Для захисту тварин: орнітологи розпочали кільцювання пташенят білих лелек під Одесою (фото, відео)

Для охорони та дослідження одного із найдавніших символів України — білого лелеки — одеські орнітологи спільно з енергетиками ДТЕК продовжують кільцювання цих птахів.

Як проходить процес кільцювання лелечат, бачила кореспондентка Української Служби Інформації Наталя Довбиш.

У межах проєкту енергетики допомогли орнітологам окільцювати лелеченят в 10 гніздах, які розташовані на електроопорах в селі Михайлопіль Одеського району. До пташиних помешкань фахівці дісталися на автопідйомниках: вони дістали з домівок пташенят, окільцювали спеціальними металевими та пластиковими кільцями, та повернули їх у звичне місце.

Ми міряємо пташенятам довжину крила – 42 см. Для того, щоб зрозуміти на якому етапі росту вони знаходяться. І дзьоб ми теж міряємо, щоб розуміти, як розвиваються ці птахи. Щоб знати хоча б їх приблизний вік, – розповів доктор біологічних наук, орнітолог Андрій Бокотей.

Це суспільна праця із польськими енергетиками, екологічний проєкт Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego (МТО) по кільцюванню білого лелеки. З 2019 року ми почали зберігати біорізноманіття, в 2021 році це стало великим проєктом “Лелеченьки”. За 4 роки ми встановили понад 200 платформ. Навіть за період повномасштабного вторгнення – це за шістнадцять місяців, ми встановили понад 60 платформ, – зазначила головний фахівець з охорони навколишнього середовища департаменту з охорони праці ДТЕК Одеські електромережі Юлія Лукасевич.

Дізнатись стать пташенят після народження і до періоду відкладення яєць у дорослому віці – неможливо, пояснюють орнітологи, тому у них беруть генетичний аналіз.

Ми беремо в кожного маленьку пір’їнку, яку потім передаємо в генетичну лабораторію, і нам дають інформацію про те, якої статі ці пташенята. Тож співвідношення між самцями і самками повинне бути вирівняно, тоді популяція вважається стабільною і успішною. Цей процес потребує постійного контролю, – зазначив Андрій Бокотей.

Кільцювання допомагатиме у наукових дослідженнях та для захисту птахів, адже орнітологи зможуть відслідковувати долю лелек та спосіб їх життя, міграцію, виявляти гнізда, яким загрожує небезпека на опорах ліній електропередачі, і спільно з енергетиками усувати загрозу.

Своєю чергою, енергетики допомагають зберегти лелекам гнізда. Під час таких рейдів вони укріплюють домівки птахів спеціальними металевими конструкціями, які фіксують гнізда дещо вище електроліній. Це захищає помешкання птахів від руйнування та пожежі.

Це забезпечує наших клієнтів постійним електроспоживанням, а птахів просто убезпечує від струму та замикання. Також пташенята знаходяться далеко від проводів, особливо коли вони вчаться літати. Істотно зменшилася смертність пташенят, коли стали укріплювати гнізда, – пояснила Юлія Лукасевич.

За останні 100 років  білий лелека повністю зник з півночі Франції, Бельгії, Нідерландів, Данії, заходу й півдня Німеччини. В Україні їх чисельність одна з найбільших і становить близько 30 тисяч пар. По оцінках фахівців-орнітологів, в усьому світі наразі налічується близько 160 тисяч пар цих птахів.

Раніше на USIonline.com

Підрив Каховської ГЕС: до Одеси потрапили унікальні види (фото)

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.