Дефіцит снігу: від Одеси до Карпат зими стали теплішими (фото) «фото»

Дефіцит снігу: від Одеси до Карпат зими стали теплішими (фото)

В Україні через глобальне потепління середня температура взимку зростає швидше, ніж у світі, що призводить до дефіциту снігу та нестабільного клімату. Відсутність снігу негативно впливає на природу, сільське господарство, тваринний світ і зимовий туризм. Сніг має критичне значення для екосистем, адже захищає ґрунт від морозів, насичує його вологою та забезпечує укриття для тварин. На Одещині цьогоріч снігу майже не було, сніг зараз тільки в Карпатах, проте й там небагато.

Кореспонденти Української Служби Інформації підготували фоторепортаж із засніженими скелями Довбуша, аби розповісти про важливість снігу. До речі, цими вихідними відзначали всесвітній день снігу.

До всесвітнього дня снігу, який започаткували любителі спорту, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів повідомило: в Україні зими значно змінилися. Якщо раніше зима була сезоном морозів та хуртовин, то зараз погода часто нагадує пізню осінь чи ранню весну. Головна причина – глобальне потепління.

Україна входить до регіонів планети, де протягом останнього десятиріччя зростання температури відбувалося найвищими темпами. За останні 60 років підвищення середньої температури на нашій території відбувалося майже у 2,5 раза швидше, ніж загалом у світі, – розповіла Міндовкілля завідувачка лабораторії прикладної кліматології Українського гідрометеорологічного інституту Світлана Краковська

Кліматична зима в Україні починається, коли середньодобова температура повітря опускається нижче 0 °C і залишається на цьому рівні. Ще 25 років тому вона настає майже одночасно з календарною зимою. Сьогодні ж, через наслідки глобального потепління, зими фактично зникли.

Щоправда, на тлі досить високої температури можуть траплятися короткочасні хвилі екстремальних морозів або аномально сильні хуртовини, які паралізують інфраструктуру – і це теж прояви зміни клімату. Через глобальне потепління клімат став «розхитаним» і непередбачуваним, відхилення від норм значно збільшуються. Тобто на тлі безсніжної зими можуть траплятися аномальні погодні явища, коли тепла плюсова температура за кілька днів змінюється короткочасними, але дуже сильними морозами, які прориваються до нас з Арктики, – пояснює науковиця.

Стабільний сніговий покрив трапляється рідко та тримається недовго. Сніг зараз є тільки в Карпатах.

Сніг – це не лише про красу зими, а й про життєво важливі екосистеми. Піклуючись про клімат, ми допоможемо зберегти сніг, який захищає природу, поліпшує врожайність і підтримує тваринний світ. 2025 рік оголошено роком кріосфери, щоб підвищити обізнаність про важливість льодовиків, снігу та льоду для планети. Це ще одна нагода замислитися про роль кожного у збереженні клімату.

Раніше на  USIonline.com

Екологи відслідкували осінні міграції пеліканів у Причорномор’ї (фото)

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.