Чи будуть вимикати світло в Одеській області: що розповіли енергетики
Наразі у підприємств є графіки добровільного вимикання енергії. Але всі споживачі повинні продовжити економити ресурси у пикові години, тоді аварійні вимкнень можна буде уникнути. Якщо ж все-таки відключення енергії будуть, обіцяють, що не більше ніж на 4 години. Також про відключення обіцяють заздалегідь повідомяти на офіційних каналах ДТЕК.
На всі питання відповів генеральний директор ДТЕК «Одеські електромережі» Дмитро Григор’єв, повідомляє Українська Служба Інформації.
Чому в Україні треба економити енергоресурси?
Другий тиждень поспіль ворог обстрілює енергообєкти нашої країни. Дуже багато об’єктів пошкоджені і зараз знаходяться або у стані руйнації, або у стані аварійних ремонтів.
Які протиаварійні графіки маємо зараз? І що станеться, якщо це не спрацює?
Зараз через війну введені лише два графіка – обмеження електроспоживання (і це розповсюджується лише на підприємства) та обмеження споживання електричної потужності (і це розповсюджується також лише на промислову галузь). При цьому електроспоживання в Одеській області внаслідок війни і так скоротилося на 20%.
48% споживання електроенергії доводиться саме на підприємства. Вони виконують обмеження самостійно, але ми слідкуємо за цім. Наразі підприємства з розумінням до цього ставляться та виконують ці розпорядження.
Якщо ці обмеження будуть не ефективними, тоді введуть відключення. Вони можуть бути введені по розпорядженню Укрєнерго нашими диспетчерами, цей графік складається на 30% споживання за режимний день. Це 4 години, і ми повинні змінювати споживачів. Якщо і цей графік не покаже ефективність, тоді вводитимеся спеціальні аварійні відключення – на цілі райони. Якщо і цей графік не спрацює, тоді спрацює протиаварійна автоматика, яка самостійно приймає рішення, що потрібно відключити.
Що стосується сьогодення – після обстрілів є дуже багато підстанцій, які виведені з ладу, є об’єкти, які зовсім не працюють, тому що було пряме влучання, і є випадки, коли енергію не можна передати в іншу область.
Якщо відключень не уникнути, коли про це дізнається населення та де? Чому графік не можна опублікувати зараз, щоб люди вже могли підготуватися?
Ми готові до будь-якого розвитку подій. Наприклад, до застосування будь-яких інших графіків, і якщо поступить команда вимикати електроенергію, ми про це повідомимо через офіційні джерела – це наш офіційний сайт, вайбер, телеграм і сторінка у Facebook, а також на сайті військової адміністрації і органів самоврядування. У разі такої потреби розповсюдять інформацію про відключення: де, скільки часу це триватиме і хто наступний. Але якщо це доведеться запровадити, електроенергія буде відсутня не більше 4 годин.
Якщо зараз опублікувати графік – він може виявитися не достовірним. Графік відключень має 10 черг. Для того, щоб попереджувати про відключення певного будинку, потрібно знати час, обсяг та кількість черг, на який воно вводиться. У нас є список на всі 10 черг, але коли цей графік застосують, ми з цього великого списку візьмемо лише частину – щоб не захаращувати інформаційний простір та щоб не було хибної інформації. Тому ми це зробимо тільки коли стане відомий обсяг та кількість черг.
Чому і зараз іноді вимикають світло в деяких будинках?
Не зважаючи на таку важку ситуацію, ми продовжуємо готувати наші мережі до осінньо-зимового періоду. Ми продовжуємо проводити планові ремонти, у зв’язку з цим наші споживачі скаржаться на те, що в них відсутня електрика. Але якщо до нас звертаються, ми у повідомленні говоримо, коли напруга з’явиться. Нам залишилося виконати біля 15% ремонтних робіт для того, щоб підготуватися до осінньо-зимового періоду.
Як допомогти енергетикам впоратися з кризою?
У пікові часи – зранку та ввечері – потрібно економити електроенергію. Знижуючи споживання, ви допомагаєте енергетикам та допомагаєте собі. Тому що тоді зникає загроза застосовуватння відключень. В деяких районах Одеси споживачі вимкнули навіть вуличне освітлення, але є заклади, у яких продовжує світитися реклама, вітрини, тощо. Тобто багато хто відгукнувся, але не всі.
Чи може допомогти зелена енергетика?
Одещина багата на вітер та сонце, та дійсно дуже багато підприємств виробляє зелену енергію. Є такі, які виробляють енергію з біогазу, які займаються утилізацію відходів власного виробництва і генерують енергію в мережу. Але потрібно розуміти: щоб вони працювали, потрібно, щоб в електричній мережі була будь-яка енергія для того, щоб ці підприємства синхронізувати з мережею. Не всі компанії здатні підніматися з нуля, навіть не всі зможуть запуститися з генератора. На деяких ми вже готові до випробувань, але ці підприємства повинні отримати дозвіл від тих, які виробляють їх обладнання, у деяких є гарантійні зобов’язання. Але пройшли перемовини і з деякими з них, ми готуємось проводити експерименти, щоб зрозуміти, чи в змозі вони нам допомогти.
Чи правда, що краще використовувати важкі прилади вночі? І чи не змістить це пік завантаження на нічний час?
Ні, не змістить. Тому що різниця між піковим споживанням та ночним – майже в 2 рази. Якщо ми перенесемо своє навантаження на нічний час, то ми теж допоможемо працівникам електростанцій. Є країни, у яких це дуже розвинута система, і дійсно їх споживання лінійно.
Раніше на USIonline.com —
Одеситів закликають економити світло: які прилади не варто вмикати ввечері
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.