Долар буде по 46 гривень, а гривню «переприв’яжуть» до євро, – економіст розповів про головні події 2025 року (відео)
Ціни і податки зростають, а українцям доводиться затягувати паски. Економіка України третій рік функціонує в умовах повномасштабного вторгнення росії.
Про головні економічні показники і події 2024-го року і те, до чого варто готуватися гаманцям українців в 2025-му Українська Служба Інформації поговорила з Володимиром Дубровським, старшим економістом CASE Україна.
Якщо говорити про інфляцію, як вона змінилася порівняно з 2023 роком і якою може стати у 2025-му?
Інфляцію в Україні можна вважати світовим рекордом з низької інфляції в умовах повномасштабної війни. Як правило, країни, які потрапляють в аналогічну ситуацію, мають двозначні і навіть трьохзначні показники.
У нас інфляція була двозначною в 2022-му році, на початку війни (понад 26%). І це зрозуміло, адже це був шок для всіх і економіка не стала виключенням. В 2023-му році її фіксували на рівні до 13%. В 2024-му році показник перевищив 10%. Це не катастрофа, але відчутно неприємно.
В 2025-му всі прогнозують, що інфляція буде помірною. Адже Нацбанк має для втілення такого прогнозу всі засоби, і, сподіваємося, що він зможе їх застосувати.
Проте будь-які прогнози впираються в найголовніше, – що буде з фронтом, що буде з обстрілами, що буде з міжнародною підтримкою. І тут можна закладати різні припущення, – від помірного показника до гіперінфляція.
Але якщо все буде більш-менш в межах базового сценарію, тобто буде зберігатися іноземна підтримка, буде відносно стабільна ситуація на фронті і не буде повного колапсу інфраструктури, можна говорити, що, скоріше за все, інфляція дещо сповільниться. Хоча до 5% вона все ж таки не знизиться. Це було б надто добре, щоб бути правдою. Найімовірніше показник коливатиметься на рівні 7-9%.
Які висновки можна зробити з бюджету України на 2025 рік?
Варто розуміти, що в 2024 ми пройшли дуже близько повз велику халепу. Прогноз МВФ щодо України виходив з того, що до середини 2024 якщо війна і не закінчиться, то, принаймні, інтенсивність бойових дій значно знизиться. І, відповідно, в бюджет закладалися витрати, які не передбачали продовження активних бойових дій. Але в 2024 війна не просто не вщухла, а навпаки, – інтенсифікувалася. Мобілізація, активізація бойових дій на сході країни і всі інші процеси потребували великих грошей.
І повага нашим партнерам і українському уряду, що цей період пройдено навіть без друку додаткових грошей.
На 2025-й рік така халепа не передбачається. Адже, міжнародні організації виходять з припущення, що війна триватиме. Відповідно цьому і партнерська допомога планується на відповідному рівні. Зокрема, за рахунок російських грошей. І тут ми навіть в кращій ситуації, ніж були в 24-му році, тому що ці гроші, на відміну від звичайної допомоги від партнерів, можна буде витрачати на будь-які потреби, в тому числі на фінансування наших військових і закупівлю вітчизняної зброї. В цьому сенсі я дивлюся в 2025-й рік доволі оптимістично.
Але, зрозуміло, що і соціальні стандарти в 2025-му через війну вирішили не підвищувати. Не пріоритетні бюджетні витрати, на кшталт благоустрою, знову доведеться відкласти. Крім того, ми маємо і підвищення податків. Хоча, як на мене, доволі символічне. Зверніть увагу, що у ворога з цими питаннями справи набагато гірші.
Тому треба розуміти, що для ситуації такої війни в економічному сенсі ми живемо дуже-дуже непоганим життям.
Навіть журнал The Economist нещодавно опублікував статтю про те, що Україна в економічній війні перемагає росію. У нашого ворога вже почалися економічні негаразди, пов’язані з війною. А в Україні, невраховуючи шоку 22-го року, все більш-менш стабільно. За що вкотре варто подякувати нашим партнерам. Так, можливо, вони не надали стільки зброї, як нам хотілося б. Але економіку України точно врятували.
Ви згадали про підвищення податків. Яку користь бюджету України в 2025-му принесе цей крок?
Це рішення ухвалювалося тоді, коли у партнерів ще не було визначеності з наданням допомоги за рахунок російських грошей. Тому про всяк випадок треба було закласти в бюджет хоч якусь подушку безпеки на 2025-й рік. На жаль, як на мене, не в оптимальний спосіб. Не розумію, навіщо було підвищувати саме цей військовий збір, який є податком на доходи громадян. Це один з найшкідливіших податків і це один з тих податків, від яких найбільше ховаються. Якщо не найбільше. У мене є єдина гіпотеза, яка полягає в тому, що це такий символічний жест в бік наших партнерів: мовляв, бачите, українці теж страждають?
Небагато технологічніше і легше для економіки було б підвищити на кілька відсотків ПДВ. Це було б фактично непомітно і принесло би набагато більше бюджетних надходжень. Від ПДВ ухиляються набагато менше. Але зробили те, що зробили.
Які фінансові гарантії від партнерів ми маємо на 2025 рік і якою мірою вони підтримають нашу економіку?
Ми вже маємо фінансування на весь 2025-й рік. Що стосується допомоги за рахунок російських грошей, то важливо, що йдеться вже не про відсотки від цих активів, а про кредит. Під заставу цих активів і з погашенням кредиту за рахунок цих відсотків. Тобто цей кредит Україна не муситиме погашати. Тільки в тому разі, якщо Україна отримає російські гроші в якості компенсації. В такому випадку за рахунок цих грошей ми і погасимо кредит.
Тобто кредитом ця допомога називається формально. Фактично ці гроші не повертаються, а надаються нам назавжди.
Які прогнози на 2025-й рік маєте щодо курсу валют?
Саме курс валют на 2025-й рік піддається прогнозування. Адже він зараз визначається не ринковими факторами, а політикою Національного банку. Україна зараз не має позитивний або біля-нульовий баланс зовнішньої торгівлі. Ми отримуємо великі гроші на капітальний рахунок і багато чого імпортуємо. Тому фактично курс підтримується не ринковими механізмами, а інтервенціями Національного банку. І він їх дозує, щоб зберігати, так би мовити, плавну девальвацію, яка більш-менш відповідає темпам інфляції.
Правда в тому, що якщо інфляція в країні є, а девальвація не відбувається, то виходить так, як це було, наприклад, в середині 2000-х років чи в часи Януковича, коли наші товари стають просто не конкурентноздатними. Як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках. І це дуже сильне б’є по економіці. Тому політика Національного банку є правильною. Це поступова передбачувана девальвація.
І, оскільки резервів Національного банку дуже багато і допомога від партнерів надходить ритмично, то я оптимістично дивлюся на перспективу втримувати таку плавну девальвацію. Гадаю, в 2025-му її можна очікувати на рівні до 45-46 гривень за доллар на кінецю року. Думаю, що Нацбанк не дарма закладає саме такі показники і що він їх витримає.
А що буде з євро?
На сьогоднішній день гривня прив’язана до доллара. Хоча розглядається варіант переприв’язати її до євро. Зараз ситуація така, що долар і євро майже зрівнялися. Але це ті рухи, які не залежать від нашої внутрішній політики, вони залежать від того, що відбувається на світових ринках. Сьогодні долар відчутно укріпився. Через перемогу Трампа, через інші фактори. І незабаром долар і євро мають зрівнялися.
Що буде далі, – мені важко передбачити. Допоки гривня прив’язана до долара, то курс євро визначатиметься курсом долара. Якщо буде прийняте рішення про прив’язку гривні до євро (що це логічно, зважаючи на те, що наш головний партнер – Європейський Союз), буде, відповідно, прив’язка до євро, а долар вже буде коливатися в більших межах.
Як Ви оцінюєте вірогідність того, що в 2025-му році гривню “переприв’яжуть” з долара до євро?
Я оцінюю таку вірогідність доволі високо. Тому, що, як я вже зауважив, це логічно, – коли валюта країни більш-менш прив’язана до валюти її основних партнерів. Інша річ, що психологічно у нас люди звикли рахувати курс до долара, бо так було понад 30 років. Є багато контрактів, укладених в доларах. З тим самим Китаєм, наприклад, трагують в доларах. Це, власне, і стримує сьогодні Нацбанк від того, щоб “переприв’язати” гривню до іншої валюти. Але така ідея вже в публічному просторі циркулює і це означає, що робота всім цьому напрямку ведеться.
Якщо це відбудеться, як цей процес відіб’ється, якщо взагалі відіб’ється на економіці Україні і на пересічних українцях?
Я думаю, що дуже слабко. Тобто, окрім сути психологічного ефекту, про який я сказав, особливо нічого не зміниться. Це трошки полегшить розрахунки для наших компаній, які мають зовнішньоекономічну діяльність саме з Європейським Союзом, тому що у них буде більш передбачуваний курсу. Відповідно, дещо ускладниться ситуація для тих, хто торгує в доларах. Але все це – не критичні процеси. Їх вплив на економіку не можна порівняти, наприклад, з обстрілами інфраструктури. Для України в ситуації повномасштабної війни, я думаю, що це пройде майже непомітно.
Які економічні поради Ви могли б дати українцям в 2025-му році?
Працювати і заробляти. Бажаю всім в 2025-му році гарних заробітків, збільшення зарплат, збільшення доходів. А ще раджу інвестувати. В Збройні Сили України.
Матеріал підготувала Наталія Костенко.
Раніше на USIonline.com —
Здорожчання цигарок на 40 гривень призведе до ще більшого розвитку чорного ринку (відео)
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.