Борги та розпродаж майна: журналісти дослідили крах найпотужнішої одеської компанії (відео) «фото»

Борги та розпродаж майна: журналісти дослідили крах найпотужнішої одеської компанії (відео)

Це далеко не перше журналістське розслідування про руйнування Чорноморського морського пароплавства (ЧМП), і можливо не останнє. Хто знає, чи є сенс у такому дослідженні зараз, коли від потужної компанії фактично нічого не залишилось. Але скоріш за все – є: воно, можливо, хоча б попередить аналогічні помилки у майбутньому.

Дослідження занепаду та банкротства Чорноморського морського пароплавства оприлюднили журналісти «Економічної правди».

Звісно, називати ЧМП одеською компанією можна лише з певною натяжкою, бо пароплавство мало значення для усього СРСР, для якого у найкращі роки генерувала 10% валютного виторгу. Але операційний центр та більша частина активів компанії було зосереджено саме в Одесі та області.

Для одеситів, які працювали на підприємстві поколіннями, ЧМП – це колишня гордість і нинішній біль. Цей спадок зник за перші десять років незалежності. Нижче – історія, мабуть, найбільшого грабунку в новітній історії України, – пишуть автори дослідження.

Вони також зазначають, що оскільки пароплавством керувало Міністерство морського флоту СРСР та ще декілька московських держструктур, проблеми ЧМП почалися після здобуття незалежності, коли московські структури заблокували близько 200 млн дол. ЧМП на своїх рахунках, які пароплавству не повернули. Потім розпочалися проблеми з пальним – в Україні воно було дороге.

Але згодом, коли у 1993 році перший президент України Леонід Кравчук перетворив ЧМП на концерн «Бласко» (скорочено від black sea company – «чорноморська компанія»), керівництво компанії почало масово передавали судна в управління іноземним компаніям на невигідних умовах. Згодом кількість невдалих управлінських рішень зростала, судна почали продавати за копійки або віддавати за борги. У 1995-му напівсекретна постанова уряду передбачала створення офшорних компаній за кордоном та передавання на їхній баланс значної частини флоту ЧМП, який залишався під його контролем. Ці та деякі інщі дії створили умови для корупції та ще більшої кількості неефективних рішень.

У 2003 році Господарський суд Одеської області ухвалив рішення про санацію підприємства, однак до поліпшення стану компанії це ніяк не призвело.

Борги і як їх наслідок масове відчуження та розпродаж майна – ключова причина знищення компанії. Питання в тому, як вони виникали.

Можна згадати початок незалежності і звинуватити Росію, яка заблокувала кошти пароплавства. Можна звинуватити українську владу того часу за бездіяльність та нерозуміння питань флоту.

Держава руками податкової міліції блокувала рахунки ЧМП і не допомагала з розрахунками, а в спробах захистити флот від арештів віддала судна нерезидентам і не змогла втримати за ними контроль.

Невдалі рішення минулого легко оцінювати з позицій сьогодення. Так само люди в майбутньому оцінюватимуть все, що відбувається зараз. У цих словах можна знайти частку виправдання тим, хто втратив флот, але ця частка дуже мала, – зазначають автори дослідження.

Повна версія матеріалу – тут.

Раніше на USIonline.com

На ЧМП обнаружили схемы, по которым разворовывали капитал пароходства (фото, документ)

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.