Гордість Одеси в Румунії: творчим дітям потрібна допомога «фото»

Гордість Одеси в Румунії: творчим дітям потрібна допомога

Більше 20 років одеситка Юлія Скальська навчає дітей вокалу. Вона виховала сотні талановитих учнів. Але війна трансформувала буття. Лише творчість повернула Юлію із глубокого відчаю до життя. Наразі вона займається улюбленою справою у румунському містечку Клуж-Напока (Трансільванія).

Свою історію Юлія Скальська розповіла кореспондентці Української Служби Інформації Валерії Шаповаловій.

«Я не вірила, що буде війна‎»

До війни в Одесі Юлія Скальська керувала Зразковою художньою студією естрадного вокалу «Консонанс» у міському Палаці дитячої та юнацької творчості. Більше 20 років вона виховувала юні таланти у режимі 24/7.

Мої учні – моя гордість, – говорить Юлія.

Керівниця дитячої студії до останнього не вірила, що розпочнеться війна. Ще 19 лютого 2022 року Юлія організувала великий онлайн конкурс серед вокалістів, однак наступ росіян втілився у реальність.

Це було подібне падінню у безодню. Перший час я не слухала музику, а просто перебувала в тиші, – згадує співрозмовниця.

Юлія Скальська

«Полонили серця»

Через війну Юлія із сім’єю вирушила до Румунії. Вони планували їхати далі, однак там познайомилися із унітаріанською релігійною організацією, «яка полонила їх серця». Унітаріанці надали велику допомогу та запропонували підтримку людям, які залишилися в Україні.

Чоловік Юлії – громадянин Молдови, і може у будь-який час перетинати кордон. Він зайнявся доставкою гуманітарного вантажу в Україну. Угорці та румуни надавали ліки, генератори, продукти харчування.

Ми відчули себе потрібним для своєї країни. Коли ми виїжджали, відчували провину, ніби ми кидаємо свою державу у важкий час. Виправдовували себе необхідністю піклуватися про дітей (у Юлії двоє дітей – 13 и 15 років). Таких думок було багато у всіх. Відчуття провини вдалося загасити через допомогу для України. Ми робили все, що було у наших силах, – розповідає одеситка.

«Творчість повертає до життя»

Улюблена справа допомогла Юлії повернутися до життя. А діти стали її продовженням.

Син Микола та дочка Марія з дитинства займаються вокалом. Дівчина грає на фортепіано, хлопчик – на гітарі.

Одного разу у Facebook Юлія побачила оголошення про пошук підлітків для організації музичного румунсько-українського гурту. Звичайно, вона запропонувала кандидатури своїх дітей та власну допомогу як спеціаліста з вокалу.

Так організувався новий творчий колектив за підтримки благодійного фонду «Фонео». З часом діти потрапили на шоу «Румунія шукає таланти» і сьогодні їх виступи транслюють по румунському телебаченню.

Врешті решт, ця історія поклала початок новому великому проєкту.

«Потрібно любити сьогодні»

Місцева спільнота містечка Клуж-Напока дуже надихнулася українцями та їх талантами. БФ «Фонео» профінансував відкриття нового творчого центру для дітей та дорослих – Club Meeting Point. Юлії запропонували координувати проєкт.

Центр відкрили 1 грудня 2022 року. Наразі там займається більше 160 учнів – і українці, і румуни, і угорська діаспора Трансільванії. Благодійний фонд придбав нове обладнання, сплачує оренду та комунальні послуги. Здебільшого заняття проводяться на благодійній основі або за невеликий донат. Там викладають вокал, танці, англійську та румунську мови, малювання, фітнес, уроки дзюдо, є класи з виготовлення кераміки.

24 лютого 2023 року творчий колектив центру організував великий концерт з приводу річниці повномасштабного вторгнення росії в Україну. Вихованці центру беруть активну участь у благодійних заходах для підтримки українців.

У клубі об’єдналися чудові спеціалісти. Що не людина, то скарб. Кераміку викладає Анастасія Томашівська з Києва. У неї була власна майстерня. А заняття з хіп-хопу проводить тренер з Миколаєва Олена Любченко.

Гітара та барабани – Олександр Ковальчук з Херсону, і на жаль, його земля зараз окупована. Оксана Божар малює з дорослими з Запоріжжя, а з малечею малює румунська волонтерка Рейчел.

Потрібно любити сьогодні. Я бачу, як змінюються люди. Ми почали цінувати кожен день і радіти можливостям, які з’являються навкруги нас. Ми робимо те, що можемо. Живемо сьогодні. Керуємося цим правилом, – відмітила Юлія Скальська.

«Людям потрібно побачити і відчути щось красиве, їжі замало»

Так відповіли у фонді «Фонео» на запитання Юлії – чому гроші вкладаються у мистецтво, а не у більш нагальні потреби українців – наприклад, ліки чи їжу.

Таким чином, більше дітей та дорослих можуть покращувати свій психологічний стан. У центрі займаються діти, у котрих немає домівок, нікуди повертатися.

Багато дітей, які вперше приходять на такі заняття. У цьому місці для них відкривається інший світ. Я відчуваю гордість, що ми змогли відкрити цей клуб. Мені дуже приємно бути частиною такого доброго діла, – говорить Юлія.

Для підтримки творчого центру потрібна фінансова допомога – кошти благодійного фонду на цей проєкт завершуються. Юлія Скальська не втрачає надії та шукає підтримки – звертається до різних організацій, оформляє заявки на гранти.

Я не втрачаю надії та все пишу і пишу. Може, хтось відгукнеться та проспонсує хоча б місяць нашої оренди. Сподіваюся, що не ослабне хвиля співчуття до України. Ми не можемо мовчати, нам потрібно нагадувати – не можна до цього звикати, – резюмувала Юлія.