Боротьба з корупцією та поміч бійцям: нардеп Олексій Леонов розповів про нові законопроєкти
Як прискорити роботу військово-лікарських комісій, щоби нашим захисникам не доводилося долати численні бюрократичні перепони при оформленні поранень, отриманих у бою? Як подолати внутрішнього ворога — корупцію? Як налагодити конструктивні відносини між державою та бізнесом щодо податків? І ще багато запитань та відповідей про те, над чим працює Верховна Рада.
Про це в інтерв’ю Українській Службі Інформації розповів одеській нардеп Олексій Леонов.
Ви спілкуєтесь з українськими бійцями? Що вони вам кажуть? Які зміни у законодавстві їм потрібні?
Ми спілкуємося, у нас нормальні відносини. Найголовніше в спілкуванні — це питання про підтримку, яку ми можемо надати прямо зараз. Як приклад, у нас є такі рішення, що стосуються покращення роботи МСЕК (прим. ред. – Медико-соціальна експертна комісія) – це комісія, яка видає документи нашим хлопцям про інвалідність. Ініціював засідання круглого столу в Одесі для того, щоби наші бійці не їхали для проходження комісії до закладів МСЕК і там по два тижні чекали, поки їм зроблять оцей документ, — а саме лікарська комісія приїжджала до хлопців в шпиталі, і вони могли отримати максимально швидко ці документи. Завжди, коли спілкуюсь із бійцями, найголовніше, що я їм кажу – щоб вони розповідали про бюрократію, та з якими проблемами стикаються, де ми можемо їм максимально швидко допомогти.
Також найближчим часом у нас буде зустріч із хлопцями та організаціями, які їм допомагають. До речі, там будемо якраз розглядати, які саме законопроєкти потрібні для бійців.
Нещодавно за майже 84 тис. грн на аукціоні ви купили фото із Валерієм Залужним та його автографом, а виручені гроші пішли на підтримку військових. Чи вдалось тоді зібрати необхідну суму? Де тепер знаходиться фото, ви вже вибрали місце?
Збирали кошти для 242-го Окремого батальйону Територіальної оборони. Молодці наші хлопці, наші фотографи з Верховної Ради, які ініціювали цей збір. Фото дійсно таке історичне та цікаве – чи ви бачили, там пан Залужний дивиться вгору? Це було, здається, 25 лютого 2023 року, він був на засіданні і якраз пролунала сирена, всі вийшли, і він на якусь мить затримався і подивився вгору. Був особистий підпис на цьому фото. Сьогодні фото знаходиться у мене вдома, я не вважаю за необхідне, як то кажуть, хизуватися їм.
Гроші дійсно зібрали, за ці кошти були придбані дрони для хлопців, – вони вже відзвітували.
Під час війни деякі державні відомства показали свою корупційну складову та взаємодію з криміналом. На вашу думку, чи зможе зараз уряд припинити це та викорінити корупцію?
Вважаю, що може, і повинен викорінити. Особливо під час війни — це зовсім жахливо, якщо хтось займається корупцією, заробляє гроші на крові. Як член фінансового комітету, разом із головою Комітету Д. Гетманцевим та колегами із фракції, подав низку законопроєктів щодо перезавантаження Бюро економічної безпеки, податкової і митної служби. Таке перезавантаження передбачає оновлення кадрового складу, проведення конкурсів, запровадження регулярної звітності з метою оцінки ефективності діяльності цих органів тощо. Прийняття цих законопроєктів надасть Уряду потужні інструменти для боротьбі з корупцією у тих органах, які на сьогодні відповідають за наповненню бюджету.
Однак хочу окремо відзначити: я проти того, щоб таврувати, наприклад всіх працівників ДМС: нібито якщо митник – то обов’язково корупціонер. Але ми однозначно повинні перезавантажити ці відомства і ми це зробимо.
Ви взяли участь у «Форумі відновлення». Який напрямок ви вважаєте пріоритетним у відновленні Одещини?
Так, дійсно був дуже гарний форум, відчувалась величезна підтримка наших європейських партнерів. Приїхало вісім міністрів зовнішніх справ. Я вважаю, що є напрямки особливо важливі, не тільки для нашого регіону та країни, а й для всього світу. Зерновий коридор показав, що Одеса – це світовий логістичний хаб. Ми повинні розвивати наші порти, інфраструктуру і логістику. Це дуже важливо.
Ще один напрямок – туризм і наша участь в EXPO-2030. Це дуже круто. Це дозволить перезапустити майже всю інфраструктуру в Україні. До того ж, це майже 19 млн туристів, які за розрахунками мають приїхати до нас. Цей проєкт – це значні кошти до місцевих бюджетів та нові інвестиції. Зовсім по-іншому світ може побачити нашу країну, наше місто. Але для цього треба, щоб світ попередньо підтримав проведення EXPO-2030 в Одесі.
Ну, і, по-третє, ми побачили потужну підтримку нашої країни у рішенні ЮНЕСКО щодо внесення історичного центру нашого міста до Списку всесвітньої спадщини. Але це також дуже велика відповідальність і для Одеси, і для України в цілому. Мусимо, як то кажуть, відповідати.
Як ви вважаєте, чи вдасться з новими охоронними нормами все ж таки змінити вигляд нашого міста? Або знову ж таки керівництво Одеси, користуючись нагодою, відмиє чергові гроші?
Це величезна відповідальність не тільки для одеситів, а й для місцевої влади. Нам давно потрібно позбавитись цієї дорожньої пластикової реклами й привести весь центр міста до ладу. Наприклад, якщо ми подивимось на вулиці в Римі або в Мілані, ми не бачимо таких пластикових носіїв.
Якщо ми дійсно хочемо виглядати як місто, цінність якого визнана ЮНЕСКО, маємо зробити все, щоб історична частина нашого міста виглядала та утримувалась належним чином.
Вам вдалося збільшити фінансування з ДФРР для Одещини. На що саме планують витратити ці гроші?
Я хочу подякувати моїм колегам, тому що дійсно, саме завдяки членам бюджетного комітету, ми змогли для Одеси — поки що в першому читанні — передбачити 132,6 мільйони замість 41,7. Тобто Одесу було включено до переліку регіонів, які найбільше постраждали від військової агресії.
Мені здається, дуже гарна ініціатива запропонована нашими депутатами і Кабінетом міністрів — щоби попередньо проєкти, які будуть співфінансуватись з державного бюджету, були проголосовані в «Дії». Тобто якщо проєкт набирає необхідну кількість голосів, громада починає його виконувати, при цьому він співфінансується державними коштами. Це надає процесу максимальну прозорість, бо рішення буде прийматися не десь у кулуарах, а за участю всієї громади.
Невідомо коли, але вибори відбудуться. У декого є думка, що партія «Слуга народу» – це одноразовий проєкт. Обіцяні пункти з передвиборчої програми не були виконані, зокрема і через війну, тому на майбутніх виборах у партії, можливо, не буде стільки прихильників, як на попередніх. Що думаєте з цього приводу?
Чи готові ми сьогодні до виборів? Партія працює, проте коли вибори будуть оголошені, ми побачимо, хто саме є «одноразовим проєктом». Люди, які таке кажуть, напевно судять по собі.
Я вважаю, що партії «Слуга народу» достався дуже складний період – це період ковіду та війни. Проте ми всі бачимо, що зараз країна об’єднана навколо одного курсу, це курс, який задає президент — курс на Перемогу. Це найголовніше, й підтримка від українського народу величезна. Якщо будуть вибори — всі мобілізуються та будуть працювати на результат.
По закінченню війни, на вашу думку, з чого потрібно почати відновлення країни?
Ми всі працюємо на Перемогу і надалі – на відновлення. Ми відчуваємо величезну підтримку від наших міжнародних партнерів. І навіть те, що вони приїхали на «Форум відновлення», — це говорить про те, що партнери вірять в нашу Перемогу. Вони розуміють, що вона буде обов’язково.
А починати треба із затвердження Стратегії відновлення, яку має запропонувати Президент. І я переконаний, що країна знов згуртується навколо курсу, який представить глава держави.
Можливо, у вас вже є карта дій, проєкти? Які перші кроки після Перемоги?
Цьому багато часу приділяє голова партії Олена Шуляк. Вже прийнято та знаходиться на різних стадіях розгляду Верховною Радою декілька важливих законопроєктів.
Як для одесита, для мене першочергове завдання – це відновлення нашого міста. Невідкладно треба буде привести до ладу вигляд історичного центру Одеси. Щоб він відповідав статусу об’єкта, який ЮНЕСКО визнало достойним для внесення до світової спадщини.
Потрібно буде прибрати зайву бюрократію, адже вона заважає. І найголовніше, що ми почали робити до війни, і над чим продовжимо працювати після перемоги, – це співпраця та самостійність громад. Ми бачимо, що громади мають можливість самостійно наповнювати свої бюджети і самостійно витрачати ці кошти, впроваджувати важливі проєкти, які покращують життя.
Тому я би визначив подолання бюрократії, посилення самодостатності та самостійності громад – пріоритетним завданням, а пряму та чесну комунікацію із суспільством – основним інструментом, якій допоможе їх успішному виконанню.
Щодо сприйняття корупції. Ви готові сьогодні підтримати позицію про «нульову толерантність» до неї? І чи можливо подолати цю проблему зокрема в Одесі, де, здається, корупційними зв’язками просякнуте усе керівництво та еліта?
Звичайно, я підтримую нульову толерантність до корупції. Вважаю, що корупція – це зло, і ми маємо викорінювати тіньові клани. Громада повинна нормально жити і працювати, розуміючи, на що саме використовуються бюджетні кошти, а не обговорювати чутки про те, що якісь нові люди збагачуються за рахунок тіньових схем в Одесі.
Також вважаю, що сьогодні Одеса є одним із взірцевих регіонів у боротьбі з корупцією. Ми бачимо кожного дня якесь затримання. Сьогодні, поки ми з вами зустрічалися, я бачив два чи три повідомлення про те, що є нові затримання в регіоні. Боротьба іде. Я знаю, що і у генерального прокурора, і у президента дуже принципова позиція стосовно Одеси.
Досьє УСІ
Олексій Леонов – засновник громадської організації «Я Одессит — мне не все равно». З 2019 року — депутат Верховної Ради, член Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики, голова підкомітету з питань оподаткування податком на додану вартість.
Раніше на USIonline.com —
Ворог на Одещині намагався висаджувати десант, але був знищений – Наталія Гуменюк про початок війни
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.