організмі), також характерні специфічні висипання на слизовій оболонці рота (плями Копліка-Філатова). Перші симптоми в організмі з’являються через 1-3 тижні після зараження.
Часто кір вважають «дитячою» хворобою, але це не так. Недуга вражає як дітей, так і дорослих.
Основна небезпека кору в ускладненнях, які він може спричинити. Ситуація і правда серйозна – бувають навіть смертельні випадки.
Ускладнення, до яких може призводити кір:
• Пневмонія – найбільш розповсюджене ускладнення. Супроводжується лихоманкою, утрудненим диханням, кашлем.
• Отит – теж в переліку частих ускладнень, викликає біль у вусі, запалення та зниження слуху. Може призводити до повної втрати слуху.
• Енцефаліт – рідкісне, але небезпечне захворювання, яке спричиняє головний біль, лихоманку, судоми, непритомність, порушення пам’яті, моторики. Може призводити до смерті.
• Синдром субгострого склерозуючого паненцефаліту – теж рідкісне ускладнення, яке з’являється через кілька років після одужання від кору. Це запалення мозку, яке викликає порушення ментальних здібностей, розлад рухів і може призводити до смерті.
• Міокардит – запалення серцевого мʼяза.
Також кір може викликати сильну діарею, кон’юнктивіт, пригнічувати імунітет тощо.
Вакцинуватися – безпечно?
Щеплення – єдиний надійний метод захиститися від кору. «Вакцина не викликає аутизм – цю тезу давно спростували. Вчені вважають, що це вроджений стан. Але батьки, не знаючи чітких причин хвороби, грішать на щеплення і відмовляються вакцинувати своїх дітей, тим саме наражаючи їх на небезпеку», – продовжує лікарка.
Вакцина від кору міститься у складі тривалентної вакцини КПК, яка крім захисту від кору, забезпечує захист від краснухи та паротиту. Згідно з Національним календарем профілактичних щеплень, перше щеплення дітям необхідно робити у віці 1 рік, друге – в 6 років. Дорослим, які не щепились у дитинстві (або ж не знають свого вакцинального статусу) – бажано зробити курс з 2 щеплень з проміжком в місяць. Невакцинованим вагітним (і тим, хто не перехворів в дитинстві), після контакту з хворим на кір, варто звернутися до сімейного лікаря для введення захисту – хвороба мами може негативно вплинути на розвиток плоду
Раніше на USIonline.com —
Два випадки кору – у матері та дитини зафіксували на Одещині
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.