Бути енергонезалежними: в ОВА нагадали про безвідсоткові кредити на сонячні панелі та генератори «фото»

Бути енергонезалежними: в ОВА нагадали про безвідсоткові кредити на сонячні панелі та генератори

З 20 липня 2024 року уряд розширив програму доступні кредити для приватних домогосподарств, ОСББ та бізнесу. З цього часу вони можуть придбати і встановити сонячні панелі, інвертори, системи зберігання електроенергії, інше допоміжне обладнання за кошти, яке повністю з часом компенсує держава.

Під час брифінгу в Одеській ОВА тимчасово виконуючий обов’язки директора департаменту систем життєзабезпечення та енергоефективності Одеської ОДА Володимир Карпич нагадав, чому варто скористатися програмою «доступних кредитів» та про розвиток розподіленої генерації у регіоні.

Уряд намагається допомогти українцям самостійно забезпечити себе джерелами живлення. Що він пропонує власникам житла:

За словами Володимира Карпича, сума кредиту, яку має право отримати кожне приватне домогосподарство для придбання самостійних джерел живлення складає до 400 тис. грн. Термін кредитування – 10 років. Власники будівлі, які мають бажання придбати сонячні панелі, системи накопичення електроенергії та установки можуть отримати кредит за яким держава повністю компенсує відсоткову ставку — тож він складає 0%.

Це поможе стати енергонезалежними та забезпечити домогосподарство чистою електроенергією, що відновляються, – зазначив Володимир Карпич.

Програмою доступного кредитування населення можуть також скористатися ОСББ (об’єднання співвласників багатоквартирного будинку) та ЖБК (житлово-будівельний кооператив). «Доступні кредити 5-7-9%», дають можливість за вигідними умовами придбатисонячні панелі, інвертори, гібридні системи зберігання електроенергії тощо.

Для ОСББ та ЖБК пропонують кредит до 5 млн гривень на 5 років. Відсоткова ставка — 7%.

За ці кошти можна купити та встановити генеруючі установки, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел, а також установки для зберігання та допоміжне обладнання.

Для отримання пільгового кредиту слід подати заявку до одного з 46 банків (https://business.diia.gov.ua/marketplace/5-7-9-program/5-7-9-program) , які співпрацюють з державою за цією програмою. Кредитна програма, пояснив Карпич, може застосовуватися у комплексі з іншою програмою – «Гріндім». За нею державний Фонд енергоефективності компенсує до 70% вартості обладнання для сонячних електростанцій і теплових насосів, придбаних ОСББ та ЖБК. Сума компенсації залежить від обладнання: на встановлення СЕС компенсують до 1 млн грн, теплових насосів – до 2 млн грн, одночасно СЕС і теплових насосів – до 3 млн грн. Для цього необхідно звернутися до Фонду енергоефективності.

Один із багатоквартирних будинків в Одесі, який скористався державною програмою енергоефективності та отримав також кошти в підтримку з міського бюджету — ОСББ «Філатовка». Так, під час виконкому 25 липня, депутати міськради ухвалили виділення фінансової підтримки з бюджету міста на відповідні цілі у сумі 230 366 тис. грн, з державного бюджету співвласники отримають ще понад 767 тис. грн компенсації.

Працює зараз програма «Доступні кредити 5-7-9%». й для підпріємців, у ході якої вони можуть придбати та встановити газотурбинні, газопоршневі чи біогазові енергувальні установки. Максимальна сума позики – до 150 млн грн, термін кредитування – до десяти років.

Для потреб на суму понад 150 млн грн, зокрема на розбудову власної генерації, бізнес може звернутися до одного з великих банків, які надають пільгове кредитування на реалізацію проєктів з відновлення енергетичної інфраструктури. Сума кредиту до 1,12 млрд грн , а термін до 5-7 років.

Уряд також спростив процедуру підключення до газових, теплових та електромереж об’ємом малої генерації. Відтепер це можна зробити швидше та з мінімальним пакетом документів, пояснив Карпич.

Він також звернув увагу на те, що після прийняття Верховною Радою законом, наразі звільнене від митного податку та ПДВ ввезене в Україну обладнання енергетики. Йдеться про електрогенераторне обладнання, для вітрової та сонячної генерації, акумулятори (крім малої потужності), а також товари для населення електрогенератори, інвертори, літій-іонні акумулятори та зарядні станції на їх основі, сонячні панелі.

Пільги будуть діяти до закінчення воєнного стану або 1 січня 2026 року. Це дозволить розширити можливості для встановлення генерувальних установок в регіонах та посилити стійкість енергосистеми під час складної ситуації з енергопостачанням, – зазначив Карпич.

Нагадаємо, в Україні працює урядова гаряча лінія «Струм» 15-49 — на наї можуть звертатися громадяни та бізнес, щодо питань встановлення альтернативних джерел енергії.

Раніше на  USIonline.com

Німецька компанія встановить на Одещині вітрогенератори на 300 МВт

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.