«Чекаємо на перемогу, після якої ми радо відплатимо одеситам за гостинність…», – заступник декана Херсонської Державної морської академії
Університети завжди відігравали важливу роль у суспільстві, але що робити, коли війна загрожує освітньому процесу?
Інтерв’ю з заступником декана факультету судноводіння ХДМА Вадимом Поліщуком про те, як освітня установа виживає та надає надію в складних умовах повномасштабної війни, спеціально для Української Служби Інформації підготувала Галина Фалей.
Коли почалася окупація, ви одразу закрили заклад і перевили студентів на дистанційне навчання. Чи продовжували потім навчання в стінах рідного ХДМА?
На початку війни Херсон було окуповано протягом першого тижня. Студентам сказали залишитися вдома та в гуртожитку. ПРМТУ (Профспілка робітників морського транспорту України) одна з перших відгукнулась та допомагала гуманітарними вантажами – їжа, вода, медикаменти для гуртожитку. Також надавали фінансову та всяку іншу підтримку. Але десь за 3-4 місяці можливість підтримувати роботу в такому стані стало неможливо. Окупаційні війська захопили всі наші корпуси, пограбували майно та обладнання і намагались побудувати власну “російську академію”.
Як прийняли рішення переміститися до Одеси?
Ректор та адміністрація провели перемовини з Міністерством освіти та прийняли рішення в літній період 2022 року щодо релокації закладу в місто Одеса. Вирішили, що продовжувати свою діяльність юридично та фізично ми можемо лише на підконтрольній Україні території. Це в першу чергу безпека працівників та студентів. І на тимчасово окупованих територіях працівників всіляко шантажують, залякують, викрадають і схиляють до співпраці з окупантами.
Як зараз відбувається навчання, в якому форматі?
Зараз відбувається навчання онлайн, але специфіка нашого навчального закладу полягає в тому, що за міжнародними стандартами моряки мають отримати сертифікати з тренажерної підготовки. Це можливо лише якщо вони виконали комплекс підготовки, де потрібно бути присутнім (робота з рятувальними засобами, нормативи з виконань дій у басейні з рятувальними жилетами і т.д.). Тому завдяки підтримці партнерів і домовленості з кількома тренажерними центрами в Одесі, а також за підтримки ПРМТУ розроблено програму для другого курсу по офлайн навчанню.
В жовтні другий курс має прибути на півтора місяці практичної підготовки в Одесу. Студентам нададуть гуртожиток при необхідності.
Як перевозили навчальний заклад?
Головне – це студенти та працівники, це серце і мозок навчального закладу. Платформа moodle та сайт академії дозволяють проводити діяльність з будь-якого місця. Також запущені процеси переходу на хмарні сховища, створення електронних журналів обліку, табелів і т.д. Обладнання на кшталт комп’ютерів, принтерів – в процесі перевезення того, що вціліло, з Херсону, а також закупівля нового. Навігаційне обладнання та карти для практичної підготовки також працівники перевезли до Одеси.
Всі студенти та викладачі залишилися, чи деякі пішли? Є нові?
95% студентів залишились навчатись в ХДМА, в 2022 та 2023 році відбулися випуски згідно з планом навчання. Деякі з учнів та працівників вступили в ряди ЗСУ. Працівники – більшість виїхали з Херсону під час окупації та коли місто було звільнено, але є й ті, що зараз працюють в Херсоні під постійними обстрілами, знаходячись в небезпеці.
Є також зрадники що пішли працювати на окупантів, але їх відсоток наскільки мені відомо, досить низький, це менше чверті загального контингенту. Відомості про таких передані у відповідні органи та адміністрація всіляко допомагає виявити і запобігати випадкам колабораціонізму. До речі, з першокурсників, які поступили до нашого навчального закладу в цьому році, досить багато одеситів.
Як прийняла вас Одеса?
Одеса — місто моряків, тож зустріч для херсонців дуже тепла. Ми, як відомо, знаходимось не далеко. Більш того – ті, хто пов’язані з морем, досить часто бували в Одесі: підвищення кваліфікації, проходження співбесід до суднохідних компаній чи виліт на контракт – все це повсякденність для більшості з моряків.
Віримо в ЗСУ, робимо усе можливе у сфері морської освіти та сподіваємось на повернення до рідного міста, а також на перемогу, після якої ми радо відплатимо одеситам за гостинність, запросимо на традиційну посвяту в курсанти ХДМА на схилах Дніпра.
Раніше на USIonline.com —
Переживання та виживання: як бізнес релокується під час війни
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.