Чому в Одеській області все ще не застосовують графіки вимкнень світла і до чого тут ПМР? «фото»

Чому в Одеській області все ще не застосовують графіки вимкнень світла і до чого тут ПМР?

В Одеській області третю добу тривають екстрені відключення світла. Найскладнішою ситуація залишається в Одесі та Одеському районі, - все через мережеві обмеження. І хоча за повідомленням ДТЕК вся критична інфраструктура заживлена, одесити з нетерпінням чекають на появу електроенергії в домівках. Дехто нервує: «Чому так довго?», «Та вже хоч би графіки ввели!».

За поясненнями щодо поточної ситуації з електроенергією і перспектив її появи у квартирах і будинках одеситів Українська Служба Інформації звернулася до енергоменеджера Віталія Савича.

Чому Одеська область така вразлива до ударів ворога?

Ми часто чуємо про те, що в Україні функціонує об’єднана енергосистема. Тобто, що система, так би мовити, закільцьована. Насправді це не зовсім так. Якщо подивитися на карту країни, то Одеська область до цього «кільця» не входить. А є певним відгалуженням від цієї об’єднаної енергосистеми.

Раніше був амбітний план з’єднати Запорізьку АЕС з Одеською областю. Тому в місті Каховка була побудована велика підстанція за гроші Європейського банку реконструкції та розвитку. Планувалося заживити її, побудувати таку ж підстанцію під Подільськом, біля Роздільної, і з’єднати нашу область з ЗАЕС. Але почалось повномасштабне вторгнення і цей проєкт не було реалізовано. Тому, як бачимо, Одеська область живиться тільки від однієї великої атомної електростанції. І це для нас головна проблема, тому що внутрішньої генерації майже немає.

Так, у нас є велика сонячна генерація, трохи вітрової. Але ці джерела розташовані за Дністровським лимоном. А тому, на жаль, це все не зовсім з’єднано з нашою великою енергосистемою. І це для нас також є проблемою, – диспетчеризувати й використовувати цю внутрішню генерацію на всю Одеську область. Таким чином може бути заживлена Південна Бессарабія, але передавати цю електроенергію на «велику землю» можна тільки з великими втратами.

Куди саме б’ють окупанти й з якою метою?

Вони знищують наші трансмісійні можливості, тобто трансформаторні підстанції, які саме трансформують електроенергію і передають безпосередньо до споживачів. У нас є небагато таких вузлових великих підстанцій і майже по всім з початку повномасштабного вторгнення були певні «прильоти». Майже всі підстанції були або частково знищені, або частково зруйновані й вони вже не мають того рівня резервування, яке було на початку 2022 року, – близько 300%. Саме тому наразі ситуація в Одеській області є критичною.

Чи дійсно енергетикам так важко швидко ліквідувати наслідки?

У своїй попередній діяльності я був саме керівником монтажної ділянки, яка робила реконструкцію двох великих підстанцій в Одеській області. І скажу, що їх будівництво і реконструкція зайняли близько 2-2,5 років. А нищиться це все за лічені хвилини, лічені секунди. Тому зробити ремонтні роботи швидко і надійно енергетикам дуже важко. Не зважаючи на те, що була зроблена підготовча робота з захисту, все одно це займає значний час.

Справа в тому, що треба не тільки замінити постраждале обладнання, змонтувати його, а й зробити наладку мереж так званого релейного захисту. Адже якщо не підключена автоматика і відсутній цей релейний захист, то нормально обладнання працювати не буде. Саме це займає дуже-дуже багато часу.

Чому й досі неможливо задіяти графіки відключень?

На жаль, є певні обмеження. Наведу приклад. Наш регулятор і НЕК «Укренерго» звернулися до так званого Придністров’я, де є Молдавська ГРЕС. Саме лінію між нею й Одеською областю раніше задіювали для балансування, — ще за радянських часів. Йдеться про балансування частоти в нашій мережі, — щоб у нас завжди було 50 Гц. Через певні технічні аспекти це було потрібно і їм, і нам. Але сьогодні їм нічого не заважає почати надавати нам не тільки сполучення цією мережею, а ще й надавати потужності, — передавати електричну енергію. Але ми отримали відмову. Що логічно, зважаючи на те, що власником цієї Молдавської ГРЕС є «РАО «ЄС Росії», — російська компанія. Тому для нас конче необхідно, щоб питання з Придністров’ям зі сторони Молдови було вирішено в найкоротші строки. Адже саме це сполучення нас могло б зараз врятувати.

Так, через Одеську область проходить транзитом лінія, яка дозволяє експортувати електроенергію з України в Європейській Союз. Але, на жаль, вона проходить виключно транзитом, тобто ніяких сполучень з нашою внутрішньою мережею немає. Тому зараз єдина альтернатива отриманню електроенергії від української мережі для Одеської області – це саме Молдавська ГРЕС в Придністров’ї.

Але починаючи з 2022 року нам неодноразово відмовляли. Казали, що у них начебто аварійний ремонт, або якісь плани на ремонт і допомогти вони нам не в змозі. Але ми розуміємо, що насправді це через їх власника.

Як оцінюєте підготовку Одеської міської й обласної влади до таких ударів?

Насправді мені важко дати оцінку рівня підготовки міської й обласної влади до таких ударів. Поки що рятує погода. На вулиці доволі тепло, тому зараз і рятувальникам, і аварійним бригадам, і комунальникам набагато простіше працювати. Але, якщо вже відповідати на це питання, я особисто поставив би «двійку». Поясню чому.

Зрозуміло, чому у багатьох третю добу немає електрики. А те, що у багатьох майже добу не було води і теплопостачання – це дуже поганий дзвіночок. Влада казала нам, що всі готові, що привезли “100 мільйонів” генераторів. Але крім скандалів з встановленням цих генераторів на якихось АЗС, автомайках і ресторанах насправді ніякої притомної інформації ми не отримали. І виходить так, що критична інфраструктура, така як лікарні, школи, садочки, пункти незламності дійсно заживлені від цих генераторів, а критична інфраструктура, в справжньому сенсі цього слова, – це водопостачання і теплопостачання, не були заживлені як слід цими генераторами.

Тому ми отримали ситуацію, що коли у нас відсутня електрика, то немає і води, і тепла. І це дуже поганий дзвіночок перед стартом справжньої зими. Подивимося, що буде під час морозів.

Чи влада і дотичні служби роблять наразі все можливе, аби всі споживачі були зі світлом?

Тут треба розрізняти зони відповідальності. Давайте почнемо з НЕК «Укренерго», яка займається транспортуванням електроенергії від великих генеруючих потужностей до підстанцій так званих обленерго. Наразі саме великі підстанції “Укренерго” в Подільському і Одеському районах зазнали найбільших втрат. І допоки вони не виконають всі аварійні ремонти роботи до Одеського регіону просто не надходитиме електроенергія.

Тому єдине, що може зробити місцева влада – це заживити критичну інфраструктуру. А саме теплопостачальні й водопостачальні організації, – забезпечити ці об’єкти генераторами. І тут дещо незрозуміла ситуація. Адже ми розуміємо, що не можна відкривати всі карти, бо якщо ворог знатиме локації, де стоять ці генератори, то це дасть йому можливість планувати удари в майбутньому. І, мотивуючи саме цим, влада надавала населенню геть небагато інформації.

І що ми фактично бачимо на сьогодні? Ані Infox не забезпечений в необхідному обсязі генераторами відповідної потужності, ані великі районні котельні. Була велика надія на когенераційні установки. Але поки що вона у нас тільки одна і ще, ймовірно, не запущена в роботу. Тому оцінити рівень підготовки місцевої влади до поточної ситуації важко. Сподіваюсь, що до приходу морозів ми побачимо результати цієї підготовчої роботи і вони перевершать наші очікування. Адже за моєю інформацією генераторів відповідної потужності в області мінімально достатньо для того, щоб зробити водо- і теплопостачання в умовах відсутності електроенергії безперервними.

Що можете порадити одеситам проаналізувавши останній масований ворожий обстріл?

Мені хотілося б сказати щось позитивне одеситам і жителям Одеської області, але насправді в мене є лише більш-менш реалістичний прогноз і він песимістичний. Кардинально ситуація не покращиться. З настанням морозів вона буде тільки погіршуватися. Нове обладнання в зимовий період дуже важко ставити. Якщо будуть повторні удари по нашій енергомережі, по нашім розподільчим і трансформаторним підстанціям, то це може спричинити дуже тривалі відключення, – до декількох тижнів і навіть до місяця.

Тому, що я можу порадити? По-перше, мати так звану «тривожну валізу» і план виїзду, який ви здатні втілити впродовж кількох годин. По-друге, варто продумати власні умовні «пункти незламності», тобто намітити родичів, або друзів, які мають приватний будинок і бажано з генератором, сонячними панелями і які будуть раді прийняти вас в гості на тиждень-два, доки ситуацію з електропостачанням буде мінімально налагоджено. По-третє, варто запастись вдома павербанками, якщо є змога, зарядною станцією. Ну, і всім іншим, залежно від умов проживання і технічних характеристик вашого житла.

Матеріал підготувала Наталія Костенко

Раніше на  USIonline.com

Сьогодні електротранспорт в Одесі не працюватиме: людей безкоштовно перевозитимуть автобуси (маршрути, розклад)

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.