Історична сенсація: В Одесі археологи встановили точне розташування Хаджибейського замку «фото»

Історична сенсація: В Одесі археологи встановили точне розташування Хаджибейського замку

Багаторічні пошуки увінчались успіхом — археологи Університету Ушинського та Інституту археології НАН України офіційно підтвердили місце, де знаходився Хаджибейський замок. Це відкриття, яке фактично завершує двохсотлітню наукову дискусію щодо його локалізації, стало можливим завдяки кільком рокам досліджень у самому серці Одеси — на Приморському бульварі.

Про це повідомив ректор Університету Ушинського, історик Андрій Красножон.

Встановити точне місце було непросто. Через активні зсувні процеси на плато над морем, а також повне знищення замку після штурму 1789 року, навіть саме питання про наявність залишків споруди довго залишалося відкритим. Проте вже в 2020 році після перших спільних розкопок учені звузили зону пошуків до ділянки навколо пам’ятника Дюку. Протягом наступних сезонів розкопки поступово підтверджували цю гіпотезу. І от, у 2025-му, команда остаточно встановила: Хаджибейський замок розташовувався між сучасними фунікулером, будинком №8, пам’ятником Дюку та південними алеями бульвару. Його орієнтовна площа — 40×40 метрів.

У кількох розкопах і шурфах були знайдені залишки фронтальної стіни турецької берегової артилерійської батареї, збудованої пізніше як добудова до замку, а також частини бокових стін, що прикривали батарею з флангів. Структура цієї споруди, згідно з архівними планами XVIII століття, вказує на її унікальну для того періоду конструкцію — невисокі кам’яні стіни, земляний насип і платформа для гармат, спрямованих у бік моря.

Більшість залишків стін повністю розібрані до фундаментів, а частину буту, каміння та архітектурних елементів — зокрема османські капітелі — знайдено в розкопі біля Дюка. Це вказує на масштабне руйнування фортеці після її взяття та перетворення на джерело будівельного матеріалу.

Цікаво, що батарея була зведена прямо на культурному шарі античного періоду — археологи виявили сліди грецького поселення V століття до нашої ери, ймовірно, північного краю Істріанської Гавані. Природний яр, який став захисною межею і для давнього