Біологи розповіли скільки ще можна буде спостерігати світіння моря в Одеській затоці
Останніми тижнями прогулянки на морі стали ще більш зачаровувати. Вночі на узбережжі можна помітити, як вода раптово починає світитися яскравими блакитними або зеленими кольорами. Причиною цього чарівного світла є біолюмінесценція – процес, під час якого живі організми випромінюють світло.
Скільки ще можна буде спостерігати світіння морської води в Одеській затоці та які процеси у воді передують цьому вражаючому явищу, кореспонденту Української Служби Інформації розповів біолог та еколог, голова громадської організації «Зелений лист» Владислав Балінський.
За його словами, зараз прибережні води Чорного моря набули цеглясто-червоного кольору через бурхливе зростанням одноклітинних фотосинтезуючих водоростей динофлагеллят. Ці мікроскопічні організми, зокрема виду Lingulodinium, додав еколог, і викликають інтенсивне світіння води у нічний час. Вони здатні світитися при механічному подразненні, коли хвилі розбиваються об берег або, навіть, просто людина входить у воду, випромінюючи світло у відповідь, створюючи ефект сяючих хвиль.
Це масовий, не локальний характер на окремих пляжах. Дінофлагелят, конкретно цей вид, він є одним з найважливіших, і він викликає інтенсивну біолюмінесценцію, – зазначив еколог.
Ці організми масово розмножуються у теплій воді, пояснив Балінський, що збагачена біогенними елементами, створюючи феномен, відомий як “червоний прилив”. Проте, крім естетичної сторони, це, в свою чергу, може призвести до появи токсинів у морській воді.
Це явище часто супроводжується зміною кольору води: вона може ставати бурою, червоною або навіть мати зеленуватий відтінок. Причиною такого розквіту водоростей є забруднення води біогенними елементами, зокрема через процес евтрофікації, – наголосив еколог.
Останній раз бурхливе зростанням одноклітинних фотосинтезуючих водоростей в Одеській затоці вчені спостерігали у 2018–2019 роках, сьогодні – ситуація повторюється. Вода змінила свій колір на багатьох пляжах, що викликає занепокоєння екологів.
Масове цвітіння водоростей призводить до того, що вони споживають велику кількість кисню з води, що спричиняє так звані заморні процеси. Це явище негативно впливає на рибу та інші морські організми, які можуть гинути через брак кисню. Одним із перших сигналів є загибель медуз коренеротів, які масово викидаються на берег.
Токсини, які виділяють дінофлагеляти можуть стати причиною алергії при купаніі та отруєння при споживанні морепродуктів. Водночас ці шкідливі частки можуть потрапляти в організм людини не лише через їжу, а й через інгаляцію – вдихання повітря поблизу водойм із цвітінням водоростей.
Цвітіння та розмноження водоростей у морській воді триватиме доки зберігатиметься тепла погода та припиниться із вересневим похолоданням, зазначив Владислав Балінський.
Раніше на USIonline.com —
«Купатися у морі поки не бажано»: екологи пояснили чому вода різко змінила колір
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.