Хвороби серцево-судинної системи — головна причина смертності. Причини розʼяснює кардіологиня
Основна причина смертності в Україні — хвороби серцево-судинної системи. За даними статистики, це 64% усіх випадків. До речі, Україна серед світових лідерів по за кількістю хворих на цю групу патологій.
Кардіологиня Медичного дому Odrex Маргарита Бобряк пояснює, в чому ж причина.
Звідки така статистика?
Основні фактори ризику серцево-судинних захворювань — це куріння, гіпертонія, діабет, ожиріння, малорухливість, незбалансоване харчування, і звісно, стрес.
Стрес, який в українців давно вже перейшов в стадію хронічного, впевнено “підтримує” рівень серцево-судинних захворювань в лідерах по смертності. Це ішемічна хвороба серця, інфаркт, інсульт тощо, — коментує лікарка.
Інфаркт і інсульт — найбільш відомі хвороби серцево-судинної системи. І водночас — невідомі.
Інфаркт — стан, що виникає через зупинку кровопостачання певної ділянки серця. Через нестачу кисню його клітини гинуть. При інсульті відбувається те саме, але недоотримує кров мозок.
Як розпізнати інфаркт на ранньому етапі?
Стискаючий біль у грудях, який може переходити у ліву руку, шию, спину, живіт, щелепу. Біль не купується нітрогліцерином і триває довше 10 хвилин. Нестача повітря та задишка, причому навіть без фізичної активності.
Запаморочення, необґрунтована втома, холодний піт, нудота і блювота, а також аритмія, тобто нерівний серцевий ритм. Пацієнт в момент нападу може відчувати сильну тривогу.
Симптоми обов’язково варто знати — інфаркт може статися де завгодно, і з ким завгодно. Чи швидше викликаєте швидку — тим вища ймовірність, що людина відновиться. На жаль, часто пацієнти плутають симптоми інфаркту з іншими хворобами, тож втрачають дорогоцінний час на порятунок, — пояснює кардіологиня.
Як розпізнати інсульт?
Інсульт найчастіше вражає одну з частин тіла – праву або ліву. Варто попросити людину про три речі: піднести руки (при інсульті одну з них не зможе піднести), посміхнутися (один куточок рота опуститься), щось промовити (мовлення буде нерозбірливим). Якщо хоча б одна ознака є — варто запідозрити інсульт. Також може боліти голова, зʼявлятися нудота з блювотою. При інсульті теж важливо звернутися по медичну допомогу якнайшвидше – ідеально в перші чотири з половиною години.
В Медичному домі діагностика, лікування та стаціонарний супровід інсульту та інфаркту в найгострішому періоді здійснюється за НСЗУ — тобто безоплатно для пацієнтів.
А як щодо гіпертонії?
Підвищений артеріальний тиск – не лише небезпечна сама по собі хвороба, але й фактор ризику для ішемічної хвороби серця, серцевої недостатності, інсульту тощо. Серед ознак гіпертонії – артеріальний тиск вище за 135/85, головний біль, запаморочення, задишка, шум у вухах, почервоніння обличчя тощо.
Не варто підвищення тиску виправдовувати похилим віком – звертайтесь до лікаря за перших симптомів хвороби. Так, гіпертонія не виліковується повністю, але її можна контролювати, щоб не допустити розвиток ускладнень, – підсумовує лікарка.
Раніше на USIonline.com —
10 питань про сезонну вакцинацію. Консультує сімейна лікарка
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.