Кенселінг одеської деколонізації. Низка українських та іноземних діячів звернулися до ЮНЕСКО «фото»

Кенселінг одеської деколонізації. Низка українських та іноземних діячів звернулися до ЮНЕСКО

Противники деколонізації підписали великий документ, в якому Гендиректорку ЮНЕСКО Одре Азуле закликають звернутися до президента України Володимира Зеленського із пропозицією відкласти рішення щодо деколонізації культурної спадщини Одеси до кінця війни. Текст звернення зі списком підписантів опублікували два великі італійські видання Il Foglio та Corriere della Sera. Статті з'явилися за кілька днів після того, як міський голова Труханов та директор Департаменту туризму Іван Ліптуга побували в Італії з робочим візитом та у Парижі відвідали офіс ЮНЕСКО.

Про це повідомляє кореспондент Української Служби Інформації.

Тепер над спадщиною міста нависла нова загроза. Цього літа облдержадміністрація визначила для демонтажу 19 пам’яток, інші позбавила охоронного статусу. Кілька з цих пам’яток є невід’ємною частиною архітектурного ансамблю Одеси, в центрі охоронної зони ЮНЕСКО, – йдеться у зверненні.

Автори тексту зазначають, що рішення було ухвалено без громадських консультацій. Про нього одесити дізналися зі ЗМІ.

Можна багато говорити про деколонізацію України, але щодо Одеси, більша частина історичного центру якої була побудована під російською імперською адміністрацією (як зазначає ЮНЕСКО), ця програма стирання є небезпечно слизькою стежкою. Поспішна імплементація нового законодавства, яке залишає широкі можливості для двозначного тлумачення, ставить під загрозу значну частину світової спадщини Одеси та її поліфонічного космополітичного духу, – йдеться у зверненні.

Лист вже підписали 115 осіб. Серед них журналіст Леонід Штекель, що організував протести проти перейменувань та перенесень пам’ятників, художник Михайло Рева, головний диригент Одеського філармонійного оркестру Гобарт Ерл, одеський історик та нині військовий Олександр Бабич, ексголова наукового відділу Одеського художнього музею Кирило Ліпатов, а також донька Ісаака Бабеля Лідія, яка мешкає в Талахасі, та онук письменника Андрій Маляєв-Бабель. Також серед підписантів чимало одеситів, що нині мешкають за кордоном. Зокрема, письменниця Юлія Верба та її сестра, співачка Леся Верба, піаніст Олексій Ботвінов, Борис Херсонський. Поставили підписи й одесити, що не полишили місто: Борис Барський та інші.