Екологи відновили водопостачання у Придунайських озерах: що зробили «фото»

Екологи відновили водопостачання у Придунайських озерах: що зробили

Відновлення екосистеми водойм в українській Бессарабії вдалось здійснити в умовах воєнного стану.

Про це під час брифінгу у Медіацентрі Україна – Одеса розповів директор департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації Павло Буланович.

Через критичний стан та посуху Придунайських озер на Одещині екологи розпочали приймати реанімаційні заходи для підтримання рівнів основних озер Катлабух і Китай, які наповнюють меліоративні системи в регіоні. Для збереження природних територій Одеська обласна військова адміністрація затвердила регіональну програму з охорони довкілля. На відновлення майже зниклих водоймів дельти Дунаю на території Ізмаїльського та Болградського районів було виділено 12 млн гривень субвенції з державного бюджету.

Роботи були проведені минулого року. До озера Катлабух було перекачано майже 46 млн кубічних метрів води, до озера Китай – майже 10. Це дозволило знизити мінералізацію, що дало змогу використовувати воду для поливу для сільгоспвиробників, – розповів Павло Буланович.

Суттєво на водообмін у водоймах впливали й старі і забиті канали та дамби вздовж берегів річки Дунай. Один з них – канал і шлюз регулятор «Громадський», який був побудований у 60 роках минулого століття. Капремонт споруди проводили в 1992 році, зазначили спеціалісти, тоді як саме розчищення протоки каналу проводилась майже 30 років тому. На початок робіт, пояснюють експерти, канал був замулений майже повністю. Оновлення систем протоки каналу для поліпшення водообміну озер Придунавʼя спеціалісти Ізмаїльського управління господарства провели з жовтня 2022 року по травень 2023 року: їм вдалось капітально розчистили канал протяжністю 3,5 кілометри. Під час робіт екологи вилучили 85 тис. кубометрів ґрунту з річки.

В теперішній час канал «Громадський» функціонує, поповнює водою систему озер, – наголосив еколог.

Зазначимо, система водорегулювання Придунайських озер була побудована у 60-70 роках минулого сторіччя. В останні роки внаслідок зміни клімату, зокрема через високі температури повітря і суцільні посухи, озера майже пересохли й перетворилися на суцільну пустелю.

Спеціалісти також повели реконструкцію водопропускної споруди для оздоровлення екосистеми озер Катлабух, Лунг, Саф’яни, Старонекрасівські плавні.

Ці заходи дозволили значно підвищити водопостачання до водойм самопливом до ріки Дунай вже на весні 2023 року. Тобто ще роботи не були закінчені, але той ефект, якій ми очікували від робіт, вже був в процесі проведення робіт, – розповів Буланович.

Таким чином екологам вдалося забезпечити питне водопостачання і зрошення для аграрного сектора, а також зберегти екосистеми та біорізноманіття видів на особливо цінних природних територіях.

Окрім того, проблемною залишається ділянка Кислицького гирла Дунаю. Построєна румунською стороною Тульчинська дамба перекрила дві третини природної ширини Кілійського гирла та привела до звуження її ширини, що знизило стік об’єму Дунаю майже наполовину. Одеські спеціалісти вже розроблений великий проєкт з відновлення гідрологічної інфраструктури, який затверджений Міндовкіллям та дозволить розчистити Кислицький рукав. Його планують реалізувати з європейськими експертами, кращу пропозицію оберуть під час міжнародного конкурсу Interect Next Romania-Ukraina 2021-2027. Роботи з розчищення планують розпочати вже наступного року.

Нагадаємо, що посуха 2021 року призвела до катастрофічного падіння рівня води у всіх Придунайських озерах. Наприклад, майже повністю висох північний лиман озера Кагул, що розділяє села Лиманське та Нагірне Ренійської громади.

Раніше на USIonline.com

У дельті Дунаю на Одещині підвищився рівень води

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.