Хотіли приспати, а тепер він рятує людей на «прильотах»: вражаюча історія пітбуля Едіка (фото)
Американський пітбультер'єр Едуард та кінолог-доброволець Євген сьогодні беруть активну участь у пошуках людей та вибухонебезпечних предметів на місцях російських ударів в Одесі. А всього декілька років тому в успіхи собаки не вірили навіть досвідчені спеціалісти.
Подробиці випадку, що не залишить байдужим нікого, для Української Служби Інформації дізналась Олександра Манохіна.
Він народився десь на околицях Стамбула. Історія замовчує, яким був початок життя цього собаки, але, коли йому виповнився рік, у Туреччині посилили правила утримання потенційно небезпечних порід собак, серед яких був і американський пітбультерʼєр. Як наслідок, багато чотирилапих опинилися у притулках, серед них – і герой нашого матеріалу.
Стамбул, 2021 рік
Далі собаку планували приспати. Але за порятунок взялись українські зоозахисники, які своїми силами перевезли песика до Одеси у листопаді 2021 року. Вони ж і дали пітбулю потішну кличку – Едуард. А далі – медичні огляди, ряд виявлених хвороб, довге лікування і невдалі спроби знайти для Едіка родину. Через пережите, пес проявляв сильну агресію до оточуючих. Випадок був настільки складним, що чотирилапого двічі забирали у різні сімʼї, але невдовзі – повертали назад, і життя у клітці продовжувалося.
Едік у притулку в Одесі, червень 2022 року
Все змінилось у червні 2022 року, коли до притулку, де жив пітбуль, навідався Євген. Після початку повномасштабного вторгнення чоловік став одним з добровольців Кінологічної служби МПКГБ, яка збирала людей та власників собак, аби разом з правоохоронцями цілодобово патрулювати Одесу. Євген песика не мав, заступав у патрулі самостійно та займався їх організацією. Одного дня справи випадково завели чоловіка у притулок, де і сталася та сама зустріч з Едіком:
Тижня два я приходив до Едіка щодня, годував, гуляв з ним, намагався налаштувати діалог і ухвалити рішення, чи готовий я ризикнути. Хоча коли я його тільки побачив, цього ж вечора я зрозумів, що, здається, таки готовий. Як то кажуть, це була любов з першого нюху, – згадує Євген.
Перша спільна прогулянка, пітбуль лягає відпочивати кожні декілька метрів, адже більшість часу сидить у клітці
За два тижні я його забрав та спробував привести на перші заняття з послуху. Було дуже важко, мене не хотіли допускати з ним кудись в область тренувального майданчика, тому що агресія до оточуючих була настільки сильною, що зайти на майданчик – означало зірвати заняття. Тому перший час ми стояли з Едіком на дистанції, я намагався його посадити, заспокоїти, щоб він просто спостерігав за собачками що, тренуються, – розповідає власник пітбуля.
Відтоді розпочався великий шлях, аби таки знайти порозуміння та завоювати довіру Едуарда:
Я сам за цей час пройшов курси і став дипломованим кінологом. І Едік – головна причина, чому я взагалі ним став. Мені дістався не просто песик, з яким було достатньо робити те, що написано в книжці і все було б добре. А це був собака з непростим минулим, якого треба було спочатку, грубо кажучи, переламати, а далі змусити зрозуміти і прийняти мене, полюбити, довіритися, і тільки після цього навчити його всьому.
В організації до Едіка ставилися з недовірою. Тому, працюючи з ним, мені треба було доводити спочатку собі, що це можливо і що мені це потрібно, потім самому Едуарду, що він може і він анітрохи не гірший за інших собак, а потім ще і всім навколо, – ділиться Євген.
Безсумнівна віра та наполегливість господаря разом з комплексною роботою таки почали приносити плоди. Едік став адаптовуватися до нового життя, піддався навчанню і успішно пройшов декілька курсів з послуху, а ще безпеки та охорони. А далі – став брати участь у патрулюваннях Одеси.
Євген та Едік, патрулювання Одеси
Колись злісний бійцівський пес нарешті відчув себе у безпеці та любові, тому зміг повноцінно соціалізуватися та виявився доволі комфортним співмешканцем. За словами господаря, прояви агресії виникають тепер крайнє рідко, і це близько 10% від того, що було на початку. Пояснити це можна і природою пітбуля і тим, що достеменно невідомо, що відбувалось з песиком у перший рік його життя. Євген припускає, що його, зокрема, могли готувати до собачих боїв.
Фото – Едік у повсякденному житті
Улітку 2023 року у Кінологічній Службі МПКГБ почали готувати собак для пошуку людей та вибухонебезпечних предметів на місцях російських «прильотів». До складу групи песиків-рятувальників увійшов і Едік, а Євген з часом став її керівником. Один із перших виїздів стався у новорічну ніч – коли ворожий «шахед» влучив у багатоповерхівку. Тоді була потреба лише стояти в оточенні та знаходити уламки БПЛА. Проте впродовж 2024 року, на жаль, були випадки, коли шукати довелось таки людей:
Одна справа коли ти береш участь у процесі і знаєш, що є ймовірність, що ти знайдеш живу людину або 300-ту, а інша – коли ти займаєшся цією роботою і усвідомлюєш, що все, що ви можете знайти – це тіла людей або їх частини. Це морально важка робота, – ділиться з УСІ кінолог.
Влучання «шахеда» у багатоповерхівку на Добровольського, 12 загиблих
Найважчий виїзд був на «прильот» у дев’ятиповерхівку на Добровольського. То був перший раз, коли наша група опинилася в епіцентрі трагедії такого масштабу. Загиблі діти, яких діставали з-під завалів… Я не міг спати ще кілька тижнів, та й Едік це тяжко переніс. Усвідомлення того, що ти стоїш у центрі зруйнованої будівлі, де ще вчора ввечері протікало звичайне життя, а сьогодні це просто купа сміття, яку розбирають екскаватори…Чиїсь іграшки, одяг, ліжко, кухня – і все це тепер одне велике звалище чиїхось по суті історій. Побувавши там, в епіцентрі, я, напевно, ще більше подорослішав, хоча мені вже стільки років…
А буває так, що ми приїжджаємо, працюємо на «прильоті» півночі і під завалами нікого немає, це щастя. Був випадок, коли ми приїхали на місце удару, стояли наготові, чекали на команду рятувальників, а вони вийшли і кажуть: «все прозоро, відпочивайте». Тобто нікого шукати не треба. І Слава Богу, – згадує Євген.
Вручення подяк добровольцям-кінологам від ДСНС
На початку 2025 року ДСНС Одещини вручили подяки добровольцям-кінологам за плідну співпрацю. «Вони завжди оперативно прибувають туди, де їхня поміч так необхідна», – наголосили рятувальники. Персональну подяку отримав і пітбуль Едуард – колись надагресивний собака, що міг бути приспаний у Стамбулі чи так і провести життя у притулку в Одесі. Але випадкова зустріч та непохитна віра лише однієї людини змінили все.
Едуард Євгенович таки відстояв своє місце у команді! Тепер у Службі ніхто і не памʼятає, що він був пітбулем, якого всі боялись, тепер він в основному складі, – гордо розповідає господар.
Євген та Едік продовжують заступати у патрулі та забезпечувати порядок в Одесі під час комендантської години. Також не припиняють і підвищувати рівень своєї підготовки, регулярно проходячи навчання. Їх влаштовують, зокрема, у покинутих будівлях та навіть в одеських катакомбах. Кінолог щиро сподівається, що приводів застосовувати знання на реальній практиці буде як можна менше, проте, каже, роблять все, щоб бути готовими до будь-яких викликів.
Едуард під час нічного патруля, 2025 рік
Раніше на USIonline.com —
Одеситка врятувала кішку під капотом: важливий урок для всіх водіїв (фото, відео)
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.