Без денежных сборов и с комфортом для психики: финская школа (видео)

Информация о том, что родители финских школьников не покупают детям ни карандашей, ни тетрадей, вызывает шок. Министерство образования Финляндии даже компьютеры с планшетами дарит ученикам перед началом учебного года. Читайте интервью на украинском языке.

Главный редактор Украинской Службы Информации Татьяна Милимко пообщалась с учительницей из финского города Турку Еленой Герасименко, чтобы расспросить о плюсах и минусах одной из лучших систем образования в мире.

Видео вы также можете посмотреть на нашем канале в YouTube.

Хочу поговорити про українські школи у Фінляндії. Була у Таллінні і бачила, що в Естонії існують такі школи. Школи влаштовані на благодійні кошти, але вони заповнені, тобто є попит на навчання. Чи є така сама структура української освіти в Фінляндії?

Якщо ви маєте на увазі саме школи або суботні школи, то, на жаль, такого у Фінляндії немає. Але на базі середньої освіти тут існує можливість влаштувати класи вивчення рідної мови. Це стосується не тільки української, але й інших мовних меншин, які проживають на території Фінляндії.

Для того, щоб такий клас був організований, кожне місто вимагає свою кількість учнів. Наприклад, у Турку лише 4 учні мають подати заяву, що вони хочуть вивчати рідну мову, і тоді муніципалітет або місто шукають викладача і організовують такий клас. На жаль, такі уроки проходять лише двічі на тиждень. Це повністю фінансується державою.

Взагалі в нас багато говорять про те, що фінська система освіти – одна з найкращих у світі. Під час реформування шкільної освіти в Україні брали за основу саме фінську систему та досвід. Чи залишається фінська освіта на високому рівні досі? Та чи вдало пройшла реформа в Україні, на ваш погляд?

Я не можу сказати багато чого саме про Україну, але у фінській системі освіти майже кожного року з’являються якісь нововведення. З одного боку, це дуже добре, адже це все прогресує, на якихось певних помилках знаходяться виходи зі становища. Також є поганий бік – у тому, що іноді експерименти не зовсім вдалі.

Щодо України, на мою думку, є два аспекти, які заважають цій реформі. По-перше, це матеріальна база, тому що в 2021 році в Фінляндії було виділено 7 млрд на розвиток культури та освіти. По-друге, ставлення учнів і вчителів до того, як має відбуватися освіта.

Стосовно того, що кожний рік з’являються якісь інновації, експерименти. Що з останнього ви могли б назвати серед найцікавішого?

З весни 2021 року діти 2005 року народження, які закінчили 9 клас, обов’язково мають продовжувати освіту в другому ступені. До 18 років людина має обов’язково бути на навчанні.

В чому ви вбачаєте плюси та мінуси фінської освіти?

По-перше, плюс в тому, що в школі вчать дітей саме навчанню, акцент робиться на тому, щоб дитина прагнула сама здобувати знання. По-друге, вчитель не є ворогом, який ставить двійки, якщо не зроблено домашнє завдання, тут майже не існує такого ставлення. Мінус у тому, що не всі експерименти бувають вдалі.

Як була налаштована система освіти в ковідний період? Чи є допомога викладачам та дітям?

Вже давно в Фінляндії немає дистанційного навчання, діти в школах використовують маски. Міністерство освіти прагне, щоб дистанційного навчання зовсім не було. Це стосується середньої освіти. Вищі навчальні заклади все ще переходять на дистанційне навчання.

В Турку кожна дитина має власний ноутбук, який видається в школі. Це робиться для того, щоб у кожної дитини незалежно від доходів батьків була можливість учитися. Найпопулярніша шкільна програма має назву Teams. Також учні з першого по третій класи зовсім не були на дистанційному навчанні, через те що батьки працюють і не кожний може залишити дитину саму вдома.

Говорять, що для дітей в цьому віці дуже важлива соціалізація. Чи багато українських учителів у Фінляндії?

Досить багато вчителів з вищою педагогічною освітою. Якщо людина приїхала з України та має вищу освіту, треба її підтвердити, а це дуже трудомісткий процес. Проблема в тому, що дуже мало людей готові добирати бали і навчатись додатково.

Чи правда, що фінська система освіти – це релакс для мозку не тільки вчителя, але й дітей та батьків?

По-перше, я хочу розвіяти міф, який існує в Україні, що в фінських школах не задають домашнє завдання. Це неправда. Домашне завдання задають, але не так багато. Дитина має відводити на його виконання максимум дві години. Це робиться для того, щоб у дитини була можливість ходити на гуртки, зайнятися спортом тощо. Якщо не виконати домашнє завдання, в електронному щоденнику школяра залишають повідомлення для батьків.

Релакс у тому, що відносини між учителем та учнем більш дружні. Вчитель у Фінляндії може вести урок так, як він вважає за потрібне, від нього не будуть вимагати скласти детальний план уроку, як в Україні. Крім того, вчитель може не виконувати запропоновану Міністерством програму, а використовувати свій індивідуальний підхід.

Як ви ставитесь до системи оцінювання та чи є вона у Фінляндії? Роботи учнів мають бути якось оцінені, тому як це робиться там?

Я позитивно ставлюся до системи оцінювання взагалі. Будь-яка людина хоче отримувати зворотній зв’язок та бути оціненою. У Фінляндії дуже популярне усне оцінювання, найчастіше у початкових класах. У старшій школі звичайне оцінювання – за 10-бальною системою. Я ніколи не бачила, щоб дитині ставили оцінки від 1 до 3, але 4 ставлять і вважають поганим балом. 7, 8, 9 балів вважають достатньо хорошими оцінками. А от 10 балів можна отримати, коли дитина підійшла творчо до завдання.

Чи дорого навчатись у Фінляндії?

З цієї точки зору тут все безкоштовне на сто процентів, крім того, дитина отримує від школи підручники, зошити, олівці та взагалі всю канцелярію, а також комп’ютери. Взагалі все необхідне видають в школі. Харчування в школах безкоштовне, але якщо хочеться взяти їжу з дому, це має бути тільки корисний перекус у вигляді фруктів, інше брати не дозволяють.

У Фінляндії немає обов’язкової форми для учнів, у нас така тенденція, що діти мають ходити в тому, в чому їм зручно.

На ваш погляд, чого не вистачає українській освіті та що було б добре позичити у вас і ввести в Україні?

По-перше, мені б хотілось, щоб стосунки між учнями та вчителями були більш дружніми. Наприклад, коли наші учні повертаються додому з поганим коментарем в щоденнику, вони не звинувачують в цьому вчителя. Дитина розуміє, що в цьому є частина її провини.

По-друге, дуже хотілося б змінити ставлення батьків до вчителів.

Також мені не подобається розподіл класів за літерами. Для вчителя це дуже важко, коли один клас, в якому всі діти добре навчаються, вважають кращим за інший, в якому проблематичні діти, які трохи відстають від програми або менш  відповідально ставляться до навчання. В такому класі дуже важко працювати.

Ранее на USIonline.comВыплаты и «корона»: инициатива помощи медработникам в Эстонии.

Читайте нас в Facebook, Telegram и Instagram, смотрите на Youtube.