Голова Одеської облради Григорій Діденко про роботу депутатів, зерновий коридор і політичні маніпуляції
У країні війна, на слуху, у першу чергу, військове командування і виконавча влада. Де зараз, в умовах воєнного стану, місце місцевого самоврядування, наприклад, Одеської обласної ради? Чим займаються зараз депутати і що змінилося в їхній роботі?
Про все це, а також про економічні перспективи і політичні розборки у регіоні, кореспондент Української Служби Інформації поспілкувався з головою Одеської облради Григорієм Діденком.
Почнемо, мабуть, з глобального питання, яке має значення не тільки для мешканців Одещини. Це «зерновий коридор», який зараз блокує Росія. Як ви оцінюєте ситуацію, її можливий розвиток?
Як ви знаєте, 18 травня коридор продовжили ще на два місяці, але російська сторона все одно в Босфорі блокує прохід суден, дає тільки обмежену кількість – ту, яка для нас є недостатньою. Для того, щоб порти Великої Одеси працювали у нормальному режимі, нам потрібно десь біля 15 суден на добу – для того, щоб ці три порти працювали на ту потужність, на яку вони розраховані по зерну. За останній місяць заходило біля 2 суден на добу. Зараз вони стали давати трохи більше, але цього недостатньо.
Я думаю, все одно будуть подовжувати цю «зернову угоду» і надалі, але будуть всіляко ставити палки в колеса і заважати працювати.
У зв’язку з цим збільшується вага дунайських портів. Чи зможуть вони стати реальною альтернативою Чорноморському коридору?
Ні, не зможуть, тому що не буде вистачати потужностей цих портів Дунайського кластеру. В першу чергу, туди не можуть заходити судна великої тонажності. Там вантажаться не великі – на 5-10 тис. тонн, а маленькі баржі – десь на 1,5 тис. Друга проблема теж дуже значна – це те, що траса Одеса-Рені не в змозі пропускати таку кількість вантажних автомобілів. На сьогоднішній день вже є великі затори на трасі, ми вже бачимо велику кількість дорожньо-транспортних пригод. Траса потихеньку руйнується, тому що вона не розрахована на таку кількість вантажівок. Тому Дунайський кластер не замінить нам порти Великої Одеси.
Але ми ж можемо збільшити його пропускну спроможність?
На сьогоднішній день це вже робиться, йдуть днопоглиблювальні роботи. Але все одно Чорноморський коридор неможливо замінити. Ми значно залежимо від портів. Тим більше, щоб почала працювати нормально наша економіка, нам потрібно розширити номенклатуру товарів, які будуть їхати через наші порти. Це і експорт металу, руди, також ми залежимо і від імпорту. Треба поновити контейнерні перевезення, а, враховуючи, що ми вже займаємося відновленням країни, – будемо залежати і від будівельних матеріалів.
А що може зробити саме місцеве самоврядування, щоб впливати на цю ситуацію?
Ми ще перед тим, як «зернова угода» запрацювала, провели багато зустрічей з нашими міжнародними партнерами. Я навіть не зможу зараз перелічити ту кількість іноземних партнерів, які відвідали Одесу, і ту кількість перемовин, які ми з ними провели. І генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш приїздив до Одеси, і керівники держав. Тому ми свою роботу тут робили для того, щоб коридор запрацював.
Чим взагалі, кажучи простими словами, займається обласна рада під час війни? Чи змінилися її повноваження?
В Одеській області повноваження ніяк не змінилися, місцеве самоврядування як працювало, так і працює. Навіть додалося роботи у депутатів. За законом про національний спротив саме на органи місцевого самоврядування покладено обов’язки забезпечення потреб територіальної оборони. Тому з найперших днів з початку повномасштабного вторгнення російської федерації ми максимально намагаємось допомагати і забезпечувати наші одеські підрозділи – 122-у, 126-у бригади тероборони – засобами захисту, пально-мастильними матеріалами, екіпіровкою, обмундируванням. На всі звернення, які вони до нас скеровували з запитами про потреби, ми миттєво реагували і допомагали.
Наскільки здатні зараз депутати виконувати свої зобов’язання перед виборцями? Чи стало більше роботи у депутатів у цьому напрямку?
Воєнний стан не обмежив діяльність депутатів саме в нашій області. Наразі наша область не є фронтовою – слава нашим ЗСУ і слава Богу. Тому депутати можуть працювати на округах, допомагати волонтерам, внутрішньо переміщеним особам, Збройним Силам. Дуже багато депутатів обласної ради долучається до цієї роботи. Багато транспорту передано військовим, інших засобів. Свої повноваження депутати можуть виконувати в повному обсязі, що вони і роблять, дякую їм!
Чи з’явилися якісь специфічні запити від виборців у зв’язку з війною?
Так, коли у нас ураження, ракетні обстріли – депутати негайно на це реагують. Наприклад, у тому ж одеському «Тірасі», коли туди було влучання ракети, депутати відгукнулися, допомагали. Дякуючи депутатам ми цей будинок так швидко змогли відновити. Будинок на 80% відновлений не за кошти бюджету, а за кошти небайдужих бізнесменів Одеси, за що я їм дуже вдячний.
Багатьох одеситів цікавить ситуація навколо видавництва «Чорномор’я» і волонтерського центру. Ми чули різні позиції, хотілося б почути й вашу.
Позиція дуже проста. З початку повномасштабного вторгнення директором видавництва «Чорномор’я» був укладений договір на зберігання майна з однією з громадських організацій. Але була домовленість, що після того, як знову запрацюють реєстри, волонтери вже укладуть договір оренди. Тоді громадська організація займала вестибюль видавництва. Втім, згодом реєстри запрацювали, а від волонтерів не було жодної заяви на укладення договору оренди, хоча ми їм неодноразово про це нагадували. А вже через рік, в лютому цього року в електронну торгову систему надійшла заявка від органу державної влади на отримання приміщень в оренду. Ані видавництво, ані обласна рада не мають права порушувати закон України, і на сесії 3 березня було прийнято рішення передати це приміщення йому в оренду. Авжеж, волонтерів попередили про те, що вони мають його залишити.
На мою думку, це штучний конфлікт, чистий піар громадської організації. Якби вони звернулися до управління обласної ради з майнових відносин з запитом про те, що їм потрібно інше приміщення, бо вони хочуть далі працювати, допомагати ЗСУ і плести сітки – ми б одразу ж відреагували на цей запит. Але ніяких запитів, ніяких прохань про надання приміщення до нас не надходило по сьогоднішній день.
Протягом останнього тижня щодо вас особисто з’явилося декілька повідомлень – про порушення кримінальної справи щодо перешкоджання депутатської діяльності і про буцімто якийсь ваш конфлікт з власником ресторану «Дача». Можете це прокоментувати?
Почну з другої половини питання – до ресторану «Дача» обласна рада і я особисто не маю жодного відношення. Ресторан розташований на території санаторію імені Чкалова, який підпорядкований Міністерству охорони здоров’я. Це така маніпуляція зацікавлених осіб. Вони, напевно, спеціально сплутали дві «дачі». Є дача Маразлі, яка знаходиться за цією ж адресою – на Французькому бульварі, 85. Це так званий Будинок представництв обласної ради, який у 2016 році був проданий одній з одеських компаній за 22 млн грн. Там біля 2 га землі біля моря, з будівлями. Прокуратурою на початку цього року було розпочато кримінальне провадження щодо цього. Прокуратура замовила експертизу, якою було доведено, що вартість цього об’єкта була занижена на 102 млн грн. Тому в рамках цього кримінального провадження територія колишнього Будинку представництв була заарештована і передана АРМА. Обласна рада вийшла з пропозицією до АРМА стати управителем цього об’єкту. Наразі одне з наших комунальних підприємств оголошене переможцем, і ми у найближчі декілька днів підпишемо угоду і станемо управителями. Крім того, до обласної ради надійшов лист від прокуратури з пропозицією звернутися до суду щодо розторгнення договору купівлі-продажу даного об’єкту. Ми звернулися до Господарського суду Одеси, чекаємо на засідання і вважаємо, що правда переможе.
Щодо кримінальної справи – я сам дізнався з засобів масової інформації, що на мене начебто є кримінальне провадження. Але це не відповідає дійсності. Депутат Юлія Чухало звернулася з заявою до прокуратури, що їй нібито не дають виконувати її депутатські повноваження. Я можу сказати з цього питання наступне – ані я, ані співробітники апарату обласної ради жодному депутату не обмежуємо їхні права і обов’язки. Кримінальне провадження насправді існує, воно зареєстровано в ЄРДР, але тільки за заявою депутата. Там не є підозрюваними ані Діденко, ані жоден працівник апарату обласної ради. Сподіваюсь, що правоохоронці у цьому питанні розберуться й дадуть правову оцінку.
Раніше на USIonline.com —
Боротьба з корупцією та поміч бійцям: нардеп Олексій Леонов розповів про нові законопроєкти
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.