Бізнес переобрав голову в Одеській торгово-промисловій палаті, проте попередній керівник намагається повернути «крісло»: аналіз подій
З початком повномасштабної війни Одеська регіональна торгово-промислова палата зіткнулася з новими викликами. Військові дії не лише створили додаткові ризики для бізнесу, а й відкрили нові напрями діяльності для палати, зокрема сертифікацію товарів, що транспортуються через «Зерновий коридор» та видачу сертифікатів про форс-мажорні обставини. Разом із тим, в організації сталася глибока внутрішня криза: почалися конфлікти між членами та її керівництвом, які тривають вже понад рік.
У ситуації розбирався кореспондент Української Служби Інформації.
На чолі Одеської палати з 1998 року стояв Сергій Шувалов, термін повноважень якого спливав на початку 2024 року. Однак ще восени 2023 року Шувалов почав блокувати проведення загальних зборів членів палати, намагаючись продовжити свій мандат. Він пропонував провести зібрання шляхом письмового опитування, що суперечило статуту палати. Керівник також посилався на воєнний стан та відсутність бомбосховищ, щоб виправдати неможливість проведення зборів.
Незважаючи на ці спроби, частина членів палати наполягала на проведенні зборів. У відповідь, Шувалов звернувся до Господарського суду Одеської області з проханням заборонити учасникам Одеської регіональної торгово-промислової палати ухвалювати будь-які рішення. Суд частково підтримав Шувалова, заборонивши обирати нових керівників та вносити зміни до статуту, але дозволив провести збори. Вже через два місяці, у червні 2024 року, відповідну ухвалу скасував Південно-західний Апеляційний Господарський суд.
Зазначимо, що після першого судового рішення у квітні збори таки відбулися, на яких більше третини членів палати (64 з 179 представників підприємств) вимагали від Шувалова організувати нові загальні збори 7 червня. Незадовго до цього, очільник розіслав листи про виключення з палати п’яти підприємств, які виступали проти його керівництва. Після зборів кількість виключених членів зросла приблизно до 30, цікаво, що адвокатські запити щодо списку цих компаній залишились без чітких відповідей.
Однак 19 серпня Господарський суд підтвердив завершення повноважень керівників Одеської регіональної торгово-промислової палати, включно з самим Шуваловим (916/1959/24). Суд постановив, що його повноваження закінчилися 15 січня 2024 року, і будь-які спроби їх продовження є неможливими. Рішення суду набрало законної сили.
Крім того, за рішенням суду, документи, на які посилався колишній керівник, виправдовуючи свої дії, були визнані недійсними : «прийняті на засіданні Ради Палати від 15.01.2024 зміни до Статуту ОРТПП не пройшли державну реєстрацію у встановленому порядку, а відтак – не набули чиності».
Тож можна зробити висновок, що станом на 12 вересня 2024 Одеська регіональна торгово-промислова палата керувалась особами, які не мали повноважень. А всі дії щодо виключення членів палати та включення нових членів є недійсними, у звʼязку з чим станом на 12 вересня 2024 року одеська ТПП на чолі з експрезидентом Шуваловим посилатись на кількість членів 208, замість 178, що не має підстав.
Загальні збори організації відбулися 12 вересня 2024 року, на яких шляхом голосування обрали нове керівництво. Президентом палати став член ОРТТП, генеральний директор ТОВ «Амос» Микола Крикливий, першим віцепрезидентом – член Одеської палати, гендиректор ТОВ «ГЛАССРАЙЗ» Ганна Нестеренко, а віцепрезидентами – члени палати, гедиректор ТОВ «Пласке» Степан Богля та гендиректор ТОВ «ГЛАСПАК» Олег Платонов.
Після обрання нового складу Ради організації, ситуація отримала новий виток. Торгово-промислова палата України (ТПП України) відмовилася визнавати нове керівництво регіональної палати та звинуватила його в «рейдерському захопленні». ТПП України відключила Одеську організацію від системи «Електронна палата» що унеможливило видачу необхідних для бізнесу документів. Співробітникам ОРТПП було заблоковано доступ до серверів, бухгалтерських програм та інтернету.
Незважаючи на тривалу кризу в Одеській палаті, ТПП України довгий час ігнорувала події на півдні. Зазначимо, що неодноразово члени організації та адвокат давали запит до ТТП України із проханням відреагувати на ситуацію в Одесі, щодо керівництва, яке не хоче проводити збори, повідомили представники бізнесу Українській Службі інформації. На що в офіційному листі адвокату центральна палата відповіла, що ТПП України не втручається у справи регіональних палат.
А ось після перших змін у 2024 році, які ініціювали представники бізнесу Одещини, центральний орган почав активно втручатися в конфлікт: анонсував перевірки, заявив про аналіз юридичної складової зборів та організовував зустрічі з бізнесом, на які новий склад Ради Одеської палати не запрошувався.
ТПП України заблокувало роботу Одеської палати, а на сьогоднішньому зібранні, 18 вересня, прийняло рішення про проведення виборів. Ситуація продовжує накалятись. Представники нової команди, якщо робота регіональної організації, не буде розблокована найближчими днями, збираються звертатись до суду, щодо стягнення заподіяної шкоди з Торгово-промислової палати України.
Раніше на USIonline.com —
Найчастіше бізнес в Одеському регіоні створюють громадяни Туреччини – аналітичні дані
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.