EXPO 2030: в Одесі представили макет виставки від бюро Zaha Hadid Architects (фото) «фото»

EXPO 2030: в Одесі представили макет виставки від бюро Zaha Hadid Architects (фото)

Проведення міжнародної виставки EXPO 2030 в Одесі відкриє нові можливості для регіону. Зокрема, мова йде про інвестиції в регіон, розвиток логістики та туризму.

Про це йшлося під час брифінгу в Ukraine Media Center Odesa.

Заступник голови Одеської ОВА Роман Григоришин повідомив, що зараз триває передфінальний етап боротьби за EXPO 2030.

Пройшовши цей етап, ми точно будемо учасниками голосування, ми сподіваємось, що так і відбудеться. Всі, хто долучені до проєкту виставки, пройшли надзвичайно важливий і складний шлях, від подачі заявки до викиду росії з процесу. Так, 22 та 23 березня у Парижі проходила дослідницька місія у форматі офлайн та онлайн, під час якої наша команда захищала проєкт-досьє, архітектурний проєкт. Вони під час цієї роботи розглядали усі тонкощі, наприклад, як буде функціонувати потік транспорту, – додав Роман Григоришин.

За його словами, аналогічні дослідницькі місії повинні відбутись в усіх країнах-конкурентах. Вони вже відбулись у Саудівській Аравії, офіційно – в Україні, також невдовзі відбудеться у Південній Кореї та в Римі.

Ми сподіваємось, що Міжнародне бюро, всі учасники делегації увійдуть у наше положення, і дадуть нам шанс дійти до голосування, – заявив заступник голови Одеської ОВА.

Поля зрошення в Одесі обрали як місце проведення EXPO, оскільки це має бути територія у 200 – 300 гектар у межах міста. Перевага України перед конкурентами полягає в тому, що локація в Одесі знаходиться в 15 хвилинах від центру міста.

У свою чергу, голова «Громадської ради EXPO 2030 Одеса» Євген Лєвєнберг розповів, що одна з вимог бюро для кожної країни – це екологічні матеріали для будівництва павільйонів.

Павільйони будуть будувати з металу, карбону, пластику, а весь дах буде усіяний сонячними панелями. Таким чином, уся виставка буде цілком самостійно себе забезпечувати – світлом, теплом, прохолодою. Проєкт для Одеси розробило у подарунок бюро Zaha Hadid Architects . До повномасштабної війни ми вели перемовини і це коштувало купу грошей, але після початку вторгнення росії в Україну вони сказали, що вірять у нашу мужність, що хочуть стояти поруч з переможцями, – поділився Євген Лєвєнберг.

Він також додав, що всіх цікавить питання із Об’їзною дорогою. Зараз її планують побудувати за територією EXPO 2030, у глибині полів зрошення.

Дорога з’єднає Клеверний міст та буде продовжена за авторинок «Куяльник». Друге питання – це Хаджибейська дамба. Якщо ми подивимось на макет, то побачимо, що центральний павільйон розташований на дамбі, тому дамба буде повністю модифікована, повністю переболять шлюз, який тримає воду. Також повністю перероблять та замінять занурені насоси. Це все зможе вирішити екологічну проблему нашого регіону та міста, – підсумував голова «Громадської ради EXPO 2030 Одеса» Євген Лєвєнберг.

Директорка департаменту економічної дипломатії МЗС України Олександра Василенко розповіла, що у Парижі під час проведення оціночної місії Міжнародного бюро виставок щодо оцінки готовності заявки України залучили всі можливі ресурси.

Для України EXPO 2030 в Одесі – це є топ-пріорітет, оскільки ця подія показує Україну зовсім з іншого, сильного боку. Показує, що Україна готова не тільки говорити, а й робити “крейзі” речі. І увесь світ має побачити, що Україна – це, перш за все, сильна, економічно-стабільна процвітаюча держава, яка базується на своїх фантастичних людях, які доводять усьому світу, що ми можемо вистояти і не зламатись під будь-яким тиском. Насправді, дипломатичні переговори тривають, EXPO – це питання серйозне та імідживе, питання залучення інвестицій та відкриття країни світу, – додала Олександра Василенко.

За словами директорки департаменту економічної дипломатії МЗС України, це дозволить прийти в Україну різним бізнесам, які побачуть тут можливості, знайдуть надійного партнера.

Це така з нашого боку гарантія того, що Україна готова вкладатись навіть зараз під час війни, економічної кризи, у розбудову майбутнього. Проведення EXPO – це не просто виставка, це розвиток і логістичний, і туристичний, і економічний, – резюмувала Олександра Василенко.

Радник прем’єр-міністра України Кирило Криволап впевнений, що ідея проведення EXPO 2030 є дуже вдалою. Завдяки виставці до 10 мільярдів доларів буде вливатись лише в економіку регіону (ВВП до вторгнення був 200 млрд доларів на всю Україну).

На момент 2030 року можна уявити, що Україна напевно вже буде частиною Європейського союзу, що це вже буде майже фінальна стадія проєкту з українського відновлення, і EXPO стимулює та підсилює усі ці процеси, залучаючи інвестиції. Ми очікуємо в Україну до 14 мільйонів туристів, – нагадаю, що до 2013 року наш пік по туристам був 24 мільйони. Тому 14 мільйонів додатково, це дуже потужний вплив на економіку регіону, – зазначив Кирило Криволап.

Голова президії громадської ради ЕКСПО 2030 Одеса Вадим Мороховський підкреслив, що одна зі справедливих речей, які мають бути після перемоги України над агресором – це проведення EXPO 2030.

Це можливість показати всьому світу, що ми готові жити далі, перемагати та процвітати, і бачити цілі. І проєкт – це показник того, як це сприймають у світі, коли найбільше дизайнерське архітектурне бюро робить такий проєкт, коли поруч із нами на місії вони захищають ідею проведення в Одесі саме EXPO 2030. Ви бачите чудові павільйони і планування, а це можливість не лише проведення 6-місячної виставки, це можливість появи нового мікрорайону, нових наукових інституцій, сучасних лікарень, чудова можливість для туризму, – підсумував Вадим Мороховський.

Зазначимо, досьє України можна буде побачити на офіційному сайті EXPO, але лише після роботи дослідницької місії і висновку виконавчого комітету. Орієнтовно – це початок червня.

Нагадаємо, EXPO – це можливість привернути увагу туристів з усього світу та стати майданчиком, на якому країни демонструють найпередовіші досягнення. Наприклад, у 2015 році виставку в Мілані відвідали понад 20 млн осіб.