Кар’єра з нуля в IT і не тільки: інтерв’ю з менторкою проєкту для жінок з України
Багато жінок вимушено поїхали з України через війну, яку розв»язала РФ. Багато з них залишились без роботи, з дітьми, а ще у стресових умовах. Однак громадська організація створила безкоштовний проєкт для жінок, які бажають спробувати себе у креативних та IT індустрії.
Кореспондент Української Служби Інформації Олександра Ковтуцька поспілкувалась з Ангеліною Аджийською.
Ангеліна Аджийська стала менторкою в проєкті «БУДЬ», який має на меті допомогти жінкам з України, які вимушено поїхали з країни або переїхали в інші міста, та шукають роботу онлайн.
Розкажіть трохи про проект, та яка ваша особиста мотивація бути менторкою?
Проєкт «БУДЬ» створений, щоб допомогти жінкам отримати нову професію у короткий термін. Це стало дуже актуально із початком повномасштабної війни, оскільки багато жінок втратили роботу або просто виїхали зі своїх звичних місць проживання.
Я так само виїхала з дітьми, але мені пощастило, що робота у мене вся онлайн, тож зупинилися ми буквально на перший період шоку. Я вже тисячу разів подякувала долі, що у мене саме такий формат роботи. Власне тому я і захотіла долучитися до проєкту і допомогти іншим жінкам.
А як ви потрапили у проект?
Потрапила в проєкт я так, як і всі. Тобто побачила анонс, заповнила анкету. Я знаю обидві організації, які за цим стоять, тому була впевнена, що це буде щось справді корисне, впливове і якісно зроблене.
Що входить у ваші задачі як менторки?
Ментори у нас діляться на дві категорії —це куратори та експерти. Куратори взаємодіють з учасницями, допомагають їм визначитись зі спеціалізацією, адаптувати резюме, рекомендують можливості для навчання, роботи і таке інше. Організатори розробили класний і чіткий алгоритм взаємодії і оцінки прогресу.
Я ж подалася в якості експерта. Таких експертів доволі багато в проєкті. Ми всі зазначили сферу своєї експертності в анкетах, і учасниці зможуть до нас звернутися за професійною консультацією. Я, наприклад, можу допомогти їм у сфері маркетингу для В2В проєктів. Чесно кажучи, склад менторів супер професійний.
А можна трохи детальніше про B2B?
Для маркетингу і продажу бізнес ділиться на «B2B» та «B2C» («бізнес до бізнесу» та «бізнес для споживача» — ред.).
Наприклад, дизайнерський одяг – це товар B2C, як і майстер-перукар — це послуга сегменту B2C. Кібербезпека підприємства — це сегмент B2B.
Як я зрозуміла, участь у проекті безкоштовна?
Проєкт «БУДЬ» реалізується громадською організацією INSCIENCE, яка популяризує науку в рамках програми «ЄС за ґендерну рівність: разом проти ґендерних стереотипів та ґендерно-зумовленого насильства». Програму фінансує Європейський Союз, а реалізують її спільно структурою ООН Жінки та UNFPA (Фонд народонаселення ООН).
Цей проект не тільки допомагає жінкам знайти роботу, а й освоїти нові професії. Які саме? І на що зараз найбільший попит серед українських жінок?
Здебільшого, ми допомогаємо у здобутті професій ІТ та креативної іднустрії. Є попит на добре оплачувану професію, якою можна займатися без прив’язки до локації.
Також цей проєкт регламентовано у часі. Наприклад, є формат спринту на три тижні, а також формат марафону на три місяці.
Як працедавці з інших країн ставляться до українок? Чи є якась упередженість, або навпаки радо приймають нових спеціалісток?
Щодо ІТ та креативної індустрії, то є багато компаній, які зараз хочуть допомогти українцям з роботою і відкривають для них вакансії. Хтось із двох однакових кандидатів обере українця/українку. Однак по факту біля мене в евакуації купа жінок, які за межами цих прогресивних індустрій. Вони були хорошими спеціалістками, а зараз займаються здебільшого прибираннями. Це можна логічно пояснити, але багато роботодавців розуміють безвихідне становище українок, тому експлуатують їх за смішні гроші.
Хотілось би почути вашу думку щодо гендерної рівності в Україні. Які є проблеми, на що ми маємо акцентувати увагу?
Насправді ми за останні роки просунулися вперед у темі гендерної рівності, мені здається. Основна проблема — це суспільні очікування та стереотипи. Тим не менш, більшість жінок має змогу самостійно обирати свій шлях, балансувати кар’єру та сімейне життя. А деякі з них просто вимушені комбінувати в собі ці ролі. Я впевнена, в оточенні кожного читача є мати, яка виховує і утримує дитину без допомоги батька.
Звичайно, батьків, які замість матері будуть з новонародженою дитиною, в Україні дуже мало. У прогресивних колах ця думка непопулярна, але я притримуюсь думки психологів про те, що новонародженій дитині надважливо бути поруч з мамою. Тим не менш, розвинуте, демократичне суспільство вирізняється тим, що дає вибір кожній сім’ї приймати рішення, яке буде оптимальне для них, а не суспільних очікувань і психологічних теорій.
Особисто ви стикались з проблемою сексизму? Якщо так, як це було і як зараз?
Щодо сексизму – дуже широке питання. Якщо говорити про питання на співбесіді “коли ви збираєтеся в декрет?”, то мені жодного разу це питання не ставили. Напевно тому, що мені траплялися дуже толерантні і делікатні начальники, з одного боку. З другого боку, у мене двоє маленьких дітей. Коли я домовлялася з роботодавцем, я сама одразу говорила про свої обмеження, пов’язані з дітьми. Але це мій усвідомлений вибір — і діти, і обмеження, тому це не можна називати дискримінацією за статтю.
Ранішне на USIonline.com —
Воює та малює на ящиках з-під боєприпасів: історія добровольця з Одеси
Читайте нас у Facebook, Telegram и Instagram, дивіться на Youtube.