Екоцид: чим загрожує Чорному морю підрив рашистами Каховської ГЕС «фото»

Екоцид: чим загрожує Чорному морю підрив рашистами Каховської ГЕС

Під загрозою опинилась екосистема Чорного моря внаслідок дій російських терористів, які уночі підірвали Каховську гідроелектростанцію. Під загрозою не лише Україна, а й інші чорноморські країни, такі як Румунія, Болгарія та Туреччина.

Українська Служба Інформації зібрала інформацію щодо масштабної катастрофи на Херсонщині та наслідків теракту для Чорного моря. 

У ніч на вівторок, 6 червня, о 02:50 російські терористи здійснили внутрішній підрив конструкцій Каховської ГЕС. У зоні підтоплення – близько 80 населених пунктів. 

Членів РНБО під час екстреного засідання проінформували, що у Дніпро потрапило щонайменше 150 тонн машинного мастила, є ризик подальшого витоку ще понад 300 тонн. Зазначимо, Дніпро впадає у Чорне море.

Радниця з питань комунікацій керівника Офісу Президента України Дар’я Зарівна зазначила, що можна говорити про екоцид Чорного моря. 

На жаль, екологічний тероризм росіян внаслідок підриву Каховської ГЕС загрожує різким опрісненням Чорного моря. Ми можемо говорити про екоцид Чорного моря – під загрозою його екосистема, – написала радниця у Telegram.

Проєкт UA War Infographics зробив інфографіку, показавши потенційні наслідки російського знищення греблі на Каховській ГЕС.

Понад мільйон українців залишаться без питної води. Загроза епідемії у Чорноморському регіоні. Масовий мор риби, птахів та інших видів, – зазначили в інфографіці. 

Також УСІ зв’язалась із доктором біологічних наук Павло Гольдіним. За його словами, Чорному морю загрожує не опріснення, а сильне забруднення.

Під час брифінгу в Media Center Odesa коментар щодо ситуації надав і одеський еколог, голова ГО «Зелений лист» Владислав Балінський

За його словами, рівень води піднявся набагато вище, ніж це можливо внаслідок дій природних чинників. Зараз мова йде саме про техногенну катастрофу. 

Якщо коротко, наслідки будуть жахливими. Фактично весь біоценоз, екосистема, степові ділянки будуть затоплені і змиті. Ця стійка система біоценозу, яка утворилась за сотні років, буде знищена потоками води, грунт також змиє у море, – пояснює Владислав Балінський. 

Він також підкреслив, що у результаті потрапляння у Дніпро сотень тонн машинного мастила, яке витече і в акваторію Чорного моря, ці наслідки відчують не лише в Україні, а і в інших чорноморських країнах.

У першу чергу, це Румунія, оскільки течія здійснюється від Дніпро-Бузького лиману у бік Одеси і далі, це вздовж берегова течія. Машинне мастило це лише маленька частина того, що потрапить у море у результаті цього теракту. Насправді, мова йде про сотні тисяч тонн грунтів. Перш за все, побоювання викликають токсичні мули (також і сапропель), що накопичилися за десятки років на дні Каховського водосховища. Їх підхопить потік і вони змиватимуться в море. Плюс – ці мули з хімічними речовинами, тому що плавнева система бере на себе функцію затримки. Вона очищує та затримує всі важкі метали, хімічні забруднювачі, які за течією змиваються вниз. Вода все це змиє в Чорне море, все узбережжя перебирає все це масштабне забруднення. Ця вздовж берегова течія омиває Одеську затоку, Болгарію, Румунію, Туреччину, – підкреслив Владислав Балінський. 

Еколог також додав, що внаслідок війни страждають всі території Херсонщини, нацпарки, Асканія-Нова, Кінбурзька коса, тощо. 

У цьому випадку мова йде про повне знищення ландшафту. Як мінімум по 30 видів тварин та рослин на цій території були занесені до Червоної книги, – підкреслив голова ГО «Зелений лист». 

В Українському науковому центрі екології моря розповіли УСІ, що внаслідок підриву машинного відділення Каховської ГЕС відбувся витік машинного масла. За попередніми оцінками, обсяг виливу складає від 400 до 600 тон.

Каховська ГЕС розташована на відстані 90 км від Дніпровсько-Бузький лиману, а швидкість течії складає близько 24 км на годину. Це означає, що за 4 години забруднення може досягти лиману, — заявили екологи.

У науковому центрі пояснили — модельні розрахунки показують, що за кілька днів забруднення може дійти до Чорного моря.

Для того, щоб зробити прогноз стосовно кількості нафтопродуктів, які потраплять в Чорне море, необхідне детальне моделювання з урахуванням всіх джерел забруднення. Така модель має враховувати швидкість розповсюдження води з водосховища, а також площі затоплення, — зазначили у центрі.

Можливі екологічні наслідкі екокатастрофи включають:

• Забруднення води: масло, яке потрапило до води, може негативно вплинути на водний біотоп і та унікальну флору та фауну, яка є нижче за течією. Воно може також вплинути на якість води для людей і домашніх тварин.

• Забруднення ґрунту: нафтопродукти, які потрапили на ґрунт, можуть спричинити забруднення ґрунту і негативно вплинути на рослинність.

• Вплив на морське середовище: частка нафтопродуктів може потрапити до Чорного моря, що вимагає детального моделювання для прогнозування впливу на морське середовище.

• Вплив на дику природу: забруднення води і ґрунту негативно впливає на дику природу, зокрема птахів, рибу та інших водних тварин.

Щоб усунути ці наслідки та мінімізувати шкоду, наразі вживають необхідні заходи, включаючи ліквідацію наслідків виливу, очищення забруднених ділянок і відновлення пошкоджених екосистем, — підсумували в Українському науковому центрі екології моря.

У свою чергу, Юлія Мархель, лідерка екоруху України Let’s do it Ukraine, наголосила на важливості долучитись до подолання наслідків екоциду. 

В Україні відбулась глобальна катастрофа, екоцид, руйнування Каховської ГЕС, що призведе до непоправних наслідків. Довкілля не має кордонів, тож наслідки воєнних дій в Україні відчуватиме весь світ. Одномоментне зменшення води у величезному водосховищі призведе до мало-передбачуваних екологічних наслідків: евакуація громадян, загибель великої кількості риби, заболочення осушених земель і зміна кліматичного режиму регіону, – йдеться у матеріали на сайті екоруху Let’s do it Ukraine. 

За інформацією Укргідроенерго, очікується спустошення водосховища впродовж наступних 4 днів. Як пояснила Юлія Мархель, витече вся акумульована вода і залишиться тільки природне русло Дніпра. 

Варто зазначити, що подібну ситуацію Україна переживала і під час Другої світової. У 1941 році у Запоріжжі після отримання інформації про прорив німецьких військ НКВС підірвали Дніпровську ГЕС. Тоді це призвело до загибелі людей, масштаб катастрофи був більше, оскільки прорвало і дамби, які нижче за течією. 

У 1944 році розпочалося відновлення гідроелектростанції, і в березні 1947 року перший агрегат Дніпровської ГЕС ввели в експлуатацію. Вже 31 серпня 1949 року — шостий агрегат. У 1950 р. став до ладу останній дев’ятий гідроагрегат електростанції.

УСІ нагадує, підрив дамби Каховської ГЕС викликав масштабну екологічну катастрофу.

Раніше на USIonline.com

Перші наслідки підриву дамби Каховської ГЕС – відео

Підрив дамби ГЕС викликав масштабну екологічну катастрофу: люди рятують тварин (фото, відео, аудіо)

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.