Бюджет-2025, шкільне харчування, ветеранська політика: в Одесі пройшов конгрес регіональних та місцевих рад (фото) «фото»

Бюджет-2025, шкільне харчування, ветеранська політика: в Одесі пройшов конгрес регіональних та місцевих рад (фото)

В перший понеділок зими, в Одесі пройшов конгрес місцевих та регіональних рад. Представники міської та обласної влади обговорили формування бюджету на наступний рік, заходи підтримки ветеранів та реформу шкільного харчування.

На конгресі побував кореспондент Української Служби Інформації.

Олег Кіпер підбив підсумки роботи та окреслив плани на майбутнє, зосередивши увагу на формуванні місцевих бюджетів, реалізації проєкту «Реформа системи харчування» та впровадженні ветеранської політики.

Хочу почути конкретні пропозиції від наших помічників щодо подальшої співпраці, – він зазначив.

Особливу увагу було приділено спільному наказу №19, підписаному рік тому, який сприяв стабілізації фінансових питань експорту.

Цей наказ пройшов півтора року критики та звинувачень, але зрештою Верховна Рада підтримала закон, а Президент України його підписав, – як підкреслив Кіпер.

Він також заявив про необхідність скасування цього наказу, оскільки його положення вже імплементовані в новий закон.

Сьогодні дія наказу дублює закон, тож його подальша чинність втратила сенс, – зазначив він.

Під час засідання також виступив заступник міністра з питань ветеранської політики, наголосивши, що ця сфера є одним із пріоритетів держави.

Директор Департаменту фінансів Одеської обласної ради Марина Зінченко під час доповіді акцентувала увагу на ключових аспектах формування місцевих бюджетів на 2025 рік. Вона підкреслила, що місцеві бюджети залишаються основним джерелом фінансування оборони, освіти, охорони здоров’я, соціалізації ветеранів та підтримки внутрішньо переміщених осіб.

За 10 місяців 2024 року місцеві бюджети Одеської області отримали 33,3 млрд грн. План виконано на 101,8%, додатково залучено 0,6 млрд грн, – наголосила Зінченко.

Очікується, що у 2025 році доходи зростуть на 3,5%, досягнувши 30 млрд гривень.

Однією з основних проблем, за її словами, є низькі ставки оподаткування землі в окремих громадах. У Березівському районі ставка становить лише 0,003%, що є неприйнятним, – зазначила Марина Зінченко.

Вона закликала громади активніше працювати над підвищенням ефективності використання земельних ресурсів.

Щодо мінімального податкового зобов’язання, Зінченко зазначила, що цей податок забезпечує від 20% до 70% доходів деяких громад, але його потенціал використовується недостатньо.

На фінансування оборони у 2024 році було спрямовано значні кошти.

У 2024 році на ці цілі виділено 3,1 млрд грн, що на 82% більше від початкового плану, – зазначила Зінченко.

Водночас, вона звернула увагу на нерівномірність розподілу цих коштів між громадами.

Заступник директора Департаменту соціальної та сімейної політики Одеської облдержадміністрації Світлана Назаренко розповіла про заходи щодо впровадження ветеранської політики в регіоні. Основні зусилля спрямовані на створення єдиної системи підтримки ветеранів.

Для забезпечення єдиної системи ветеранської політики необхідно створити структурні підрозділи у кожній територіальній громаді та районній адміністрації, – зазначила Назаренко.

У семи районах області такі підрозділи вже створені, ще шість працюють при територіальних громадах.

Особливу увагу приділено створенню ветеранських просторів.

Сьогодні в області функціонує чотири ветеранські простори, ще два створено, а в планах – відкриття ще чотирьох, – повідомила Світлана Назаренко.

Ці простори надаватимуть комплекс послуг ветеранам та їхнім сім’ям, зокрема реабілітацію, соціальну допомогу та консультації.

Назаренко також підкреслила важливість впровадження інституту помічника ветерана.

Ми працюємо над тим, щоб у кожній громаді був фахівець із супроводу ветеранів. На 2025 рік заплановано фінансування їхніх зарплат, і ми маємо це використати, – заявила вона.

Наразі планується прийняти 21 фахівця до кінця 2024 року. Пріоритетом є оперативна підтримка ветеранів та їхніх родин.

Ми створюємо умови для реабілітації поранених ветеранів і допомагаємо членам їхніх родин забезпечити гідне життя, – підкреслила Назаренко.

Обговорили й реформу шкільного харчування. Згідно з програмою, в області активно працюють над модернізацією харчоблоків, зокрема через субвенції від держави.Завдяки програмі ми змогли забезпечити 56 шкіл харчуванням за кошти субвенції на 129,9 млн грн., — зазначив Олександр Лончак.

До кінця 2024 року планується завершити ремонт харчоблоків у 13 школах, зокрема в Окнянській та Беляївській громадах. За його словами, на даний момент більше 70% робіт виконано в п’яти громадах.
Нині в області триває підготовка кухарів – 853 фахівці вже пройшли перепідготовку.

Окрім того, в 2025 році будуть спрямовані кошти на ремонти їдалень та підготовку до нового навчального року.

Не зволікайте з виконанням робіт і використанням субвенції, оскільки кошти можуть повернутися в бюджет, — закликав він громади.